Sprawdzenie księgi wieczystej. Sposoby i możliwości

Kobieta i mężczyzna sprawdzają dokumenty
Fot. Caiaimage/Lukas Olek / GettyImages.com
Do niedawna sprawdzanie księgi wieczystej wiązało się z koniecznością udania się do sądu i złożenia wniosku o odpis. Dziś sprawdzanie ksiąg wieczystych jest wyjątkowo łatwe, ponieważ stworzono internetową bazę, która pozwala na znalezienie stosownego dokumentu bez wychodzenia z domu. Od czerwca 2010 roku na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się portal mieszczący ogólnokrajowy zbiór ksiąg wieczystych.

Księgę wieczystą można sprawdzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest uzyskanie odpisu z sądu, innym przeszukanie bazy danych zamieszczonej w internecie. Aby skorzystać z wersji internetowej trzeba znać numer księgi wieczystej nieruchomości. Przeglądanie i sprawdzanie ksiąg wieczystych widniejących w systemie internetowym jest bezpłatne i pozwala szybko i bez problemów dotrzeć do potrzebnych informacji.

Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Sprawdzenie ksiąg wieczystych jest szczególnie ważne przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości. Księga wieczysta to zbiór informacji o stanie prawnym nieruchomości: właścicielach, sposobie pozyskiwania nieruchomości przez kolejne osoby. Jednak to nie wszystkie informacje, jakie zawarte są w księdze wieczystej. Księga wieczysta podzielona jest na cztery działy, z których każdy zawiera jakieś istotne dane na temat nieruchomości.

Dział I to podstawowe informacje na temat działki, nieruchomości, lokalu. Z niego można się dowiedzieć, jaki jest adres działki, powierzchnia, wielkość i rodzaj zabudowy, ilość kondygnacji w budynku, pomieszczeń itp. Dział II mieści w sobie informacje o właścicielach i współwłaścicielach oraz w jaki sposób dana osoba weszła w posiadanie nieruchomości. Dział III to miejsce, gdzie widnieją wpisy o zadłużeniach, obciążeniach, czyli prawach i roszczeniach dotyczących nieruchomości. Jest to część szczególnie istotna dla ewentualnych nabywców, ponieważ dowiedzą się z niej wszystkiego o: służebnościach gruntowych, prawie pierwokupu, wszczętych postępowaniach egzekucyjnych itp. Dział IV odnosi się do ewentualnych hipotek obciążających nieruchomość. Wszystkie te dane są istotne, dlatego warto korzystać z możliwości zapoznawania się z księgą wieczystą.

Gdzie sprawdzić księgę wieczystą? Przede wszystkim można udać się do sądu rejonowego właściwego dla położenia nieruchomości, prowadzącego Wydział Ksiąg Wieczystych. Innym sposobem jest sprawdzenie księgi wieczystej w internecie, na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. W systemie internetowym informacje można uzyskać wpisując numer księgi wieczystej.

Gdzie sprawdzić księgę wieczystą?

Sprawdzanie księgi wieczystej online nie powinno nastręczać trudności, jednak jest możliwe tylko pod warunkiem znajomości numeru księgi. Nowy numer księgi wieczystej składa się z trzech elementów: kodu wydziału sądu rejonowego, dawnego numeru księgi uzupełnionego zerami (do 8 znaków) oraz nowego kodu przyznanego przez sąd. Aby poznać numer księgi wieczystej wystarczy zgłosić się właściwego sądu, gdzie można uzyskać taką informację. Zazwyczaj należy jednak uzasadnić swoją prośbę. Co to oznacza w praktyce? Prośba o podanie numeru księgi wieczystej może zostać odrzucona, jeśli petent nie wykaże się tzw. interesem prawnym do danej nieruchomości. Każdy zainteresowany musi więc liczyć się z tego typu trudnościami.

Można również skorzystać z pomocy Powiatowego Zasobu Geodezyjno-Kartograficznego, zazwyczaj jednak odpłatnie i osobiście. Informacje nie są dostępne na telefon, a prośba musi zostać także odpowiednio umotywowana. Pomoc przy uzyskaniu numeru księgi wieczystej oferują także firmy prywatne, należy jednak znać adres i numer działki, na której znajduje się nieruchomość.

Znając numer księgi, wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości w zakładkę Rejestry i ewidencje i odnaleźć dział dotyczący ksiąg wieczystych. Sprawdzanie księgi wieczystej online jest bezpłatne i bardzo wygodne.

Jak sprawdzić księgę wieczystą mieszkania?

Zakup mieszkania to poważna inwestycja, dlatego zawsze należy podejmować ją świadomie. Przed ostateczną decyzją należy sprawdzić stan prawny mieszkania, najlepiej przeglądając księgę wieczystą, która zawiera wszystkie niezbędne informacje. Sprawdzanie księgi wieczystej przez internet przebiega szybko i sprawnie i nie wiąże się z żadnymi opłatami. Czasem analiza informacji zawartych w księdze wieczystej może nastręczać trudności, dlatego warto korzystać z usług profesjonalnego doradcy lub radcy prawnego. Często pojawia się pytanie, jak sprawdzić wpis do księgi wieczystej, jak go zinterpretować, na co zwrócić szczególną uwagę? Dobrze jest zweryfikować położenie nieruchomości, powierzchnię, liczbę pomieszczeń, przeznaczenie lokalu, a także właściciela nieruchomości. Istotne jest, czy istnieją współwłaściciele i czy wyrazili zgodę na sprzedaż mieszkania. Ważne są również informacje o hipotece, służebności, a także prawach i roszczeniach osób trzecich.

Zobacz wideo: Bezcenne dokumenty odkryto za boazerią w siedzibie szczecińskiej rady miasta

Zobacz także:

Kinga z "40 kontra 20" opublikowała zaskakujące zdjęcie z Robertem. "Tak się kochają cielaczki"

"Mój mąż patrzył na inne kobiety, a ja czułam się gorsza". Jak poradzić sobie z zazdrością w związku?

Leon i Damian z "Królowych życia" o swoim małżeństwie: "Nigdy się nie ukrywaliśmy"

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana