Newsy

W Polsce może zabraknąć 11 tysięcy nauczycieli!

Studentka uczennica

Fot. Mixmike / Getty Images

Newsy

W Polsce może zabraknąć 11 tysięcy nauczycieli!

Studentka uczennica

Fot. Mixmike / Getty Images

Po wakacjach zabranie około 11 tysięcy nauczycieli. Tak naprawdę jak duża jest skala problemu, dowiemy się po zakończeniu rekrutacji uczniów do szkół. Już teraz wiadomo, że najwięcej nauczycieli będzie brakować z przedmiotów ścisłych.

Więcej: Szefowa MEN w odpowiedzi na miażdżący reformę edukacji raport NIK: szkoły są gotowe na podwójny rocznik


Po wakacjach może zabraknąć 11 tysięcy nauczycieli w szkołach. Skala problemu będzie znana tak naprawdę dopiero po zakończeniu rekrutacji uzupełniającej. Wtedy dyrektorzy szkół będą mieć kilkanaście dni na ostateczne skompletowanie kadry nauczycielskiej.

Problem braku nauczycieli jest spowodowany "podwójnym rocznikiem". Rok szkolny 2019/2020 będzie bardzo specyficzny dla wszystkich szkół średnich. Dlaczego? Po reformie systemu oświaty pojawią się w nich 1 września dwa roczniki uczniów: absolwentów gimnazjów oraz ci, którzy kończą właśnie ośmioklasową szkołę podstawową.


Zobacz: Korepetycje – konieczność czy fanaberia? Kiedy wysłanie dziecka na korepetycje to dobry pomysł?


Tych nauczycieli brakuje w szkołach

Najwięcej nauczycieli brakuje z takich przedmiotów jak: informatyka, matematyka, fizyka czy chemia. W szkołach brakuje również pedagogów, psychologów i nauczycieli wspomagających dla uczniów ze specjalnymi potrzebami.

Czy Ministerstwo Edukacji ma pomysł jak rozwiązać ten problem? Pomysłem jest podnoszenie wynagrodzenia nauczycieli. Podwyżka pensji przewidziana jest na wrzesień 2019.


Zobacz też: Nie ma miejsc w liceach dla uczniów?! Co z uczniami, którzy nie dostaną się do żadnej szkoły?

Zobacz film: Jak upchnąć podwójny rocznik w szkołach? Źródło: Dzień Dobry TVN

Źródło: Rzeczpospolita |
Co sądzisz o tym artykule?
47
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0