Newsy

Zakopane przygotowuje się na kolejną falę weekendowych turystów. Porządku będą pilnowali policjanci

Tłum turystów w Zakopanem.

TVN24/x-news

Newsy

Zakopane przygotowuje się na kolejną falę weekendowych turystów. Porządku będą pilnowali policjanci

Tłum turystów w Zakopanem.

TVN24/x-news

Zakopane chce uniknąć problemów z niekontrolowanym napływem turystów. Włodarze polskiej stolicy Tatr wyciągnęli lekcję z poprzedniego weekendu i postanowili zrobić wszystko, aby nie dopuścić do incydentów podobnych do tych z zeszłego tygodnia. Funkcjonariuszy z Zakopanego wesprze tym razem kilkudziesięciu policjantów z Krakowa. Wojewoda małopolski apeluje o przestrzeganie reżimu sanitarnego.

Zakopane - najazd weekendowych turystów

Zakopane przygotowuje się na kolejny zimowy weekend, podczas którego miasto może spodziewać się drugiej wielkiej fali turystów, podobnej do tej z zeszłego tygodnia. Tymczasem w piątek w samej tylko Małopolsce odnotowano 548 nowych zakażeń koronawirusem, trzykrotnie więcej niż jeszcze kilkanaście dni temu.

- Apeluję do wszystkich, szczególnie do osób, które zaplanowały swoją weekendową aktywność o to, aby w sposób ścisły przestrzegały zasad reżimu sanitarnego: dezynfekcja, dystans i maseczki – mówił podczas briefingu prasowego wojewoda małopolski, Łukasz Kmita.

- Jeśli idziemy do restauracji, nawet gdyby restauracje łamały przepisy, bierzmy posiłki tylko na wynos. To jest kwestia naszej odpowiedzialności także za przedsiębiorców i za gospodarkę – podkreślił wojewoda.

Łukasz Kmita dodaje, że w obliczu możliwej trzeciej fali pandemii, sytuacja jest bardzo niepokojąca:

- Wydałem polecenie dotyczące stałego monitorowania liczby łóżek covidowych. Zapadła też decyzja, że w szpitalu MSWiA będzie ponad 100 łóżek covidowych, uruchamianych w zależności od potrzeb. Jesteśmy też w gotowości do uruchomienia szpitali tymczasowych. Jesteśmy przygotowani na trzecią falę pandemii, choć mam nadzieję, że ona nie nastąpi. Bardzo zależy mi, żeby sytuacja z października i listopada nie wróciła – podsumował Kmita.

Zakopane na weekend 

Wojewoda zapowiedział też, że będzie w sobotę i niedzielę w Zakopanem służbowo i przyjrzy się temu, co będzie działo się w mieście. Dodał jednocześnie, że Komendant Wojewódzki Policji zdecydował o skierowaniu kilkudziesięciu policjantów z Krakowa do pracy w Zakopanem. Patrole będą zwracać szczególną uwagę na noszenie maseczek i utrzymywanie dystansu.

- Od odpowiedzialności nas wszystkich zależy, czy te obostrzenia, które zostały częściowo zdjęte na okres próbny dwóch tygodni, zostaną utrzymane – mówił Kmita.

Tłumy turystów w Zakopanem 2021

Przypomnijmy, w ubiegły weekend do Zakopanego przyjechały tysiące turystów. Wysoko frekwencja odwiedzających była związana z poluzowaniem obostrzeń. Dodatkowo na ten czas nałożyły się walentynki i konkurs skoków na Wielkiej Krokwi. 

Opinię publiczną zmroziły zdjęcia i nagrania z Krupówek, gdzie dochodziło do spontanicznych zgromadzeń a także imprez, w których uczestniczyły setki przyjezdnych. Na widok policji część z bawiących się osób rozbiegła się, a na niektórych zostały nałożone mandaty w związku z gromadzeniem się. Uczestników "ulicznej imprezy" karano także za nagminny brak maseczek.

Zobacz wideo: "Bójki, awantury, sprzeczki". Policja podsumowuje weekend w Zakopanem 

Zobacz też wideo: "Nie przewidywaliśmy, że będzie takie obłożenie". Tłumy na stokach narciarskich po poluzowaniu obostrzeń

Zobacz też: 

Spontaniczne tańce na Krupówkach i mnóstwo interwencji. Turyści przyjechali świętować walentynki w Zakopanem

18 stycznia górale otwierają swoje biznesy. "Panie prezydencie, zapraszamy na narty!"

Tłumy na stokach, zamiast nart sanki i jabłuszka. Interweniowała policja

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
55
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0