Marcel Andino Velez jest w wykształcenia etnografem i antropologiem kultury. Parał się dziennikarstwem, publicystą, był menedżerem kultury, a od 2007 roku pełnił funkcję wicedyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. I choć ta ostatnia praca była jego miejscem na ziemi, postanowił ją porzucić i pójść do szkoły pielęgniarskiej. Dlaczego? Aby zająć się przewlekle chorymi rodzicami.
Choroby rodziców
Mama Marcela od 40 lat zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową charakteryzującą się nawracającymi epizodami depresji i manii, pomiędzy którymi zwykle występują okresy remisji, czyli całkowitego braku objawów lub utrzymywania się nielicznych objawów o niewielkim nasileniu. Przez dłuższy czas jej sytuacja zdrowotna była w miarę opanowana, kiedy jednak zaczęła dostrzegać u męża pierwsze objawy Alzheimera, wróciły manie, a potem ciężkie depresje. Wtedy sprawy w swoje ręce wziął Marcel.
>>> Zobacz także:
- Alzheimer doprowadza do stopniowej utraty człowieczeństwa
- Dziecięcy Alzheimer czyli choroba Niemanna-Picka
- Zaburzenia Afektywne Dwubiegunowe. Choroba twórczych, wrażliwych i sławnych
Szkoła pielęgniarska i firma
Zajmował się mamą i ojcem przed pracą, po pracy i w godzinach pracy. Umawiał wizyty z lekarzami, zawoził rodziców na badania, karmił ich, ubierał i mył. Z czasem obowiązków związanych z opieką przybywało aż pewnego dnia zrozumiał, że nie może robić dwóch rzeczy dobrze: zarządzać zdrowiem rodziców i pracować w muzeum. Zdecydował więc, że rzuci stanowisko wicedyrektora i pójdzie do szkoły pielęgniarskiej. Zrobił tak, ale na tym nie poprzestał.
Założył również firmę, która oferuje zupełnie nową usługę - rodzinną koordynację opieki geriatrycznej, w ramach której przeprowadzana jest między innymi ocena potrzeb zdrowotnych i opiekuńczych seniora, tworzony plan opieki, a także planowany kalendarz wizyt lekarskich, badań, terapii i rehabilitacji. Obecnie Marcel współpracuje z dwoma osobami, które mają duże doświadczenie w organizowaniu opieki nad chorującymi rodzicami. Do współpracy zaprasza także specjalistów: lekarzy geriatrów, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, pielęgniarzy, psychologów – wszystkich, którzy rozumieją potrzeby osób starszych i ich rodzin.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN