Wyloguj się do życia, czyli rodzinne święta bez telefonu w rękach

Jak wynika z badań, relacje z bliskimi są dla nas najważniejsze – niezależnie od pokolenia. Obecność kompletu najbliższych przy wigilijnym stole jest podstawowym warunkiem udanych świąt. Może warto więc odłożyć nasze smartfony i wylogować się do życia na jeden wieczór? Z naszymi gośćmi Martą Lech-Maciejewską, Janem, Zygmuntem i Mieczysławem Lechem oraz Magdalena Chorzewską zastanawialiśmy się dzisiaj, o co tak naprawdę chodzi w święta.

Święta to czas, który powinniśmy poświęcić rodzinie. Często naszą bliskość zaburzają smartfony, nawet tego dnia nie potrafimy się „wylogować” i skupić na tym, co tu i teraz. Dzisiaj powiemy o tym, dlaczego warto wyłączyć się na święta i spędzić czas z tymi, których najbardziej kochamy.

Jak Polacy spędzają święta Bożego Narodzenia?

Wraz z Wigilią większość rodzin włącza swój świąteczny tryb. Wir przygotowań, zamieszanie i zapachy dochodzące z kuchni to część atrakcji, które mają miejsce 24 grudnia. Czym jest świąteczny tryb dla naszych gości?

Dla nas jest to poświęcenie w stu procentach uwagi naszym bliskim. Jest to czas dla nas naprawdę ekskluzywny, bo im jesteśmy starsi, to te święta mijają, jak za pstryknięciem palca.

– powiedziała Marta Lech.

Marta przyznała też, że po świętach czuje zawsze lekki niedosyt, że za mało czasu poświęciła rozmowie z najbliższymi. Jak zauważyła, w naszym społeczeństwie niekiedy większą rolę odgrywają same przygotowania świąteczne, niż czas spędzony razem. Rodzina, mimo że jest razem na święta, tak naprawdę spędza je obok siebie.

Święta bez smartfonów

Czy święta bez telefonu są w ogóle możliwe? Według badań prawie 70% młodych osób w czasie Wigilii sięga po smartfony. Powodów jest wiele, zrobienie zdjęcia, wysłanie życzeń do znajomego lub w przypadku dzieci granie w gry dla zabicia czasu. Siedzenie przy stole z telefonem ewidentnie daje rodzinie do zrozumienia, że wirtualny świat jest dużo ciekawszy.

Młodzież sięga po telefony przy stole, kiedy jest znudzona, kiedy pojawiają się tematy nieciekawe dla nich albo konfliktogenne. Telefon pełni funkcję ucieczkową.

- wytłumaczyła psycholog Magdalena Chorzewska .

Rozpoczęcie rodzinnej rozmowy z osobami, z którymi nie mamy na co dzień kontaktu, jest wyzwaniem. Jak pokazują badania, wszystkie pokolenia mają potrzebę rozmowy, jednak pęd, jaki nadaliśmy naszemu życiu, często ogranicza rodzinne relacje.

Babcie chciałby opowiadać wnukom o tym, co u nich w życiu działo się wcześniej i rodzice chcieliby słyszeć, co się dzieje w życiu dzieci. Każdy chce rozmawiać, tylko nie mamy pomysłu jak rozmawiać.

– powiedziała psycholog.

Święta są zatem dobrym czasem, aby uzmysłowić sobie, jak daleko od siebie jesteśmy i żeby pracować nad tym cały rok.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!