Uprawa ziemniaków na działce na własne potrzeby niekoniecznie się opłaca finansowo. Jednak hodując ziemniaki, mamy pewność, że zastosowane przez nas nawozy i środki będą bezpieczne dla naszej rodziny. Ziemniaki z własnego ogródka warzywnego odpowiednio pielęgnowane będą miały również niepowtarzalny smak. Do własnych potrzeb wybieramy ziemniaki jadalne. Oprócz nich istnieją jeszcze odmiany skrobiowe oraz przeznaczone do przetwórstwa. Jaki nawóz pod ziemniaki najlepiej stosować? Kiedy nawozić ziemniaki?
Kiedy nawozimy ziemniaki? Zaczynamy jesienią
Aby zminimalizować ryzyko chorób (i tym samym konieczność oprysków) w ogródku czy na działce zawsze uprawiamy ziemniaki wczesne.
Jaki nawóz pod ziemniaki jadalne będzie najlepszy? Rok przed posadzeniem ziemniaków w ogródku – koniecznie jesienią – warto zastosować obornik. Taki naturalny nawóz dla ziemniaków sprawia, że ewentualne późniejsze nawożenie może być mniej obfite.
Przed posadzeniem ziemniaków na wiosnę dodajemy do ziemi przekompostowany obornik, gnojówkę lub po prostu kompost. Wybieramy ziemniaki wczesne, gdyż one najrzadziej zapadają na choroby ziemniaków.
Aby przygotować ziemię na ziemniaki, przekopujemy ją i pozbywamy się chwastów. Potem grabimy.
Jaki nawóz pod ziemniaki bez obornika?
Zamiast naturalnego obornika pod ziemniaki można stosować obornik w granulkach lub biohumus. Jeśli nie zastosujemy niczego przed posadzeniem, nawożenie ziemniaków nawozami sztucznymi lub ich ekologicznymi odpowiednikami może się okazać konieczne.
Mineralny nawóz pod ziemniaki – czy jest konieczny?
Podłoże pod ziemniaki powinno być lekkie, nieco kwaśne i zawierać pierwiastki niezbędne do wzrostu roślin. Rolnicy, uprawiający ziemniaki na dużą skalę, zawsze sprawdzają skład gleby na swoich polach w stacjach chemiczno-rolniczych. Wtedy dopasowują ilość poszczególnych nawozów do składu gleby, odmiany ziemniaków i planowanego zbioru.
Na wiosnę stosuje się specjalnie dobrane nawozy NPK (azot, fosfor, potas) na ziemniaki .
W amatorskich uprawach, na działkach i w ogródkach rzadko stosuje się opryski. Na mniejszej powierzchni ogrodnikom łatwiej jest nawozić ziemniaki całkowicie ekologicznymi nawozami do ziemniaków . Szczególnie, jeśli planujemy nawożenie ziemniaków wczesnych.
Nawożenie ziemniaków w wersji eko, czyli gnojówki roślinne
Ogrodnicy, którzy nie chcą stosować chemii na swoich warzywach, nawożą ziemniaki za pomocą samodzielnie przygotowanych gnojówek. Należy pamiętać, że trzeba zawsze je rozcieńczyć z wodą w odpowiednich proporcjach. 1:10 to proporcje do podlewania ziemi, 1:20 to roztwór do oprysków po liściach. Nierozcieńczone mogą zrobić więcej złego niż dobrego. Przenawożenie gnojówką będzie równie szkodliwe jak przenawożenie każdym innym nawozem.
Naturalne gnojówki najlepiej działające na ziemniaki:
· gnojówka z pokrzywy na ziemniaki – stosuje się ją w przypadku pojawienia się zarazy ziemniaczanej lub przy niedoborze azotu (1 kg pokrzywy zalewamy 10 l wody i czekamy, aż przestanie się pienić);
· gnojówka z dzikiego bzu i pokrzywy – poprawia odporność roślin (po 50 dag bzu i pokrzywy na 10 l wody);
· gnojówka z cebuli i czosnku – zapobiega chorobom grzybowym ziemniaków (500 g resztek cebuli i czosnku zalewamy 10 l wody).
Zaletą naturalnych gnojówek jest to, że można je stosować do podlewania i pryskania ziemniaków . Działają odżywczo oraz odstraszająco na mszyce czy przędziorki, zapobiegają chorobom, np. chlorozie liści.
Resztki gnojówki można wylewać bez rozcieńczania na kompost.
Naturalny, zielony nawóz pod ziemniaki
Zielone nawozy to rośliny, które wysiewa się przed docelową uprawą i przed kwitnieniem się je przekopuje. Dostarczają glebie próchnicy. Zwykle wysiewa się np. wykę, łubin lub żyto. Robi się to zwykle jesienią, by wczesną wiosną przekopać niewyrośnięte rośliny.
Nawozy zielone poprawiają nie tylko skład gleby, ale i jej strukturę (napowietrzają ją).
Ochrona ziemniaków przed chorobami
Większości chorób ziemniaków można zapobiec za pomocą odpowiedniej pielęgnacji i stosowaniu się do kilku zasad:
· aby zapobiec zarazie ziemniaczanej i alternariozie, wybieramy wczesne odmiany ziemniaków;
· aby uniknąć gnicia, nie przelewamy ziemniaków, podlewamy w miarę potrzeby raz w tygodniu, jeśli ziemia jest sucha;
· regularnie usuwamy chwasty;
· tydzień, dwa tygodnie i trzy tygodnie po zasadzeniu ziemniaków formujemy na nich redliny, co chroni je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi;
· regularnie spulchniamy glebę między zagonami;
· uprawiamy ziemniaki w jednym miejscu najczęściej raz na 4 lata;
· przykrywamy ziemniaki włókniną lub folią perforowaną;
· jeśli pojawią się objawy chorób ziemniaków, to odcinamy porażone pędy i palimy;
· aby odstraszyć stonkę, obok ziemniaków sadzimy cebulę i czosnek;
· jeśli pojawi się stonka, zbieramy ją ręcznie.
Dzięki temu można uniknąć konieczności stosowania środków owadobójczych.
Uprawa ziemniaków w workach
Ziemniaki uprawiane w workach są mniej podatne na wszelkie choroby. Nie wymagają nawożenia. Sąd dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy niewielki ogródek lub chcemy uprawiać ziemniaki na balkonie czy tarasie.
Zobacz film: Trzy typy ziemniaków
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: E+