Ogród

Jak uprawiać miskant "Morning Light"?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Miskant "Morning Light"
liuyushan / Getty ImagesJak uprawiać miskant "Morning Light"?

Trawy ozdobne to coraz częściej uprawiana w naszych ogrodach grupa roślin. I nie ma się czemu dziwić – są bardzo atrakcyjne, proste w uprawie i szybko rosną. Ciekawym przykładem trawy jest miskant chiński "Morning Light".

Miskanty chińskie to popularne trawy ozdobne. Na rynku możemy znaleźć wiele ciekawych odmian o różnych kolorach i cechach. Dzięki temu na pewno dobierzemy egzemplarz idealnie nadający się do naszego ogrodu. Sprawdźmy, jak uprawiać miskant "Morning Light"

Miskant chiński "Morning Light" – co to takiego?

Miskanty chińskie (Miscanthus sinensis) to trawy należące do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Występują głównie w południowo-wschodniej Azji, na wyspach Oceanu Spokojnego, a także w Afryce czy na Dalekim Wschodzie. Miskant chiński to okazała bylinowa trawa o luźnej budowie, której bujne kępy dorastają do 1,8 metra wysokości, a w porze kwitnienia nawet do 2,5 metra. Ozdobą tej trawy są charakterystyczne liście z wyraźnie zaznaczonym białym nerwem środkowym. Źdźbła u miskanta chińskiego są długie i łagodnie się przewieszają. Latem na roślinie pojawiają się efektowne, zebrane w kłosy wiechy kwiatowe, które w zależności od odmiany różnią się barwą. Mogą być różowawe, srebrne, szare, a nawet czerwone. Liście miskantów chińskich na jesieni brązowieją, zyskują ciepły miedziany odcień, co dodaje im jeszcze więcej uroku.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Ciekawą odmianą miskanta chińskiego jest miskant "Morning Light". Ogrodowisko to portal, na którym możemy znaleźć wiele informacji na temat tej niezwykłej rośliny. Ta odmiana miskanta chińskiego ma długie, dorastające do 160 centymetrów długości źdźbła, które malowniczo się przewieszają. Liście mają białe brzegi i delikatny biały pasek biegnący przez środek, co sprawia, że z daleka wyglądają, jakby były koloru srebrzystozielonego. Są wąskie, delikatne i bardzo efektownie prezentują się skąpane w porannym świetle, co przekłada się na nazwę tej odmiany miskanta chińskiego. Wiosną roślina rozwija się powoli, by w czerwcu ukazać się w pełnej krasie. Nieczęsto będziemy mieli okazję podziwiać kwiaty miskanta chińskiego "Morning Light", ale kiedy już się pojawiają, to zazwyczaj spowijają roślinę różowawą poświatą. Ta odmiana zakwita w sierpniu, a kwiaty pozostają na roślinie aż do wiosny, dzięki czemu jest ona atrakcyjna także zimą. Wraz z rozpoczęciem przekwitania robią się coraz bielsze.

Miskant chiński "Morning Light" – uprawa

Idealne miejsce dla miskantów to żyzna i umiarkowanie wilgotna gleba oraz słoneczne stanowisko. Miskant chiński "Morning Light" będzie jednak rósł także w lekkim zacienieniu i na średnio żyznym podłożu. Nie ma specjalnych wymagań w stosunku do pH, ale najlepiej, żeby gleba miała odczyn obojętny lub lekko kwaśny. Miskantów nie trzeba często nawozić. Wystarczy, jeśli raz na 2 lub 3 lata zasilimy je jesienią porcją kompostu. Miskant chiński "Morning Light" może podatny na szkodliwe działanie mrozu, ale w zasadzie tylko wtedy, gdy jest jeszcze dość młody. Dlatego przez kilka pierwszych lat uprawy należy go przykrywać na zimę. Pamiętajmy także, by nie wycinać kłosów miskanta, ponieważ chronią roślinę przed ujemnymi temperaturami oraz wilgocią. Warto jednak związać je w snopek i ściąć dopiero na wiosnę

Miskant "Morning Light" – zastosowanie

Ciekawy, wąski pokrój oraz srebrnozielone ulistnienie sprawiają, że ta odmiana miskanta może być uprawiana na wiele sposobów. Świetnie sprawdzi się sadzona samotnie, a także połączeniu z bylinami na różnych rabatach czy w towarzystwie różnego rodzaju krzewów. Miskant chiński "Morning Light" to idealna roślina do sadzenia w pobliżu oczek wodnych, stawów ogrodowych, blisko tarasu, ogrodowej huśtawki lub altany. Lekkie podmuchy wiatru wprawiają trawę w przyjemny dla oka i ucha ruch.

Miskant sprawdzi się przy aranżowaniu interesujących zestawień kolorystycznych, zwłaszcza w połączeniu z roślinami o czarnych i bordowych liściach, takimi jak bez czarny "Eva" czy berberys Thunberga "Helmond Pillar". Oprócz tego miskant chiński to doskonała roślina do nowoczesnych aranżacji ogrodowych, które mają podkreślać walory współczesnej architektury. Sadzony w towarzystwie innych traw ozdobnych będzie dobrze wyglądał na tle białych i szarych elewacji prostych budynków. Ta odmiana jest stosowana do sadzenia w ogrodach urządzanych w stylu naturalistycznym, a także w ogrodach przeznaczonych tylko dla traw.

Miskant chiński "Morning Light" może być też używany do tworzenia niebanalnych suchych bukietów. Warto również rozważyć posadzenie go w większej grupie oraz w sąsiedztwie rozchodników albo w minimalistycznych układach w tonacji zimnej zieleni i bieli.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: liuyushan / Getty Images

Pozostałe wiadomości