Ogród

Cyklameny - królowe zimowych dekoracji. Jak je pielęgnować?

Ogród

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Cyklameny - królowe zimowych dekoracji
Cyklameny - królowe zimowych dekoracjiDzień Dobry TVN
wideo 2/5
Dzień Dobry TVNCyklameny - królowe zimowych dekoracji

Cyklameny to jedne z najbardziej popularnych zimowych roślin, które dzięki pięknym kwiatom są doskonałą dekoracją wnętrz. Co trzeba wiedzieć o tych roślinach? Jak o nie dbać? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Wojtalą, florystką.

Cyklameny - co to za kwiaty?

Cyklameny to z całą pewnością jedne z najpiękniejszych zimowych roślin. - Nazwa kwiatu pochodzi od kształtu bulwy. (...) Jest w kształcie koła, bo słowo "kyklos" po grecku to koło - wyjaśniła Anna Wojtala. Warto dodać, że cyklameny często są nazywane błędnie fiołkami alpejskimi. - To jest zupełnie inny rodzaj, inny gatunek - dodała florystka.

Cyklameny to rośliny, które są dość trudne w uprawie. - To są kwiaty zimy, czyli lubią chłód. 13-15 stopni to idealna temperatura. Dlatego, gdy mamy je w domu, mamy rozkręcone kaloryfery, to nie do końca mogą czuć się dobrze - powiedziała florystka. Rośliny te nie lubią też słońca, najlepiej odpowiada im półcień.

Cyklameny - jak je podlewać?

Należy pamiętać, że cyklameny nie mogą być podlewane w klasyczny sposób. - Wkładamy je do miseczki z wodą i od dołu one będą sobie piły. Raz w tygodniu na pół godziny - wyjaśniła florystka.

Kiedy roślina przekwitnie, należy pozbyć się starych kwiatów. Trzeba jednak pamiętać, aby nie robić tego nożyczkami. - Najlepiej urwać je palcami, tuż przy ziemi, tak żeby nie zostawić fragmentów, które mogą nam potem spowodować gnicie (...) - powiedział nasz gość.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o tych kwiatach? Jak długo kwitną? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie widziałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości