Aranżacje wnętrz

Oświetlenie do pokoju dziecka – jak dobrać odpowiednie lampy do pokoju pociechy?

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
Victoria_Borodinova/Pixabay

Żyrandol do pokoju dziewczynki czy lampa do pokoju chłopca powinny być kolorowe i zabawne czy proste i funkcjonalne? Bardzo istotny jest taki dobór oświetlenia w pokoju dziecka, aby stworzyć sprzyjające warunki zarówno do snu, jak i nauki.

Oświetlenie pokoju dziecięcego powinno być dopasowane w ten sposób, by zapewnić dziecku maksymalną wygodę podczas wykonywania codziennych czynności. Kąt padania światła i jego natężenie są kluczowe, dlatego w przypadku oświetlenia w pokoju dziecka należy pamiętać o odpowiednim jego montażu i wyborze żarówek. Rodzaj i wygląd oświetlenia pokoju dziecięcego można też dobrać do płci dziecka.

Co brać pod uwagę przy wyborze oświetlenia do pokoju dziecięcego?

Na rynku dostępne są specjalne modele żyrandoli do pokoju chłopca czy lampek do pokoju dziewczynki, które z pewnością spodobają się małym użytkownikom. Dobór oświetlenia do pokoju dziecka nie jest prosty, warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, dzięki którym można stworzyć pociechom idealne warunki do nauki czy zabawy. Przede wszystkim istotny jest wiek dziecka – dzieci mają inne zapotrzebowanie i wrażliwość na światło w różnych etapach rozwoju. Dobierając odpowiednie oświetlenie do pokoju niemowlaka, trzeba przede wszystkim pamiętać o jego komforcie! Dziecko leżące w łóżeczku ma zupełnie inną perspektywę niż to, które już chodzi. Dlatego bardzo istotne jest dobranie takiego żyrandola czy kinkietu, który nie będzie raził malucha w oczy. Należy także pamiętać o tym, aby oprawy lamp sufitowych lub lamp wiszących do pokoju dziecięcego były matowe lub rozpraszające światło. Ponadto warto w pokoju dziecka zaprojektować dodatkowe źródło światła. Zwykle niemowlę jest karmione w jednym miejscu, a śpi w innym, dlatego rozmieszczenie kilku punktów świetlnych w pomieszczeniu jest bardzo dobrym pomysłem. Kiedy dziecko zacznie już raczkować i zwiedzać otaczający je świat, trzeba dobrać oświetlenie, które zapewni mu bezpieczeństwo. Cała przestrzeń w pokoiku takiego dziecka powinna być odpowiednio rozjaśniona. Dzięki dobrze dobranym lampom do dziecięcego pokoju opiekun będzie miał malucha zawsze w zasięgu wzroku.

Gdy pociecha podrośnie do wieku przedszkolnego, wtedy trzeba zadbać o takie oświetlenie, które zapewni jej wygodę w trakcie zabawy czy pisania pierwszych liter. Dobrym rozwiązaniem są lampki biurkowe, najlepiej bezprzewodowe i nawiązujące wyglądem do ulubionych bohaterów z kreskówki. Przedszkolak jest żądny przygód i ma tysiąc pomysłów na minutę, dlatego idealnym rozwiązaniem będzie interaktywna lampka LED. Ma ona wiele ciekawych funkcji, np. sterowanie głosem. Wieczorem i w porze nocnej świetnie sprawdzą się lampki nocne w formie „usypianki”, rzucające światło w formie różnych kształtów na ścianę lub sufit.

Odpowiednia aranżacja pokoju dziecka w wieku szkolnym jest niezwykle istotna, zwłaszcza że większość czasu młody człowiek będzie spędzał przy biurku, wytężając wzrok. Wygląd lampki ucznia powinien być dobrany do jego preferencji – zarówno kolorystycznych, jak i co do designu. Lampka czy żyrandol w ulubionym kolorze lub z podobizną cenionego bohatera z pewnością umili dziecku czas spędzony na odrabianiu lekcji czy zabawie. Urządzając miejsce do uczenia się, warto mieć na względzie to, aby lampka do pokoju dziecka została zamontowana nad biurkiem lub powyżej powierzchni przeznaczonej do nauki. Niewłaściwy montaż spowoduje powstanie cienia, który utrudni dziecku pracę.

Oświetlenie pokoju dziecięcego a rodzaj i natężenie światła

Kupując odpowiednie oświetlenie do pokoju dziecięcego, należy zwrócić uwagę na rodzaj i natężenie światła. Żyrandole, kinkiety czy lampy do pokoju chłopca lub dziewczynki dzielą się na takie, które wykorzystują oświetlenie LED oraz takie, do których wkręca się żarówki. Te pierwsze cechuje niska temperatura podczas pracy. Dodatkowo są bardzo energooszczędne, co przekłada się na niższe opłaty za światło. Wiele modeli lamp wykorzystujących technologię LED posiada opcję dobierania barwy i natężenia światła. Oświetlenie, w którym używane są żarówki, także można spersonalizować pod kątem tych cech światła. Jednak oświetlenie żarówkowe bardzo szybko się nagrzewa. Istotną sprawą jest także problem ewentualnego dokupienia spalonego elementu oświetlenia – do klasycznych modeli można znaleźć żarówki niemal w każdym sklepie. Natomiast w przypadku nowoczesnych lamp LED nie ma możliwości wymiany diod. Wybierając oświetlenie do dziecięcego pokoju, należy pamiętać o tym, aby oprawy żyrandoli lub kinkietów się nie nagrzewały. Dotyczy to zwłaszcza lamp stojących i lampek biurkowych, których dziecko może z łatwością dosięgnąć.

Pokój dziecięcy z miejscem do pracy. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Lampy wiszące i żyrandole - jak dobrać je do stylu swojego wnętrza?

Lampa z odzysku. Jak ją efektownie odnowić?

Dom wygodny i funkcjonalny - użyteczny i przemyślany rozkład pomieszczeń i stref

Pozostałe wiadomości