Ogród

Rozplenica japońska "Rubrum" – zimowanie, uprawa i zastosowanie trawy

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk

Trawy dekoracyjne coraz częściej pojawiają się w polskich ogrodach. Doceniane są nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne, ale również na uniwersalność. Jednym z gatunków najchętniej sadzonych w ogrodach jest rozplenica japońska. Na szczególną uwagę zasługuje jej odmiana "Rubrum". Czym wyróżnia się ten rodzaj trawy? Jakie ma zastosowanie w ogrodzie? Jak wygląda uprawa i zimowanie rozplenicy "Rubrum"?

Rozplenica "Rubrum" zaliczana jest do traw ozdobnych. Gatunek występuje dziko tylko w Japonii, w Polsce jest rośliną uprawną. Coraz częściej pojawia się na polskich działkach, zazwyczaj w kompozycjach naturalistycznych w towarzystwie innych odmian z gatunku. Warto przemyśleć zakup sadzonki i umieszczenie jej w swoim ogrodzie, chociażby ze względu na nieskomplikowaną uprawę i pielęgnację. Sprawdź, co warto wiedzieć o rozplenicy "Rubrum", a następnie uatrakcyjnij dzięki niej swój ogród.

Zobacz wideo: Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą

Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wygląda rozplenica "Rubrum"? Charakterystyka trawy 

Rozplenica "Rubrum" jest niezwykle atrakcyjną i uniwersalną trawą dekoracyjną. W początkowej fazie wegetacji ma purpurowo-fioletowe kwiatostany oraz zielone liście, które już latem nabierają intensywnych bordowych odcieni. Na dobrym podłożu oraz stanowisku może osiągać nawet ponad metr wysokości. Silnie rozrasta się również na szerokość (przeciętnie do 80 cm).

Przekwitające kwiatostany rozplenicy japońskiej "Rubrum" stopniowo zmieniają kolor na jasnobrązowy, a tym samym zaczynają pięknie wyróżniać się na tle ciemnego ulistnienia.

Zastosowanie rozplenicy japońskiej "Rubrum"

Rozplenica japońska "Rubrum" najczęściej sadzona jest w większych grupach, z egzemplarzami tego samego gatunku. Kilka lub kilkanaście sadzonek tej samej odmiany pięknie prezentuje się na oddzielnych rabatach, a także na tle jednokolorowych roślin. Może być sadzona również jako samodzielny okaz. Zarówno żywe, jak i wysuszone części rośliny wykorzystuje się do tworzenia pięknych bukietów. Rozplenicę japońską "Rubrum" można posadzić bezpośrednio w gruncie lub w dużych i głębokich donicach, które staną się ozdobą tarasu lub balkonu.

Rozplenica "Rubrum" – jak wygląda zimowanie rośliny? 

Zimowanie rozplenicy "Rubrum" jest w Polsce możliwe tylko przy odpowiednim zabezpieczeniu rośliny. Trawa nie należy do gatunków mrozoodpornych, w związku z czym dodatkowa ochrona w postaci okrycia pędów i korzeni. Najlepszym sposobem na przezimowanie rośliny jest zawinięcie trawy, np. w słomianą matę, która pomoże rozplenicy przetrwać zimę. Dodatkową formą ochrony jest utworzenie tuż przy powierzchni ziemi kopczyka z kory drzew iglastych lub ziemi. Każda warstwa jest dla „Rubrum” dodatkowym zabezpieczeniem przed mrozem, a zwłaszcza bezśnieżną zimą. Odpowiednio owinięta rozplenica szczecinkowata "Rubrum" przetrwa nawet w chłodniejszych rejonach kraju. Kolejnym krokiem po przezimowaniu jest usunięcie maty, a następnie przycięcie wszystkich wysuszonych i zniszczonych części rośliny. Z cięciem warto zaczekać do późnej wiosny, kiedy miną przymrozki, a temperatura będzie utrzymywała się przez kilka dni powyżej 10 stopni. Nawet niewielki chłód może spowodować przemarznięcie rośliny, co niekorzystnie wpłynie na jej rozwój. W razie potrzeby można zaczekać z zabiegiem aż do końca maja – rozplenica znacznie później niż inne trawy ozdobne rozpoczyna wegetację, nie spowoduje to więc uszkodzenia świeżych pędów. Po skróceniu rośliny należy wspomóc jej wzrost odpowiednio dobranym nawozem, kompostem lub obornikiem. Trawa – rozplenica "Rubrum" lubi nawozy ze zwiększoną dawką potasu, który korzystnie wpływa na jej kwitnienie i przyrost nowych źdźbeł.

Uprawa rozplenicy "Rubrum"

Sadzonki rozplenicy "Rubrum" umieszcza się w gruncie lub donicach późną wiosną, lub latem, aby zapewnić im wystarczająco dużo czasu na zakorzenienie się. Rozplenice dobrze znoszą przesadzanie, nawet młode egzemplarze. Dorosłe osobniki mogą być rozmnażane poprzez podział kęp, najczęściej jednak kupuje się w sklepach przygotowane sadzonki, które bezpośrednio można umieścić w podłożu.

Rozplenica japońska "Rubrum" preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Poradzi sobie w miejscu całkowicie zacienionym, jednak będzie znacznie wolniej rosła i słabiej kwitła. Do zasadzenia trawy najlepiej wybierać te obszary ogrodu, w których gleba jest przepuszczalna, piaszczysta, żyzna i umiarkowanie wilgotna. Zbyt duża ilość wody w podłożu może być przyczyną zwiększonej podatności na choroby, a także gnicia korzeni i obumierania całych roślin. Odmiana "Rubrum" posadzona na jałowym podłożu będzie wymagała regularnego nawożenia.

Warto wybierać w ogrodzie takie miejsca dla sadzonek, w których będą one całkowicie osłonięte od wiatru. Jego silne porywy mogą połamać jej delikatne łodygi i nieodwracalnie uszkodzić roślinę. Zapewnienie odpowiedniego stanowiska oraz podłoża to kluczowe elementy udanej uprawy rozplenicy. Nie jest to roślina absorbująca i czasochłonna. Ma minimalne wymagania, a ich spełnienie pozwoli cieszyć się pięknie kwitnącą trawą przez wiele lat. Jedynym dodatkowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie trawy, szczególnie w okresach bezdeszczowych. Długotrwała susza może być dla rozplenicy szczecinkowatej tak samo niebezpieczna jak podmokłe podłoże.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: James63/Getty Images

Pozostałe wiadomości