Ogród

Ratowanie 100-letnich drzew w Dusznikach-Zdroju. "Efekt był zaskakujący"

Ogród

W Dusznikach-Zdroju podjęto akcję ratowniczą ponad 100-letnich drzew rosnących przy alei im. Fryderyka Chopina. Choć były przeznaczone do wycinki, na nowo odżyły. Jak to możliwe? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli burmistrz miasta Duszniki-Zdrój, Piotr Lewandowski oraz przedstawiciel ruchu Przyjaciele Drzew, Krzysztof Smolnicki.

Asfalt niszczący drzewa

W Dusznikach-Zdrój przy alei im. Fryderyka Chopina rosną niezwykłe drzewa liściaste, z których część ma już ponad 100 lat. Jeszcze niedawno były jednak w innej kondycji i większość z nich obumierała. Wszystko wskazywało na to, że są skazane na wycięcie. Miasto postanowiło jednak za wszelką cenę je uratować.

- Trzeba było im dać wody, trzeba było im dać przestrzeni, żeby w ogóle mogły się rozwijać, ale po pierwsze - trzeba było zerwać betonową kostkę i asfalt , (...) bo to było coś, co po prostu zabijało te drzewa. (...) Efekt był zaskakujący, nie tylko dla nas, ale też dla osób, które się na tym znają - dendrologów. (...) Drzewa, które już były przeznaczone do wycinki, same pokazały, że mają siłę - opowiadał w Dzień Dobry TVN burmistrz miasta Duszniki-Zdrój, Piotr Lewandowski.

Ratunek 100-letnich drzew

Po tym, jak unowocześniono aleję, zdarto asfalt i zrobiono chodnik z mielonego granitu, którego nawierzchnia nie jest mocno ubita wokół drzew, momentalnie korony drzew się rozrosły i pojawiło się mnóstwo nowych gałęzi oraz liści.

- Drzewa są nie do przecenienia dla ludzi. Dają nam ochronę przed upałem, przed suszą, przed powodziami. Oczyszczają powietrze w czasie smogu, zwiększają wartość nieruchomości i służą jako dom dla wielu gatunków. Dlatego bardzo ważna jest w szczególności ochrona tych starszych drzew, wiekowych, takich dorodnych, dlatego że one są nie do odtworzenia w naszym cyklu życia - dodał Krzysztof Smolnicki z ruchu Przyjaciele Drzew.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Pozostałe wiadomości