Masz w ogrodzie glebę gliniastą? Sprawdź, jak sobie z nią poradzić

Ogród pełen kwiatów
Jakie rośliny wybierać do ogrodu z gliniastą glębą?
Źródło: Darrell Gulin/GettyImages
Gliniasta gleba w ogrodzie to spory problem. Gdy przez dłuższy czas nie pada deszcz, jest ona bardzo sucha i twarda, a gdy wreszcie spadnie, robi się wręcz za wilgotna. W związku z tym jest sporym wyzwaniem dla każdego ogrodnika. Można sobie z tym jednak poradzić, dobierając odpowiednie rośliny oraz wykonując rozpulchnienie. Opowiedziały o tym prowadzące program "Wymarzone ogrody" w jednym z odcinków.

Dowiedzieliśmy się z niego, jak rozpulchnić glebę gliniastą piaskiem, a także jakie rośliny dobrze rosną w takiej ziemi. Porady te przydadzą się każdemu, kto ma w ogrodzie glebę z dodatkiem gliny.

20240209_HGTV_WO_Rosliny
HGTV: Rośliny do ogrodu o gliniastej glebie
Źródło: HGTV

Gleba gliniasta w ogrodzie - jak ją ulepszyć?

Gliniasta gleba w ogrodzie oznacza, że podczas okresów bez deszczu, będzie trzeba liczyć się z tym, że podłoże, na którym rosną kwiaty i inne rośliny, będzie bardzo twarde. Jest na to jednak sposób, który przybliżyły w jednym z epizodów "Wymarzonych ogrodów" Izabela Szarmach i Olga Piórkowska. Chodzi o rozpulchnienie przy pomocy piasku. Jak to zrobić?

- Piach mieszamy z wierzchnią warstwą gleby i dzięki temu już nie będzie taka twarda - powiedziała Olga. - W ten sposób zwiększymy jej przepuszczalność - dodała Iza.

Zanim jednak przejdziemy do rozpulchniania, warto oczyścić teren poddawany temu procesowi z chwastów. Można zrobić to ręcznie, maszynowo lub z użyciem specjalnych preparatów. Należy też pamiętać, że taki zabieg trzeba powtórzyć po około 7-14 dniach, kiedy już wykiełkują kolejne nasiona roślin niepożądanych. Dodatkowo, by poprawić parametry gleby gliniastej, dobrze jest też przekopać podłoże na głębokości przynajmniej 20 cm, na przykład przy użyciu glebogryzarki. Pozwoli to ograniczyć występowanie szkodników glebowych.

Później będzie już można rozpocząć rozpulchnianie. Ciężkie, gliniaste podłoże trzeba zmieszać z grubą warstwą piachu (średnio kilkanaście centymetrów). Później obszar należy zaorać lub spulchnić glebogryzarką tak, by poszczególne frakcje gleby zostały dobrze wymieszane.

Rośliny do gleby gliniastej - jakie wybrać?

Jak się okazuje, w ciężkich, gliniastych glebach może rosnąć więcej roślin niż nam się wydaje. Kluczem do sukcesu jest bowiem odpowiednie przygotowanie podłoża, o którym wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. A jakie kwiaty, krzewy i drzewa dobrze rosną w glebie z dodatkiem gliny? Wspomniały o tym prowadzące "Wymarzonych ogrodów", w tym samym odcinku.

- Jedną z takich roślin jest dzwonek szerokolistny. Jest to bylina, która nadaje się na stanowiska słoneczne i półcieniste. Wiosną i wczesnym latem zachwyca pięknymi kwiatami - zauważyła jedna z nich.

Kolejną z proponowanych roślin jest hortensja bukietowa. - Ona ma piękne kwiaty [...] ogromne kwiatostany. One dorastają do 40 cm. Kwitną od połowy lipca do października, więc naprawdę warto sadzić je w ogrodach - stwierdziła druga.

Na glinie będzie dobrze rosły także: brzoza i sosna, magnolia, wiśnia piłkowana (odmiany), krzewuszka, budleja, perukowiec, hortensje ogrodowe, kaliny, bzy. Warto też glebie gliniastej posadzić peonie, dzwonki, smagliczkę, ostróżki, funkie, liliowce i łubin.

Program "Wymarzone ogrody" - gdzie i kiedy oglądać?

Program "Wymarzone ogrody" można oglądać w każdy czwartek i sobotę na antenie HGTV. Wszystkie sezony dostępne są również w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz

Źródło: HGTV, murator.pl

Źródło zdjęcia głównego: Darrell Gulin/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla