Ogród

Pełnik europejski – co to za roślina i jak ją uprawiać?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Pełnik europejski

Każda bylina ma specyficzne wymagania, które należy spełnić, aby mogła prawidłowo się rozwijać. Pełnik europejski jest na to dobrym przykładem. Zaproś go do swojego ogrodu, a na pewno nie pożałujesz!

Pełnik europejski to roślina o wielu zastosowaniach. Ma niesamowite kwiaty, liście i pokrój, dzięki którym może być ozdobą różnych ogrodów. Warto poznać go bliżej i sprawdzić, jakie ma wymagania.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Pełnik europejski – charakterystyka gatunku

Pełnik europejski (Trollius europaeus) należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W stanie naturalnym można go spotkać praktycznie w całej Europie, wyłączając jej południowo-zachodnią część. Można go znaleźć także na Syberii. W Polsce występuje praktycznie wszędzie, jednak niezbyt licznie. Zazwyczaj w miejscach wilgotnych, zaroślach, na bagnistych łąkach, torfowiskach, w lasach i przy brzegach potoków. Warto wiedzieć, że pełnik europejski rosnący na stanowiskach naturalnych jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Coraz częściej jednak jest uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna.

Pełnik europejski to bylina, która dorasta od 10 do około 50 centymetrów. Łodygi są wzniesione, rzadko rozgałęzione, mogą się delikatnie łukowato wyginać. Liście pełnika europejskiego są dłoniasto podzielone i głęboko powcinane. Zazwyczaj składają się z 3–5 blaszek. Liście odziomkowe wyrastają na długich ogonkach, natomiast liście łodygowe są siedzące.

W okresie od maja do czerwca z każdej łodygi wyrastają 2 lub 3 okazałe, złocistożółte i delikatnie pachnące kwiaty, które stopniowo się rozwijają. Kształtem mogą przypominać nieco róże. Składają się z kilkunastu nakładających się na siebie dachówkowato działek kielicha, chroniących wnętrze kwiatu. Są kuliste i pełne, do czego nawiązuje nazwa rośliny – pełnik europejski. Płatki zewnętrzne są duże i stają się coraz węższe, im bliżej miodników z nektarem się znajdują. W środku kwiatu pełnika europejskiego mieszczą się pręciki oraz słupki. Owoce rośliny są zebrane w wielomieszki. Pełnik europejski jest zapylany przez muchówki, błonkówki i chrząszcze.

Uprawa pełnika europejskiego

Pełnik europejski najlepiej czuje się na stanowiskach wilgotnych, włączając w to miejsca okresowo zalewane, a nawet takie, w których woda przez pewien czas stagnuje. Podłoże powinno być ciężkie, gliniaste i żyzne. Taka gleba wolniej się nagrzewa, a także dłużej zatrzymuje wilgoć. Odpowiednie podłoże można przygotować, dodając do gleby glinę oraz torf.

Optymalne pH gleby mieści się w przedziale od obojętnego po lekko zasadowe. Pełnik europejski nie toleruje suszy, ma bardzo płytki system korzeniowy i jeśli stanowisko nie będzie dostatecznie wilgotne, to wówczas należy roślinę ściółkować oraz regularnie podlewać. Pełniki europejskie powinny być uprawiane w miejscach słonecznych – im mniej słońca zostanie mu zapewnione, tym mniejszy urośnie i nie zakwitnie zbyt obficie. Niewątpliwym atutem tego gatunku jest jego całkowita mrozoodporność.

Pełnik europejski – zastosowanie

Bylina ta będzie pasowała do ogrodu w stylu naturalistycznym lub wiejskim, zwłaszcza w zestawieniu z niezapominajkami, bergenią sercowatą czy dziurawcem rogownicowatym. Pełnik europejski to dobra roślina do obsadzania oczek wodnych i innych zbiorników. Będzie się dobrze prezentował na przykład w towarzystwie kosaćców syberyjskich, knieci błotnych, a także azalii japońskich. Roślinę najlepiej sadzić w grupach po 3–10, a zalecana liczba roślin na 1 m2 to 9 sztuk.

Ciekawe odmiany pełnika europejskiego

  • Pełnik europejski "Canary Bird" (Trollius europaeus "Canary Bird") – odmiana pełnika o żółtych, kanarkowych kwiatach. Dorasta do około 70 centymetrów wysokości.
  • Pełnik europejski "Earliest of All" (Trollius europaeus "Earliest of All")– jedna z niższych odmian, dorastająca zaledwie do 40 centymetrów wysokości. Kwiaty tej odmiany są złocistożółte.
  • Pełnik europejski "Etna" (Trollius europaeus "Etna") – pełnik europejski o kwiatach koloru ciemnopomarańczowego. Osiąga około 50 centymetrów wysokości.
  • Pełnik europejski "Golden Cup" (Trollius europaeus "Golden Cup") – kwiaty u tej odmiany pełnika europejskiego są złocistożółte. Pełnik europejski ‘Golden Cup’ dorasta do 70 centymetrów wysokości.
  • Pełnik europejski "Lemon Queen" (Trollius europaeus "Lemon Queen") – odmiana o cytrynowożółtej barwie kwiatów, dorastająca do 80 centymetrów wysokości.
  • Pełnik europejski "Orange Princess" (Trollius europaeus "Orange Princess") – roślina, która może dorastać do 75 centymetrów wysokości. Kwiaty, jak wskazuje nazwa odmiany, są pomarańczowe.
  • Pełnik europejski "Prichard’s Giant" (Trollius europaeus "Prichard’s Giant") – to pełnik o niezwykle okazałych, ciemnopomarańczowych kwiatach. Wysokość docelowa tej odmiany to około 60 centymetrów.
  • Pełnik europejski "Superbus" (Trollius europaeus "Superbus") – jedna z najwyższych odmian pełnika europejskiego, która może dorastać nawet do 100 centymetrów wysokości. Ma żółte kwiaty. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: alexeus/Getty Images

Pozostałe wiadomości