Niedźwiedź czarny – występowanie, rozmnażanie, żywienie. Jak wygląda baribal?

niedźwiedź czarny
Gail Shotlander/Getty Images
Źródło: Moment RF
Wyróżnia się około 16 podgatunków niedźwiedzia czarnego, jednak wszystkie osobniki charakteryzuje taki sam tryb życia, a także sposób rozmnażania się i zdobywania pokarmu. Baribal jest ssakiem drapieżnym, który może być niezwykle niebezpieczny w kontakcie z człowiekiem.

Baribal jeszcze kilkaset lat temu był zwierzęciem, które można było bez problemu spotkać na terytorium Europy. Jego populacja z roku na rok zmniejszała się i dziś nie występuje on już na starym kontynencie.

Inne nazwy, które często stosuje się w określeniu do baribala, to niedźwiedź czarny oraz niedźwiedź amerykański . Pierwsza z nich po części wskazuje na kolor futra (choć nie jest to całkiem poprawna klasyfikacja), druga z kolei odnosi się do miejsca występowania gatunku. Sprawdź, czym wyróżnia się baribal i poznaj jego cechy charakterystyczne.

Gdzie można spotkać baribala? Występowanie i naturalne środowisko niedźwiedzia czarnego

Niedźwiedź baribal jest zwierzęciem, które do niedawna występowało na obszarze całej Ameryki Północnej. Obecnie jednak, ze względu na działalność człowieka, przedstawicieli tego gatunku nie spotkamy już na wschodnich i południowo-wschodnich terenach USA. Najwięcej niedźwiedzi żyje w Kanadzie oraz na północy Stanów Zjednoczonych, pojedyncze przypadki występowania zwierząt odnotowuje się również w Meksyku.

Tereny, na których można spotkać baribala, w większości pokrywają się z obszarem występowania niedźwiedzi grizzly. Te gatunki zwierząt nie są dla siebie jednak naturalnymi wrogami, nie istnieje więc zagrożenie wyginięcia któregoś z nich.

Mimo znacznego spadku populacji na początku XXI wieku, baribal nie jest zaliczany do zwierząt zagrożonych wyginięciem. Według Czerwonej księgi gatunków zagrożonych niedźwiedź amerykański zaliczany jest do kategorii "najmniejszej troski".

Baribale zazwyczaj zamieszkują lasy oraz obszary górzyste, których wysokość nie przekracza 3000 metrów n.p.m. Zdarza się, że grupy niedźwiedzi osiedlają się również w pobliżu osad ludzkich, jednak nigdy w dużych miastach. Preferują one miejsca zaciszne, z dala od miejskiego hałasu, a także od gospodarstw rolnych. Baribale najchętniej żyją w lasach, w których mogą znaleźć duże ilości orzechów, roślin, owoców, a także czystą wodę płynącą rzek lub strumieni.

Jak wygląda baribal?

Niektórzy określają kolor futra baribala jako czarny, ale nie jest to do końca prawdą. Błędnie stosowana jest również angielska nazwa black bear , która jednoznacznie sugeruje jego odcień. Choć rzeczywiście, przedstawiciele tego gatunku mogą mieć ciemny odcień futra, to częściej jest ona określana mianem ciemnobrązowej, płowej lub cynamonowej.

Elementem wyróżniającym baribala jest jasny, dość podłużny pysk. W przypadku niektórych podgatunków odnotowuje się również przebarwienia na szyi i klatce piersiowej zwierząt. Co ciekawe, niektórzy przedstawiciele gatunku (głównie na Alasce) mogą mieć kolor szary, popielaty lub kremowy. Nie należy mylić jednak baribala z niedźwiedziem białym.

Samice mogą osiągnąć rozmiary od 120 do 160 cm, ważąc przy tym od 40 do około 240 kg. Samce mierzą nawet do 200 cm i mają od 50 do ponad 400 kg wagi.

Czym żywi się niedźwiedź baribal?

Niedźwiedź baribal zaliczany jest do zwierząt dość bezpiecznych dla człowieka, o ile ma zapewnione zapasy jedzenia. Wtedy jest bardzo spokojny i unika kontaktu z ludźmi. Jego pożywienie stanowią głównie rośliny i owady. Choć jest drapieżnikiem, to nie słynie ze zbyt dobrze rozwiniętych umiejętności polowania i znaczna większość jego pokarmu mięsnego to po prostu padlina. Baribale chętnie zjadają również króliki czy bobry. W okresie jesiennym zwierzęta te starają się zgromadzić jak największą ilość pokarmu i tylko wtedy jedzą ponad miarę.

Baribal – jak rozmnaża się niedźwiedź?

Okres godowy baribali przypada na maj i czerwiec, a łączenie się zwierząt w pary następuje od razu po przebudzeniu się ze snu zimowego. Ciąża rozpoczyna się dopiero w okresie jesiennym, pod warunkiem, że zwierzę zdoła zgromadzić odpowiednie zapasy pokarmu i tłuszczu. Trwa 220 dni.

Z jednej ciąży rodzi się zazwyczaj od 2 do 3 małych niedźwiedzi, przy czym następuje to jeszcze w czasie snu zimowego. Potomstwo musi samodzielnie znaleźć drogę do mleka matki i przeczekać aż do jej wybudzenia się. Niedźwiedzica zostaje z dziećmi przez około rok, ucząc je wszystkich umiejętności niezbędnych do przetrwania. Potomstwo staje się samodzielne w kolejnym okresie godowym.

Oko w oko z niedźwiedziem

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Kotik – jak wygląda, gdzie żyje i czym się charakteryzuje duży ssak morski?

Fitness dla psów. Ekspert: "Dzięki ćwiczeniom czworonogi mogą się wyciszyć i uspokoić"

Ukochane zwierzęta Małgorzaty i Radosława Majdanów. "Dom bez psa to po prostu budynek"

Autor: Adrianna Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!