Podłogi winylowe to nowość na rynku, która zyskuje coraz większą popularność. Mogą być ciekawą alternatywą dla zwykłych paneli czy ciężkiej w utrzymaniu podłogi drewnianej. Czym dokładnie są panele winylowe i jak o nie dbać?
Podłoga winylowa - co to takiego?
Panele winylowe to panele podłogowe, które wykonane są z kilku warstw winylu oraz drukowanej warstwy dekoracyjnej, imitującej deskę drewnianą. Są chętnie wybierane przede wszystkim ze względu na swoją wytrzymałość, przyzwoitą cenę, oryginalny wygląd, a także łatwe czyszczenie. Winyl, czyli polichlorek winylu (PCV) to syntetyczny polimer, który uzyskiwany jest poprzez polimeryzację chlorku winylu. Z tego powodu panel winylowy często kojarzony jest z popularną przed laty wykładziną PCV (gumolit), jednak to zupełnie coś nowego. Czym cechują się panele winylowe? Winyle są wielkości zwykłych paneli, czyli imitują szerokość deski drewnianej. Można je wykorzystać do łazienki, kuchni, salonu, sypialni… właściwie do każdego pomieszczenia w domu. Można je stosować na posadzki zwykłe i na ogrzewanie podłogowe (przewodzą ciepło dużo lepiej niż drewno, a nawet płytki).
Panele winylowe dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, wzorach i stylach, dzięki czemu bez trudno można je dopasować do swojego pomysłu na aranżację. Winylowa podłoga jest prosta w montażu (najczęściej panele są układane w systemie zatrzaskowym i montowane na tzw. kliki), a do tego bardzo trwała, wyjątkowo cicha, wodoodporna i wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto winylowa powierzchnia jest prosta w utrzymaniu w czystości. Panele posiadają zewnętrzną warstwę ochronną, która jest antyścieralna i plamoodporna), co czyni je niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Poniżej kilka porad, jak poprawnie czyścić podłogi winylowe.
Jak dbać o podłogi winylowe?
Każda podłoga jest narażona na różne zanieczyszczenia. Na szczęście materiał, z którego wykonuje się podłogi winylowe, jest niezwykle łatwy do pielęgnacji. Wystarczy regularne usuwać zabrudzenia i stosować odpowiednie preparaty do czyszczenia, aby zachować panele w dobrym stanie na lata. Podstawą jest regularne odkurzanie podłogi i pozbywanie się drobinek . Inaczej na jej powierzchni może dojść do powstania nieodwracalnych zmian w postaci rys. Przydatne są odkurzacze ze szczotkami dostosowanymi do nawierzchni twardych (element wsysający kurz najczęściej wykonany jest z plastiku lub innego tworzywa, które może pozostawić na podłodze zarysowania). Po sprzątaniu na sucho podłogę przecieramy mopem lub ścierką. Do wody można dodać łagodny środek myjący w postaci uniwersalnego płynu do podłóg lub odrobiny płynu do mycia naczyń. Do czyszczenia paneli świetnie nadaje się też ocet jabłkowy - wystarczy zmieszać szklankę octu jabłkowego z litrem ciepłej wody. Kwaśny ocet pomaga efektywnie usuwać kurz i brud, nie pozostawiając nieestetycznych osadów na powierzchni. Do tego jest to ekologiczny środek czyszczący, który nie zagraża naszemu zdrowiu. W ten sposób można poradzić sobie z większością zanieczyszczeń na panelach. Oczywiście można też sięgnąć po płyn przeznaczony specjalnie do takich podłóg, rekomendowany przez producenta.
Plamy i zabrudzenia z podłóg winylowych zaleca się usuwać od razu za pomocą ściereczki. Do plam, które zdążyły już zaschnąć na podłodze, można używać miękkiej szczoteczki i sody oczyszczonej.
Należy pamiętać, że wierzchnia warstwa dekoracyjna jest drukowana, więc nie można używać wybielaczy czy mocnych środków chemicznych do mycia podłóg i innych powierzchni z rozpuszczalnikiem lub amoniakiem.
Nieodpowiednie środki mogą uszkodzić zewnętrzną warstwę. Wzór może pozostać nienaruszony, ale podłoga straci swoją plamoodporność i w późniejszym czasie użytkowania nie będzie prezentować się już tak dobrze.
Niektórzy dodatkowo w celu pielęgnacji stosują olejki czy oliwki, naturalne lub dedykowane do podłóg, jednak nie można przesadzić z ilością takiego produktu. W innym wypadku mogą pojawić się nieestetyczne smugi. Poza tym zbyt duża ilość takiego środka naniesionego na podłogę zwiększa ryzyko poślizgnięcia się.
Podłogi winylowe narażone są na różnego rodzaju otarcia czy uszkodzenia powstałe w trakcie przesuwania mebli. By temu zapobiec można podłożyć pod meble dywanik lub ściereczkę w trakcie przesuwania, jeśli są na tyle ciężkie, że nie jesteśmy w stanie ich podnieść. Na pewno warto zastosować podkładki pod krzesła, które pozwolą uniknąć rys na podłodze. Uszkodzenia mogą również powstać podczas chodzenia w szpilkach. Jeśli już mamy do czynienia z naprawdę widocznymi zarysowaniami, można użyć środków do maskowania zarysowań.
Zobacz też:
- Remont. Dobrego fachowca znajdziesz pocztą pantoflową
- Remont. Jak z rudery zrobić pałac?
- Jak wybrać poduszkę ortopedyczną do spania?
Autor: Adrianna Kowalczyk