Suche powietrze w domu - jak sobie z nim radzić? Sposoby na nawilżanie powietrza

pokój, wystrój wnętrz, mieszkanie, jasne pomieszczenie, kanapa, stół, teleskop
Vostok/Getty Images
Kaszel, uczucie zapchanego nosa, sucha skóra, pieczenie spojówek w okresie zimowym, gdy większość czasu spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach, to częste oznaki problemu suchego powietrza w pomieszczeniu, w którym długo się przebywa. Suche powietrze w domu może zwiększać ryzyko infekcji, szczególnie u dzieci, których odporność nie jest jeszcze do końca ukształtowana.

Suche powietrze w pokoju dziecka, sypialni, gdzie spędza się najwięcej czasu, zazwyczaj podczas snu, powinno być prawidłowo nawilżane. Zmniejszy to z pewnością dolegliwości ze strony śluzówek oraz skóry, może także ochronić nas przed wieloma infekcjami.

Suche powietrze w domu – co powoduje?

W dobie klimatyzatorów oraz centralnego ogrzewania w mieszkaniu coraz częściej dochodzi do wysuszania powietrza w pomieszczeniach. Ma to miejsce szczególnie w okresie zimowym, kiedy to, z powodu mrozu, powietrze na zewnątrz również jest suche.

Suche powietrze, czyli powietrze o obniżonej wilgotności (poniżej 40%), może doprowadzić do rozwoju rozmaitych schorzeń. Najczęściej dochodzi do wysuszenia błon śluzowych oraz skóry. Pod wpływem ciepłego powietrza wydobywającego się z kaloryferów ludzkie ciało zaczyna parować, pozbywając się wody niezbędnej do utrzymania prawidłowego funkcjonowania narządów.

Wysuszenie skóry oraz błon śluzowych sprzyja powstawaniu zakażeń, będących wynikiem zwiększonej podatności na uszkodzenia. Ochronna bariera śluzówek z powodu wysuszenia powietrza w pokoju zostaje osłabiona, co powoduje, że bakterie oraz wirusy mają ułatwione zadanie przedostania się do dróg oddechowych, co jest szczególnie groźne dla najmłodszych, które nie posiadają jeszcze prawidłowo wykształconej odpowiedzi immunologicznej. Dzieci, pozbawione ochronnej bariery prawidłowo nawilżonych śluzówek, są w grupie zwiększonego ryzyka zachorowań niż dorośli.

Suche powietrze – objawy

To, czy mamy do czynienia ze zbyt suchym powietrzem w domu, można niejednokrotnie określić na podstawie pojawiających się objawów.

Objawy związane ze zbyt suchym powietrzem:

  • zatkany nos, trudności w oddychaniu przez nos,
  • krwawienia z nosa,
  • ze strony skóry – wysuszenie, pękanie, skłonność do podrażnień, zaczerwienienie, uczucie szorstkiej w dotyku skóry,
  • zespół suchego oka – suchość spojówek, pieczenie oczu, łatwe męczenie się oczu, uczucie obecności piasku pod powiekami,
  • chrypka i suchość w gardle,
  • suchy kaszel.

Domowe sposoby na suche powietrze

Mnogość powikłań związanych z obecnością suchego powietrza w domu prowokuje do poszukiwania rozwiązań pozwalających na poprawę tego stanu. Należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze w pomieszczeniach – najlepiej mieszczącej się w granicach 20–22℃.

Najprostszym sposobem na nawilżanie suchego powietrza wydaje się rozwieszanie mokrych ręczników na kaloryferach lub kładzenie pojemników z wodą, która pod wpływem ciepła zacznie parować, tym samym zwiększając wilgotność powietrza.

Najskuteczniejszy na suche powietrze w domu wydaje się być zakup nawilżacza powietrza – pilnuje on prawidłowej wilgotności w danym pomieszczeniu, która powinna utrzymywać się na poziomie 50–60%. Rekomenduje się nawilżacze bezfiltrowe, które nie gromadzą bakterii, grzybów oraz wirusów. Warto zakupić aparat, który posiada higrometr i automatyczny wyłącznik (należy pamiętać, że nawilżone powietrze również nie jest korzystne dla zdrowia, gdyż stanowi idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów).

Częste wietrzenie pomieszczenia nie zawsze rozwiązuje problem, ponieważ w trakcie zimy, kiedy to najczęściej dochodzi do wysuszenia powietrza, na zewnątrz również jest ono suche. Nie należy jednak rezygnować z regularnego wietrzenia, gdyż dzięki temu możliwa jest wymiana powietrza i pozbycie się zarazków oraz alergenów.

Dodatkowo, by zwiększyć wilgotność powietrza, warto wybierać prysznic zamiast kąpieli w wannie, otoczyć się dużą ilością roślin doniczkowych, które są naturalnymi nawilżaczami powietrza (takie gatunki, jak np. bluszcz oraz paproć).

Suche powietrze a kaszel

W wielu przypadkach, szczególnie u dzieci, okazuje się, że po prawidłowym nawilżeniu powietrza uporczywy, suchy kaszel ustępuje, co świadczy o tym, że suche powietrze w pokoju dziecka stanowi duży problem.

Jeśli dziecko ciągle kaszle, jego stan ogólny jest dobry, nie ma innych objawów ani gorączki, może to być sygnał, że w pomieszczeniach powietrze jest za suche. Oprócz nawilżania powietrza warto zastosować w tym przypadku również inhalacje, które pozwolą na szybszą redukcję objawów oraz powrót do zdrowia.

Pokaż swoje mieszkanie, a powiem ci, kim jesteś. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Adrianna Kowalczyk

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości