Dom

"Polacy mają tendencje do tego, by przegrzewać". Ile stopni powinno być w poszczególnych pokojach?

Dom

Autor:
Dominika
Czerniszewska
19 stopni – idealna temperatura w domu?
19 stopni – idealna temperatura w domu? Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Komisja Europejska zaleca obniżenie temperatury w domu do 19 stopni. W obliczu kryzysu energetycznego niektóre kraje Unii Europejskiej rozważają wprowadzenie kontroli i egzekwowanie kar grzywny za przekroczenie wytycznych. Czy 19 stopni to nie za zimno? Ile stopni powinno być w poszczególnych pokojach? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Justyną Milewską, lekarzem rodzinnym.

Najzdrowsza temperatura w domu

Czy 19 stopni to idealna temperatura w domu?

- W kuchni tak może być. [...] Tam może być nawet około 17 stopni pod warunkiem, że gotujemy. Jak ktoś nie korzysta z kuchni, to nie emituje ciepła, więc nie. Natomiast co do dziennego pobytu czy w salonie, czy pokoju dziecięcym, troszkę będzie nam chłodno. Tam optymalnie chcielibyśmy 20-22 stopnie - tłumaczyła Justyna Milewska, lekarz rodzinny.

Optymalna temperatura w poszczególnych pomieszczeniach w mieszkaniu to:

  • pokój dzienny: 20-22 st. C., 
  • kuchnia: 16-19 st. C.,
  • sypialnia: 17-19 st. C.,
  • łazienka: 22-24 st. C.,
  • pokój dziecięcy: 20-22 st. C. 

- Natomiast pamiętajmy o tym, że w pokoju dziecięcym lub salonie, jeśli w nim śpimy, bo nie musimy mieć przecież osobnej sypialni, na noc temperaturę obniżamy do ok. 17-18 stopni. Jeśli jest nam zimno, mamy poczucie niekomfortowego pobytu, to wtedy wkładamy skarpety, bo od stóp najbardziej się wyziębiamy - poradziła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

Jak dodała lekarka, kiedy w nocy jest zbyt ciepło, śluzówka się wysusza, a drogi oddechowe nie mają naturalnej, bariery ochronnej. - Łapiemy niestety infekcje - podkreśliła.

Wilgotność powietrza w domu

Obok odpowiedniej temperatury równie ważna jest prawidłowa wilgotność powietrza.

- Ma być ok. 40-60 proc. [...] Mamy mieć dobrą temperaturę i prawidłową wilgotność powietrza, a u nas często mamy je za suche plus za ciepło, bo niestety Polacy mają tendencje do tego, by przegrzewać. Szczególnie tam, gdzie małe dzieci albo starsze osoby, bądź chore leżące. I wówczas mamy: problem z barierą błony śluzowej, nadmierne infekcje, nasilenie alergii, wysuszanie skóry i spojówek oczu, pogorszenie koncentracji, bóle głowy, zaburzenie ciśnienia. Generalnie źle się czujemy - wskazała Justyna Milewska.

Dlatego należy wietrzyć pomieszczenia. Jak często? Odpowiedź na to pytanie poznasz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości