Ogród

Latem taras i ogród to nasz drugi dom. Jak go zagospodarować?

Ogród

Gdy nadchodzą ciepłe miesiące życie przenosimy na taras lub do ogrodu. Pogoda w Polsce bywa jednak dość kapryśna, dlatego urządzenie "drugiego domu" wymaga odpowiednich rozwiązań. Czego nie powinno zabraknąć w naszej przestrzeni na świeżym powietrzu?

Taras lub ogród - drugi dom latem

Obecnie taras czy ogród stanowią przestrzeń, w której tak jak w domu, może toczyć się życie. Możemy wypoczywać - wtedy ważne są meble ogrodowe (sofy, fotele, szezlongi). Możemy biesiadować - stawiając na stół z krzesłami i grill ogrodowy. A także możemy pracować - mały stolik i wygodne krzesło lub fotel sprawią, że poczujemy się jak na wakacjach pomimo obowiązków.

Urządzanie swojego letniego domu zacząć jednak trzeba od zadaszenia. Szczególnie, że pogoda w Polsce robi się coraz bardziej kapryśna i nieprzewidywalna.

Zadaszenie w ogrodzie

Ewa Mierzejewska, ekspertka od urządzania wnętrz, poleca regulowane lamele, które umożliwiają nie tylko całkowite zakrycie dużej powierzchni przed słońcem i deszczem, ale i częściowe zadaszenie – sami decydujemy jak je ustawić. Wszystko wedle potrzeb, wystarczy zmienić kąt ich pochylenia.

W ogrodzie możemy wyczarować salon, stawiając na dużą kanapę, od której można dowolnie odpinać moduły – i stolik kawowy.

Bardzo ważne jest to, aby wszystkie meble zrobione były z materiałów odpornych na deszcz i słońce

- zaznaczyła w naszym programie ekspertka.

Jadalnia na tarasie

Któż z nas nie marzy o śniadaniach na świeżym powietrzu? O czym trzeba pamiętać, urządzając jadalnię w ogrodzie?

Jak kupujemy stół na taras, warto zachować wokół wolną przestrzeń. To znaczy, że dopasowujemy rozmiar stołu do rzeczywistej przestrzeni, jaką dysponujemy

- poradziła Ewa.

Fajnie jest, jeśli stół można rozsunąć. Dla mnie też niezmiernie ważne jest to, żeby krzesła były lekkie, te tutaj się sztaplują – czyli możemy jedno krzesło włożyć w drugie, dzięki czemu zajmują one mało miejsca

- dodała Mierzejewska.

Nie sposób zapomnieć też o nieodłącznym elemencie jadalni na świeżym powietrzu, czyli grillu. To inwestycja na lata, dlatego warto zaopatrzyć się w sprzęt, który naprawdę nam odpowiada. Ewa Mierzejewska poleca grill gazowy, który ma nie tylko tradycyjny ruszt, ale także palniki, na których w specjalnych garnkach możemy gotować również tradycyjny sposób. Na takim grillu można więc wyczarować prawdziwą ogórkową!

Strefa wypoczynku pod chmurką

Choć wydaje się, że urządzanie strefy do wypoczynku jest najprzyjemniejsze, Ewa Mierzejewska utrzymuje, że zazwyczaj dochodzi do tego na samym końcu. Leżaki, na których później spędzamy najwięcej czasu, kupowane są jako ostatnie.

A przecież leżak to mebel wielofunkcyjny. Można na nim także pracować

- mówi Pani Ewa.

I przestrzega, aby w kwestii wyboru odpowiedniego leżaka, kierować się trwałością materiałów.

W Polsce lepiej sprawdzają się meble z metalu malowanego proszkowo i z nowoczesnych tkanin, typu technoratan, czyli jednak sztuczne, ale z bardzo wysokiej jakości materiałów, bo fajnie jest mieć meble drewniane, z naturalnego rattanu czy wikliny, ale musimy się liczyć z tym, że będą one mniej trwałe

- podsumowała dekoratorka.

Obejrzyj cały materiał i zobacz, jak wszystkie strefy „drugiego domu” urządziła ekspertka od aranżacji wnętrz (i zewnętrznych, choć integralnych części w domu).

Zobacz także:

Jak wyczyścić kaloryfer? Rady dla właścicieli grzejników żeberkowych i aluminiowych

Jak sprawdzić, czy w mieszkaniu są pluskwy? Rozpoznawanie i zwalczanie pluskiew krok po kroku

Wady i zalety grilla bezdymnego

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości