Zwierzęta

Brak apetytu u psa – przyczyny i rozwiązanie problemu

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Pies leżący na podłodze. Brak apetytu u psa. Zwierzęta domowe

Brak apetytu u psa zmartwi każdego właściciela. Może mieć różnorodne przyczyny, na które nie zawsze wpływa choroba czy przeprowadzony zabieg. Co robić, gdy pies nie ma apetytu?

Brak apetytu u psa może być wywoływany wieloma czynnikami. Niekiedy pies nie chce jeść ze względu na zmianę karmy, a w gorszych przypadkach pies stracił apetyt, ponieważ w jego organizmie rozwija się choroba. Brak apetytu u psa jest ogromnym zaskoczeniem dla właściciela, dlatego tę dolegliwość należy konsultować z lekarzem weterynarii.

Szczeniak nie chce jeść – jakie są przyczyny?

Czworonożny przyjaciel rodziny daje mnóstwo radości, ale niekiedy też wiele powodów do niepokoju. Początkujący właściciele psów nie mają doświadczenia w sprawowaniu nad nimi opieki, dlatego martwi ich wiele sytuacji. Jednym z powodów do obaw jest brak apetytu u szczeniaka. Szczeniak nie chce jeść z różnych przyczyn. W jego życiu mogło np. dojść do stresującej sytuacji, która hamuje chęć spożywania jedzenia. Innym powodem odmowy posiłku jest obecność pasożytów wewnętrznych, które zamieszkują układ pokarmowy zwierzęcia. Niektóre psy są nimi zakażone już od urodzenia w efekcie nieregularnego odrobaczania rodziców. Szczeniaki mogą zarazić się glistą m.in. w wyniku kontaktu z łożyskiem lub poprzez picie mleka matki. Inną przyczyną braku apetytu u szczeniaka jest wada wrodzona lub rozwojowa w obrębie głowy, szyi lub przełyku, co może wymagać operacji. Niechęć do jedzenia może być spowodowana zaburzeniami żołądkowo- jelitowymi, chorobami układowymi, urazami lub infekcjami, np. parwowirozą szczeniąt. Ta ostatnia, niebezpieczna choroba jest wywoływana wirusem, który wydalany jest z kałem i śliną przez chore psy i bezobjawowych nosicieli. Psi tyfus atakuje szczenięta oraz starsze nieszczepione czworonogi. Jeżeli pies nie chce jeść ani pić, a dodatkowo wymiotuje, ma biegunkę i jest ospały, to są to poważne powody do obaw. Pies zarażony parwowirozą wymaga wieloetapowego leczenia, a nawet opieki szpitalnej.

Zdarza się, że szczeniak nie ma apetytu, ponieważ połknął jakieś ciało obce. Młode psy charakteryzują się nieposkromioną energią i chęcią zabawy, dlatego w ich pyszczkach często lądują różne przedmioty. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby zwierzak połknął zabawkę, kamyk, a nawet dziecięcy smoczek.

Zobacz wideo: Ile słów zna Twój pies?

Ile słów zna Twój pies?
Ile słów zna Twój pies?Źródło: Dzień Dobry TVN

Brak apetytu u psa spowodowany karmą 

Zarówno szczeniak, jak i starszy pies mogą niechętnie przyjmować pokarm ze względu na małą różnorodność posiłków lub osobnicze preferencje smakowe. Niektórzy właściciele chcą żywić czworonoga resztkami z obiadu i produktami, które są przeznaczone wyłącznie dla ludzi. Odżywianie psa pozostałościami po posiłku może doprowadzić do alergii, podrażnień układu trawiennego i nagromadzenia się tkanki tłuszczowej. Warto zachęcić psa do jedzenia urozmaiconej, pachnącej i świeżej karmy, przeznaczonej typowo dla szczeniąt lub dorosłych psów. Karmy oferowane przez sklepy weterynaryjne są pełnowartościowe i wpływają na prawidłowy rozwój czworonoga. Jedną z przyczyn tego, że pies nie ma apetytu , może być również mała zawartość witamin i minerałów diecie. 

Brak apetytu u dorosłego psa 

Największym zaskoczeniem i powodem do obaw jest nagły brak apetytu u psa, który dotąd miał ochotę na każdy posiłek. Jeżeli pies stracił apetyt i nie zachęca go żaden pokarm, należy wówczas udać się do weterynarza, który przeprowadzi wywiad z właścicielem i wykona badanie kliniczne oraz badania dodatkowe, takie jak USG czy rentgen jamy brzusznej zwierzęcia. Oprócz niechętnego spożywania posiłków mogą pojawić się dodatkowe objawy zwiastujące chorobę psa. Bardzo często przy podwyższonej temperaturze ciała prócz braku apetytu pojawia się suchy nos u psa. Wysuszony psi nos może zwiastować np. odwodnienie. Niekiedy tym objawom towarzyszą dreszcze, które pojawiają się czasie wysokiej gorączki lub silnego bólu. Dreszcze i brak apetytu u psa mogą pojawić się także w sytuacjach mocno stresujących, a jeśli występują przez długi czas, należy bezzwłocznie udać się do weterynarza. Drgawki są również objawem zatrucia pokarmowego, a nawet niedokrwienia i niedotlenienia mózgu.

Brak apetytu u psa latem

Zarówno człowiek, jak i zwierzę mogą źle reagować na wysoką temperaturę latem. Ludzie często w czasie upałów nie mają ochoty na jedzenie. Taka sytuacja może dotyczyć również zwierząt, które mimo dużej aktywności fizycznej nie podchodzą do miski. Kiedy latem pies nie chce jeść , nie należy się martwić, o ile taki stan utrzymuje się krótko. W innym przypadku brak apetytu u psa może być początkowym objawem rozwijającej się choroby. 

Brak apetytu u psa w trakcie cieczki 

Brak apetytu u psa jest jednym z objawów cieczki u suk, która pierwszy raz pojawia się między 6. a 12. miesiącem życia. Pies nie chce jeść w fazie poprzedzającej ruję, natomiast dużo pije i zachowuje się agresywnie wobec innych psów. Brak apetytu u psa jest częstym objawem ciąży urojonej . Pojawia się między 50. a 60. dniem od czasu zakończenia rui i nie jest chorobą, a stanem fizjologicznym. W takiej sytuacji pies nie chce jeść ani pić , może wymiotować i zwiększa się jego temperatura ciała. Jeżeli zachowanie suczki wskazuje na ciążę urojoną, można być odrobinę spokojniejszym. Należy obserwować jej zachowanie i jeśli apetyt psa nie wraca, udać się do lekarza weterynarii. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości