Gorące tematy

"Cały czas wierzę, że znajdziemy go żywego" Co się stało z Michałem Rosiakiem z Poznania?

Cała Polska szuka Michała Rosiaka, 19-letniego studenta z Poznania. Michał zaginął w nocy z czwartku na piątek, z 17 na 18 stycznia. Co się z nim stało? Co wiemy o jego zaginięciu? Gdzie może teraz się znajdować Michał Rosiak?

  • Zaginął Michał Rosiak. Ostatni raz widziano go z czwartku na piątek, w nocy z 17 na 18 stycznia.
  • Najnowsze ustalenie ws. zaginięcia Michała Rosiaka. 

  • Przesłuchani zostaną koledzy Michała. Za pomocą wariografu

  • Jak wygląda Michał Rosiak?
  • Widziałeś Michała Rosiaka? Zgłoś się na policję!


Zobacz też: Depresja u dzieci i młodzieży – objawy i leczenie


Zaginął Michał Rosiak. Ostatni raz widziano go z czwartku na piątek.

Policjanci z Komisariatu Poznań Nowe Miasto szukają 19-letniego Michała Rosiaka mieszkańca Turku, który obecnie mieszka w Poznaniu. 19-latek od trzech miesięcy studiuje chemię na Politechnice Poznańskiej.

W nocy z 17 na 18 stycznia wracał ze Starego Rynku do domu na Nowym Mieście. Do tej pory tam nie dotarł. O godz. 0.54 wyszedł z jednego z klubów nocnych na Starym Rynku. Ostatni ślad urywa się na przystanku autobusowym na ul. Szelągowskiej, koło dworca kolejowego i autobusowego Poznań Garbary. Tam, w piątek nad ranem został znaleziony jego telefon komórkowy.

Cały czas wierzę, że znajdziemy Michała żywego. Gdybym nie wierzył, to by mnie tu nie było - powiedział Jacek Dryjański w rozmowie z Rp.pl, organizator akcji, której celem jest odnalezienie studenta Michała Rosiaka. 

Okolice, w których zginął Michał Rosiak, zostały już kilkukrotnie przeszukane. Strażacy i ochotnicy przyjechali do Poznania z Turku i Turkowic, skąd pochodzi Michał.


Więcej: Jest niewidomy, ma wadę serduszka, nerek, płuc. Jak pomóc Kubie?


Michał, ostatniej nocy której zaginął, wysłał do koleżanki filmik na Snapchacie, pokazywał, jak dobrze bawi się z przyjaciółmi w jednym z poznańskich barów po zdaniu egzaminów.

Mama Michała ostatni raz rozmawiała z nim w czwartek, 17 stycznia. 

Mówił mi: „Mamo, wychodzimy w miasto”. Mieli taki zwyczaj, że w czwartek wychodzili, bo w piątek się rozjeżdżali do domów (...) W piątek zorientowaliśmy się, że coś jest nie tak, bo syn nie odbierał telefonu. Byłam w pracy, zaczęłam wydzwaniać, wiedziałam, że o godz. 16 ma wyjechać z Poznania. Wtedy usilnie zaczęliśmy szukać telefonów do kolegów - mówiła w Uwaga! TVN mama Michała, pani Żaneta Rosiak.Mama Michała twierdzi, że Michał nigdy nie uciekał, zawsze żył z nią i z ojcem w dobrych stosunkach


Najnowsze ustalenie ws. zaginięcia Michała Rosiaka. Przesłuchani zostaną koledzy Michała - za pomocą wariografu

W studiu Dzień Dobry TVN o najnowszych ustaleniach ws. zaginięcia Michała Rosiaka mówił insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji. Pojawiły się informacje, że koledzy Michała mają zostać przesłuchani z pomocą wariografu.

W pierwszej kolejności o najnowszych ustaleniach zawsze informujemy najbliższych zaginionej osoby. Nie możemy za dużo mówić, na przykład o wariografie, ponieważ osoba która byłaby badana tym urządzeniem, nie może się sugerować wypowiedziami innych, chociażby moją wypowiedzią czy innych osób, które zasłyszał - mówił insp. Mariusz Ciarka.


Brane pod uwagę są różne hipotezy. Jedna z nich to nieszczęśliwy wypadek - zasłabnięcie, upadek, Michał mógł wpaść do rzeki. Nie można na tym etapie śledztwa wykluczyć też przestępstwa. 


Więcej: Dzieci same w domu. Kiedy dziecko jest na to gotowe?


Jak działa wariograf?

Koledzy Michała zostaną poddani badaniu wariografem. Polskie przepisy dopuszczają przeprowadzanie przesłuchań wariografem, potocznie nazywanym "wykrywaczem kłamstw", natomiast zgodnie z polskim prawem to nie może być dowód w sprawie.

Czy wariograf można oszukać? Jest to możliwe. Najważniejsze w przypadku przeprowadzenia przesłuchania za pomocą wariografu są: metodologia i zadawane pytania. Przesłuchanie powinno trwać minimum dwie godziny, czasem 1,5 godziny. Zgodnie z polskim prawem można nie zgodzić się na przesłuchanie wariografem.


Widziałeś Michała Rosiaka? Zgłoś się na policję!

Jeśli widzieliście Michała Rosiaka lub macie jakiekolwiek informacje na jego temat, dzwońcie pod numer 618412311 lub 112. Rodzina apeluje do świadków, którzy tej nocy widzieli Michała na przystanku, by zgłosili się na policję.

Każda informacja jest ważna. Jeżeli nie ma już nic zapisane na tych monitoringach autobusów, to może jakieś postronne osoby tamtędy przejeżdżały – mówi Żaneta Rosiak.


Jak wygląda Michał Rosiak?

Michał Rosiak jest szczupłej budowy ciała i ma około 190 cm wzrostu, ma niebieskie oczy i lekki zarost. W dniu zaginięcia ubrany był w czarne spodnie, czarną koszulkę typu polo oraz czarną kurtkę z napisem "New Balance". 19-latek pochodzi z Turku. Obecnie mieszka na Ratajach i studiuje na Politechnice Poznańskiej.


Zobacz też:

Zaginął Michał Rosiak z Poznania

Fot. Policja


Zaginął Michał Rosiak z Poznania

Fot. Policja

autor: Ania Kusiak
Co sądzisz o tym artykule?
28
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
8
06.02.2019
Ewa
strasznie to przeżywam choc go nie znałam ale mam syna w jego wieku i bardzo współczuję rodzicom. To jednak dziwne że ten telefon został na przystanku. Młodzież nie rozstaje się z komórką...
06.02.2019
jola
to straszne co przeżywają rodzice chłopka:-(
06.02.2019
Eko
Może warto zainteresować się innymi zaginięciami młodych ludzi w Polsce, bo jest ich bardzo dużo, przeanalizować pod różnym kątem i opublikować, żeby zapobiec wcześniej. Może działają grupy przestępcze i nikt za bardzo ich nie ściga, może młodzież jest za bardzo naiwna, może ludzie nie zauważają pewnych symptomów wcześniej, nikt nie ostrzega przed pewnymi zjawiskami, bo one wg wielu w Polsce nie występują, nie są zagrożeniem potencjalnym, "zdarzają się innym a co do mnie to mi nic się nie stanie". Alkohol jest powodem wielu nieszczęść, ale też te wredne środki chemiczne typu dopalacze, narkotyki, leki pobudzające i inne używane np. do lepszej pracy mózgu, do poprawienia pamięci, do odchudzania, do wzrostu masy mięśniowej z pozoru nieszkodliwe a mające skutki uboczne w późniejszym czasie. Używanie częste komórek, różnych urządzeń emitujacych nieszkodliwe z pozoru fale, pola, to wszystko jest niezbadane a działa na nasz organizm i może wywoływać trudne do przewidzenia skutki i reakcje organizmu. Poza tym, teraz jest środowisko ogromnie skażone, kobiety w ciąży są narażone i na smog i na promieniowanie rożnego rodzaju, na konserwanty, a to odbija się później na stanie zdrowia następnych pokoleń, na reakcjach ich organizmów, na podatności na różne choroby neurologiczne, psychiczne, i in. Teraz jest ogromna pogoń za zyskiem, za karierą, za zdobywaniem dyplomów i nauki, a nie zawsze to wszystkim obraca się na dobre pod względem zdrowia, stąd zawały i udary w bardzo młodym wieku, raki i choroby autoimmunologiczne, zaburzenia psychiczne ujawniające się niespodziewanie pod wpływem przemęczenia i podrażnienia czynnikami chemicznymi i innymi. Mało kto zwraca na to uwagę, bo szmal jest najważniejszy i pośpiech, bo taka jest presja środowiska i obecnych czasów. Może to nudne dla wielu, ale "slow life" i "eko"coraz bardziej jest propagowane na Zachodzie wśród bogatszych społeczeństw.
06.02.2019
A.
Trzeba szukać nie tylko w Poznaniu, ale w okolicach i w całej Polsce i za granicą, np. w Niemczech. Mógł stracić pamięć, mógł zostać gdzieś podwieziony, wywieziony, uczestniczyć w wypadku, mógł zachorować nagle po spożyciu czegoś, lub jakaś choroba nagle ujawnić, itd. Ja wierzę w to, że Michał się odnajdzie, ludzie muszą się zainteresować i pomóc w poszukiwaniu. Codziennie śledzę wiadomości.
04.02.2019
mecenas
odp. Poznań - niczego ojciec nie udowodni czytaj wyżej (ze zrozumieniem) badanie wariografem cyt. " zgodnie z polskim prawem to nie może być dowód w sprawie."
01.02.2019
Poznań
Jak to możliwe , ze można oszukać wariograf ? Oglądałam jakiś czas temu program w którym wypowiadał się specjalista od wariografu , kryminolog , który twierdził ze ludzie próbowali różnych sztuczek typu : wkładanie pinezek do butów i mimo to nie udało się im oszukać wariografu. Bardzo nurtuje mnie ta kwestia ponieważ mój ojciec chce się poddać badaniu zeby udowodnić swoją niewinność , proszę o odpowiedz DD TVN.
01.02.2019
Magda
Mam nadzieje ,ze sie odnajdzie ....! I wróci do rodziców oraz najbliższych ,którzy na niego czekają
22.01.2019
Nick
To straszne. Wspulczuje rodzica
Rozwiń wszystkie komentarzy