Choroby róż i ich zwalczanie

Różowe róże
Fot. Clement Perez / EyeEm / Getty Images
Wiele osób pragnie mieć w swoim ogrodzie własne róże, jednak nie każdy wie, jak o nie zadbać. Choroby róż atakują bowiem bardzo często, najczęściej w wyniku błędów pielęgnacyjnych lub pomyłek popełnionych już na etapie sadzenia. W wyniku tego rośliny tracą swoje walory dekoracyjne i słabiej kwitną. Jakie są objawy chorób róż i jak należy z nimi walczyć?

Dużo łatwiej zapobiegać chorobom krzewów, niż potem się ich pozbyć. Przy ich uprawie należy pamiętać więc o kilku ważnych zasadach.

Warto przede wszystkim wybierać takie odmiany róż, które są odporne na różne patogeny. Róże powinny rosnąć w miejscach wyeksponowanych na światło. Nie należy zraszać roślin ani często ich podlewać. Warto również unikać zbyt gęstego obsadzania róż obok siebie. Zmienione chorobowo liście należy usuwać, trzeba również pamiętać o zbilansowanym nawożeniu. Jak sobie radzić w przypadku konkretnych chorób róż i jakie choroby róż spotkamy najczęściej?

Najczęściej występujące choroby róż

Do najpopularniejszych chorób róż należą:

· mączniak prawdziwy,

· mączniak rzekomy,

· czarna plamistość liści róży,

· rdza róży.

Zobacz film: Jak sadzić róże? Źródło: Dzień Dobry TVN

Mączniak prawdziwy

To jedna z najpopularniejszych chorób grzybowych róż . Grzyby powodują, że na liściach (na początku na młodych, później również i na starszych) pojawia się biały nalot. W następnej kolejności patogeny atakują również i pędy. Górna strona blaszki liściowej może także zmieniać kolor na czerwony. Chore liście w konsekwencji zniekształcają się i opadają.

Do ataku tej choroby róży dochodzi najczęściej podczas ciepłej, deszczowej pogody. Przyczyną jej wystąpienia może być nadmierne podlewanie lub zraszanie róż, a także zbyt gęste ich obsadzanie. Aby zapobiegać mączniakowi prawdziwemu , należy spryskiwać kwiaty odpowiednim preparatem, najlepiej jeszcze w okresie przedwiosennym. Sprawdzi się tutaj głównie Miedzian, który należy stosować 2 lub 3 razy w ciągu 10 dni. W przypadku gdy widoczne są już objawy choroby, należy spryskiwać je kilka razy, co kilka dni preparatami takimi jak: Bravo, Score, Discus, Topsin, Tiotar.

Mączniak rzekomy

W przypadku tej choroby róż, zwijanie liści należy do głównych jej objawów. Na początku na liściach krzewu pojawiają się jasnożółte plamy o nieregularnym kształcie, które z czasem stają się coraz większe i zmieniają kolor na czerwony. Ich brzegi zwijają się jednocześnie do góry lub do dołu. Narażone na tę chorobę są przede wszystkim górne liście, szczególnie w obszarach pomiędzy nerwami. Po wewnętrznej stronie pojawia się z kolei biała, puszysta grzybnia.

Chore liście opadają. Na działanie mączniaka rzekomego narażone są także pędy i kwiaty. Cała roślina jest osłabiona i bardziej podatna na mrozy. Aby pokonać mączniaka rzekomego , należy wykorzystać preparaty takie jak: Aliette S, Vima-Propamofos, Proplant 722 SL, Mildex 71,1 WG.

Czarna plamistość liści róży

W przypadku tej choroby liści róż , po zaobserwowaniu pierwszych objawów trzeba działać bardzo zdecydowanie. Łatwo można ją rozpoznać po jasnobrązowych, okrągłych plamach na liściach, które są widoczne już na początku lata. Później owe plamy brunatnieją, a osłabione liście opadają. Zdarza się, że wczesną jesienią krzew zostaje pozbawiony większości liści.

Zaatakowana roślina zaczyna mieć trudności z fotosyntezą, w wyniku czego dochodzi do jej osłabienia. Wyrastają wówczas dużo słabsze pędy, które nie są przygotowane na warunki zimowe, wskutek czego przemarzają. Co więcej, są one dużo bardziej podatne na choroby. Sam patogen pozostaje zimą zarówno w pędach, jak i w liściach. Aby zwalczyć chorobę, należy zastosować preparaty, takie jak: Bravo, Discus, Score, Tiotar, którymi należy spryskiwać krzewy co 7–10 dni. Liście i pędy zmienione chorobowo należy usuwać.

Rdza róży

Przy tej chorobie róż zewnętrzna strona liści zostaje pokryta licznymi plamami w kolorze pomarańczowym. Wewnętrzna zostaje z kolei zaatakowana przez grzyby, które tworzą skupiska, w wyniku czego powstają rdzawe grudki – to sprawia, że rdzę róży bardzo łatwo jest rozpoznać.

Aby zapobiec tej chorobie, należy pamiętać o profilaktyce. Przede wszystkim miejsca, na których sadzi się krzewy, powinny być przewiewne, a samo podłoże – dobrej jakości. Rdza róż pojawia się głównie na roślinach wyrastających na glebach ubogich, podmokłych i ciężkich. Liście zmienione chorobowo należy jak najszybciej usunąć, a następnie zastosować preparaty grzybobójcze, którymi należy spryskiwać krzewy co 7–10 dni. Najważniejsze jest, aby zwrócić uwagę głównie na wewnętrzną, zmienioną chorobowo stronę liści.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana