Ogród

Porządki na działce przed zimą. "Dzięki temu w przyszłym roku plony będą jeszcze większe"

Ogród

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Łukasz Kowalski
Kończymy sezon na działce

Ze względu na nadejście jesieni, dla działkowiczów zbliża się czas odpoczynku. Przed nim jednak należy posprzątać ogródek, by w kolejnym roku plony również dopisywały. O tym, jak to zrobić, w Dzień Dobry TVN opowiedział Łukasz Skop, autor popularnego bloga Bez-Ogródek i dyplomowany biotechnolog roślin.

Porządki w szklarni

Przez cały rok Łukasz Skop pokazywał w cyklu "Co z tego wyrośnie?", jak dba o rośliny na działce i opowiadał, w jaki sposób pielęgnuje swój ogródek. Teraz, gdy nadeszła jesień, doradził co zrobić, by przygotować zieleń na zimę. Zdradził, że w szklarni zostawia jedynie fioletowy jarmuż, pietruszkę liściową i szczypiorek. Zielone poletko z kolei przekopał na nawóz.

- Kiedy zielone części znajdą się pod ziemią, to w czasie zimy będą się rozkładać. Wzbogacą ziemię w materię organiczną i poprawią jej strukturę. Dzięki temu w przyszłym roku plony będą jeszcze większe. (...) Kiedy przekopujemy rośliny na zielony nawóz, najważniejsze, żeby większa część zielonej masy znalazła się pod ziemią. Nie musimy tego robić bardzo skrupulatnie - mówił Łukasz Skop w Dzień Dobry TVN.

Zabezpieczanie drzewek na zimę

Przed zimą dobrze jest też zabezpieczyć rosnące na działce drzewka - szczególnie te owocowe. Najpopularniejszą metodą jest ich bielenie wapnem. Można je kupić w postaci gotowej emulsji, albo przygotować je własnoręcznie, wykorzystując wapno gaszone. By zrobić roztwór, zalewa się je wodą aż do uzyskania konsystencji gęstej śmietany.

- Im bardziej gęsty będzie roztwór, tym łatwiej będzie pomalować nam pnie drzewek. (...) Im wcześniej to zrobimy, tym lepiej zabezpieczymy drzewka przed mrozem. (...) Pnie malujemy wapnem bardzo dokładnie do wysokości mniej więcej pierwszych konarów i rozgałęzień, ale tak naprawdę im więcej pnia pomalujemy, tym drzewko będzie bardziej bezpieczne - doradził w naszym programie dyplomowany biotechnolog roślin.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości