Aranżacje wnętrz

Jak wybrać dobry materac? "Warto w niego zainwestować"

Aranżacje wnętrz

Autor:
Sabina
Zięba
Dobry materac – podstawa naszego snu
Dobry materac – podstawa naszego snuDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Sen to najważniejszy i najlepszy sposób regeneracji naszego organizmu. Z tego powodu warto zadbać o jego jak najlepszy komfort, poprzez dobranie odpowiedniego materaca i poduszki. Jak to zrobić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział osteopata i fizjoterapeuta, Tomasz Jurkiewicz.

Jak dobrać materac?

W łóżku spędzamy około 1/3 naszego życia, dlatego warto dobrze dobrać materac i zainwestować w taki, który zapewni nam lepszą wydajność oraz sprawi, że nasze ciało i układ nerwowy będą odpoczywać. Na co najbardziej trzeba zwracać uwagę? Otóż najważniejszym kryterium jest to, aby materac dawał dobre podparcie pod nasze całe ciało.

- To, z jakiego jest materiału zrobiony, to już mniej mnie interesuje. Natomiast jak się położymy, to każdy odcinek naszego kręgosłupa powinien mieć dobre podparcie, czyli tam gdzie mamy większą masę - biodra, ramiona - on powinien bardziej się zapadać, a odcinek wklęsły - tak jak lędźwiowy - w pozycji leżenia na plecach powinien być dobrze podparty, bo kiedy mięśnie będą miały podparcie, wtedy będą odpoczywały - tłumaczył Tomasz Jurkiewicz w Dzień Dobry TVN.

Rodzaje materacy

Producenci prześcigają się w wyszukiwaniu coraz to nowszych technologii i w sklepach dostępnych jest wiele rodzajów materacy. Specjalista w naszym programie zdradził: "Najbardziej popularne są materace piankowe, bo to w założeniu one powinny się pod nas dostosować, nie my do nich. (...) Parom polecam, żeby kupili materac piankowy, bo on pracuje totalnie niezależnie".

Przy materacach sprężynowych z kolei trzeba szczególnie zadbać o dobry dobór twardości pod swoje preferencje. Minusem może być to, że sprężyny potrafią się z czasem wyrobić i zbytnio zapadać w miejscach najbardziej obciążanych. Natomiast materac lateksowy "jest przede wszystkim dla alergików, dlatego że nie pozwala na rozwijanie się różnych mikroorganizmów, roztoczy, zbieranie kurzu. On też może powodować, że będziemy się na nim bardziej pocić".

- Polecam, żeby każda osoba zanim kupi taki materac, to go najpierw przetestowała, tylko nie na zasadzie iść do punktu sprzedaży i położyć się 5 minut, ale profesjonalne firmy zapewniają okres testowy około miesięczny. Kupujemy go i mamy możliwość zwrotu albo wymiany w przeciągu około 30 dni - mówił Tomasz Jurkiewicz w naszym programie.

W doborze powinniśmy wychodzić od materaca, który jest średnio twardy. Nie można powiedzieć, że dana twardość jest uniwersalna i dla każdego najlepsza, bo w grę wchodzą osobiste preferencje - jedna osoba będzie wolała bardziej miękki materac, inna bardziej twardy. Inaczej sprawa wygląda w przypadku najmłodszych.

- Założenie przy dzieciach jest takie, że dzieciom nie powinniśmy za mocno przeszkadzać w ich rozwoju, czyli materac dla dzieci akurat powinien być dosyć twardy. Tak samo poduszeczka powinna być jak najcieńsza i absolutnie nie zmieniająca pozycji np. ustawienia głowy - dodał osteopata.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/EastNews

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości