"Średnia 5,7 i wiele konkursów" Asia nie dostała się do wymarzonego liceum

Problem podwójnego rocznika daje się wszystkim we znaki! Efekt jest taki, że tysiące uczniów w całej Polsce zostało bez szkoły. Pewnie miejsce dla nich się znajdzie, ale w szkole której w ogóle nie brali pod uwagę lub w zupełnie odległym miejscu. Co stanie się z uczniami, którzy nie dostaną się nigdzie? Co z uczniami, którzy nie są zadowoleni z tego, w jakiej szkole wylądowali? W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy pana Witolda Młynarczyka, dyrektora szkoły podstawowej nr 206 w Łodzi, Joannę Maliszewską - absolwentkę gimnazjum oraz jej tatę - pana Ryszarda Maliszewskiego, Zosię Ambroziak - absolwentkę szkoły podstawowej oraz jej tatę.

Zobacz też: 

Nie ma miejsc w liceach dla uczniów?! Co z uczniami, którzy nie dostaną się do żadnej szkoły?

W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy pana Witolda Młynarczyka, dyrektora szkoły podstawowej nr 206 w Łodzi, Joannę Maliszewską - absolwentkę gimnazjum, jej tatę - pana Ryszarda Maliszewskiego, Zosię Ambroziak - absolwentkę szkoły podstawowej oraz jej tatę.

Tysiące uczniów w całej Polsce zostało bez szkoły. Pewnie miejsce dla nich się znajdzie, ale w szkole, której w ogóle nie brali pod uwagę lub w odległym miejscu. Pojawia się również problem z brakiem nauczycieli - w całej Polsce może zabraknąć nawet 11 tysięcy nauczycieli. Jak duża jest skala problemu? Szczegółowe dane poznamy dopiero po rekrutacji uzupełniającej - czyli pod koniec sierpnia.

Problem dotyczy

To było zmartwienie, byłam pewna, że się dostanę. Było mi smutno, kiedy dowiedziałam się, że się nie dostałam - powiedziała Zosia Ambroziak.
Wysoka średnia, ładne oceny, to obligatoryjnie powinno dawać szansę dostania się do szkoły, a tak się nie stało. Mimo wysokich ocen, to nie wystarczyło - powiedział tata Zosi.
Wszyscy to bardzo przeżywamy, 25 sierpnia wszystko się okaże, kiedy zostaną ogłoszone wyniki rekrutacji uzupełniającej.

Uczniowie, którzy nie dostali się do wybranej szkoły, pójdą do szkół, które wybierali w dalszych wyborów lub do szkół, których nie brali pod uwagę wcale.

Wyniki rekrutacji do szkół średnich i gimnazjalnych

Uczniowie z województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, śląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego, poznali we wtorek wyniki rekrutacji do szkół średnich i gimnazjalnych.

Czy zabraknie miejsc w szkołach średnich i gimnazjach? Wszystko wskazuje na to, że tak. W Warszawie aż 47 tysięcy absolwentów rywalizowało o 43 tysiące dostępnych miejsc. W Poznaniu - 17 tysięcy uczniów rywalizowało o 16 tysięcy miejsc. 

Wiadomo, że we Wrocławiu jak na razie uczniów, którzy nigdzie się nie dostali, jest ponad 1600!

Mimo to, szef MEN Dariusz Piontkowski, uspokaja:

(...) w skali ogólnopolskiej, także i w Warszawie, że w poszczególnych województwach tak naprawdę nie widzimy poważniejszego problemu, tzn. jest taka sytuacja, kiedy poszczególne samorządy przygotowały zdecydowanie większą liczbę miejsc niż jest absolwentów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Z tego co już wiem, podobna sytuacja jest zarówno w Białymstoku, Łomży i Suwałkach, a jeszcze lepsza pod tym względem jest w poszczególnych powiatach – powiedział w poniedziałek szef MEN Dariusz Piontkowski.

Szef MEN podkreślił jednocześnie, że każdy z absolwentów miał jakieś preferencje co do wyboru szkoły. 

Tak jak i w poprzednich latach, tak w tym roku nie będzie tak, że każdy uczeń trafia od razu do tej szkoły, którą sobie wybrał, tak samo jak w dorosłym życiu nie każdy trafia na uczelnię, którą sobie wybrał, czy nie zawsze pracuje w tej firmie, którą sobie wybierał – mówił.

Jak dodał, każda ze szkół stara się stworzyć dodatkowe oddziały.

Piontkowski wskazywał też, że część uczniów idzie "torem rekrutacyjnym po szkole podstawowej, a część – oddzielnym torem po gimnazjum". 

Ci uczniowie wzajemnie ze sobą nie rywalizują, a rywalizują tylko i wyłącznie w ramach tego samego typu szkoły, który ukończyli – powiedział minister edukacji narodowej.

Piontkowski mówił, że rekrutacja do szkół średnich i gimnazjalnych podzielona jest na kilka etapów. Pierwszy to ten, w którym wszyscy uczniowie starają się o miejsca w szkołach średnich i na podstawie ich wskazań przypisywani są do poszczególnych szkół.

Wyniki rekrutacji do szkół w Warszawie 2019

We wtorek w Warszawie ogłoszono wyniki pierwszego etapu rekrutacji do szkół średnich: od godziny 9.00 uczniowie mogli za pomocą elektronicznego systemu rekrutacji dowiedzieć się, do których szkół zostali zakwalifikowani. Listy zakwalifikowanych wywiesiły też szkoły.

Wiceprezydent stolicy podała, że w tym roku do szkół średnich (liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych) w Warszawie aplikowało ponad 47 tys. uczniów, w tym ponad 17 tys. spoza Warszawy. Ostatecznie wymagane dokumenty do szkół złożyło 45288 absolwentów, z czego 33865 kandydatów aplikowało do liceów.

Przypomniała, że w ubiegłych latach kandydatów do szkół średnich w Warszawie było około 19 tys. W tym roku o przyjęcie do szkół ubiega się więcej uczniów niż w latach ubiegłych. Chodzi o dwa roczniki: pierwszy rocznik absolwentów ośmioletnich szkół podstawowych i ostatni rocznik gimnazjalistów.

Wiceprezydent poinformowała także, że dla podwójnego rocznika przygotowano 43 tys. miejsc w szkołach. Ostatecznie te liczbę miejsc zwiększono do 45263 miejsc.

Podała, że do stołecznych liceów, techników i szkół branżowych zakwalifikowało się 41870 absolwentów. 46 proc. kandydatów dostało się do szkoły pierwszego wyboru. 4626 dostało się do szkół wskazanych na miejsca wskazane przez uczniów jako dziewiąta i kolejna preferencja.

W Warszawie kandydaci mogli składać podania do takiej liczby szkół i klas, do jakiej chcieli (nie było w tym roku ograniczeń). Musieli tylko wskazać swoje preferencje, tzn. szkołę pierwszego wyboru i wskazać kolejne wybory. Rekordzista aplikował do 197 oddziałów.

Problem jest poważny i dotyczy również nauczycieli W samej Warszawie już brakuje ponad 1400 nauczycieli i to są dane z kuratorium oświaty. W Łodzi brakuje ponad 300 nauczycieli, a w Poznaniu ok. 700. Tych przykładów można by mnożyć.

Wyniki rekrutacji w Kielcach

W Kielcach w pierwszym etapie rekrutacji do żadnej ze szkół średnich nie zakwalifikowało się 432 uczniów.

Wyniki rekrutacji w Katowicach

W Katowicach do żadnej szkoły nie zakwalifikowały się 103 osoby po szkole podstawowej i 87 po gimnazjum.

Wyniki rekrutacji w Toruniu

Ponad 900 wolnych miejsc pozostało we wszystkich typach szkół średnich w Toruniu po zakończeniu pierwszego etapu przyjęć.

To dobra informacja dla wszystkich uczniów i ich rodziców. Okazuje się, że mamy więcej miejsc niż osób niezakwalifikowanych - poinformował wiceprezydent miasta Zbigniew Fiderewicz.

Co z uczniami, którzy nie dostali się do żadnej szkoły?

Gdy okaże się, że ktoś z uczniów w tym pierwszym etapie rekrutacji nie znalazł swojego miejsca, ma prawo przystąpić do drugiego etapu rekrutacji, może zrobić to często jeszcze do tych samych szkół, nawet najlepszych – powiedział.

Z jego informacji wynika, że w skali całego kraju wciąż są miejsca w tych najlepszych i najbardziej popularnych szkołach. Dodał, że młodzież może też zmienić swoje plany i wrócić np. do szkół w powiatach.

Sprawdź też:

Korepetycje – konieczność czy fanaberia? Kiedy wysłanie dziecka na korepetycje to dobry pomysł?

Rekrutacje uzupełniające do gimnazjów i szkół licealnych

Rekrutacja uzupełniająca będzie prowadzona od 26 lipca (godz. 8.00) do 30 lipca (godz. 12.00). 

W rekrutacji uzupełniającej kandydaci będą składać wnioski bezpośrednio w wybranej przez siebie szkole dysponującej wolnymi miejscami. Uczniowie na wyniki rekrutacji uzupełniającej będą musieli poczekać do 19 sierpnia - wtedy komisje rekrutacyjne w szkołach podadzą listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia w ramach rekrutacji uzupełniającej. 

Ostateczne listy zostaną ogłoszone 28 sierpnia.

Więcej: Szefowa MEN w odpowiedzi na miażdżący reformę edukacji raport NIK: szkoły są gotowe na podwójny rocznik

Zobacz film: Problemy z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych, źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Bernadetta Jeleń

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!