Chcemy stworzyć inteligentny dom? Zadbajmy o odpowiedni system, który pomoże nam bezprzewodowo sterować oświetleniem. To wygodne rozwiązanie, które pozwala także zaoszczędzić pieniądze. Jak działa automatyczne sterowanie oświetleniem i dlaczego się opłaca?
Zdalne sterowanie oświetleniem – funkcje i możliwości
Zdalne sterowanie oświetleniem , czyli włączanie się lampy o konkretnej porze, to doskonałe udogodnienie w domach i mieszkaniach. Inteligentny dom stawia przed nami wiele możliwości, które wpływają na komfort życia, a także na naszą kieszeń.
Najważniejszym aspektem inteligentnego sterowania oświetleniem jest fakt, że pomaga to zaoszczędzić pieniądze w domowym budżecie. Automatyczne ściemnianie lampy i wyłączanie jej w odpowiednim momencie, zgodnie z naszym trybem życia, pozwoli zmniejszyć koszty opłat za prąd.
Radiowe sterowanie oświetleniem umożliwia włączenie światła, zanim przyjdziemy do domu. Możemy także sprawdzić na odległość, które lampy się świecą, a które są wyłączone, aby w pełni kontrolować sytuację w domu. Szczególnie ważne jest to, kiedy mamy dzieci. Jesteśmy w stanie sprawdzić, czy przed wyjściem z domu na pewno wyłączyły światło, sami będąc w zupełnie innym miejscu.
Sterowanie oświetleniem z komputera lub telefonu to także możliwość zaprogramowania światła. Co to oznacza? Można korzystać z poszczególnych opraw świetlnych.
Oświetlenie to nie tylko lampy znajdujące się np. na suficie. Dzięki specjalnym systemom można zamontować także sterowanie oświetleniem schodów . W ten sposób delikatne światło można włączyć, będąc poza domem.
Sterowanie oświetleniem w domu – jak to działa
Projekt sterowania oświetleniem w domu powinien być gotowy o wiele wcześniej niż wykończenie wnętrza. Najczęściej decyzja o wprowadzeniu automatycznego włączania i wyłączania się światła zapada już na etapie budowy domu – ułatwia to dostosowanie okablowania. Można także postawić na inteligentne sterowanie oświetleniem w domu lub mieszkaniu, korzystając z gotowych systemów bezprzewodowych, które nie wymagają podłączenia dużej ilości kabli i elementów elektrycznych.
Bezprzewodowe sterowanie oświetleniem jest możliwe dzięki radiowemu przesyłowi sygnałów. Obsługa dotyczy zarówno lamp w domu, jak i innych typów oświetlenia. Specjalne nadajniki i odbiorniki sprawiają, że możemy wdrożyć w swoim domu sterowanie oświetleniem z telefonu czy tabletu.
Zdalne sterowanie oświetleniem w ogrodzie
Jeśli chodzi o zdalne sterowanie oświetleniem zewnętrznym, najprostszym sposobem jest zastosowanie czujników ruchu. Dzięki temu oświetlenie automatycznie włącza się, gdy ktoś pojawi się w okolicy domu. Może to nas ostrzec o obecności niepożądanych gości na terenie naszej posesji. Jesteśmy też w stanie ustawić natężenie oświetlenia i czas jego działania.
Drugim prostym sposobem na sterowanie oświetleniem zewnętrznym jest skorzystanie z włączników zmierzchowych. Dzięki temu, kiedy robi się ciemno, światło na zewnątrz automatycznie się włącza.
Świetnym pomysłem jest także sterowanie oświetleniem zewnętrznym z pilota . Nie ma potrzeby wychodzenia na zewnątrz, aby włączyć lampę w ogrodzie. Gotowe systemy do takiego rozwiązania są dostępne w każdym markecie budowlanym, a ich montaż jest bardzo prosty. Warto zwrócić uwagę na zasięg działania – im większy, tym lepszy – będzie można sterować oświetleniem np. z pierwszego piętra w domu jednorodzinnym. Trzeba także sprawdzić, jaki jest pobór mocy i jakie są tryby pracy. Im więcej trybów, tym bardziej rozbudowane zdalne sterowanie oświetleniem zewnętrznym. Każdy zestaw powinien być wyposażony w specjalnego pilota. Tego typu systemy mają często połączenie ze sterowaniem rolet, bram garażowych czy wjazdowych – jest to funkcjonalne i komfortowe .
Sterowanie oświetleniem wi-fi – jak wybrać system?
Podczas wyboru odpowiedniego systemu , warto zwrócić uwagę na kilka aspektów i dobrać rozwiązanie do naszych potrzeb. Trzeba sprawdzić, czy jest możliwość ustalenia harmonogramu pracy urządzenia. Dzięki temu komfort korzystania z automatycznych rozwiązań będzie jeszcze większy. Wśród cech dobrego systemu powinna znajdować się możliwość sterowania przy pomocy przeglądarki internetowej.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN