Związki i seks

Zaręczyny i ślub jak wyglądają w dzisiejszych czasach? Co zmieniło się na przestrzeni lat?

Związki i seks

Zaręczyny i ślub jak wyglądają w dzisiejszych czasach? Co zmieniło się na przestrzeni lat?

Z kamerą Dzień Dobry TVN spotkaliśmy się z parami, które opowiedziały jak wyglądały ich zaręczyny. Jak panowie przygotowują się do tej chwili, jak widzą ją panie? W studiu DDTVN o zmieniającym się, na przestrzeni lat, podejściu do instytucji małżeństwa, rozmawialiśmy z socjologiem - Tomaszem Sobierajskim.

Zaręczyny według mężczyzn

Jak mężczyźni szukają, wybierają i kupują pierścionki zaręczynowe? Jak planują moment zaręczyn? Co jest dla nich najważniejsze?

  • Nie chciałem klękać, robić jakichś akcji z amerykańskich filmów... to nie dla mnie
  • Nie wiedziałem za bardzo co zrobić, ale ... klęknąłem i zapytałem czy wyjdziesz za mnie

Zaręczyny według kobiet

Co jest w tej kwestii najważniejsze dla kobiet? Jak wyobrażają sobie ten moment?

Zawsze byłam minimalistką, więc dla mnie pierścionek jest symbolem. Symbolem wiecznej miłości. To bardziej o to chodzi, o ten gest

Wymarzone "tak" odsuwamy w czasie

Tomasz Sobierajski:

Jeszcze 100 lat temu różnica miedzy kobieta, a mężczyzną biorącymi ślub wynosiła 10 lat. Badania wskazują na to, że ta różnica sprzyja trwałości małżeństwa! Jest większa szansa na to, że ono będzie udane. W tej chwili łączą się równolatkowie, niektórzy twierdzą, że to jest super, bo mają podobne przeżycia, ale też w podobnym momencie przeżywają kryzys wieku średniego  - zderzają się nagle bomby, które mogą spowodować, że to małżeństwo się rozpadnie. 

Dłużej czujemy się młodzi

Zastanawiające jest to, że ten moment odsuwamy w czasie. Może to "tak", nie jest aż tak wymarzone. Myślę, że wpływa na to kilka rzeczy. Jako społeczeństwo później dorastamy. Bardziej chcemy się cieszyć dzieciństwem, młodością, bardziej przeżyć te chwile. Ślub kojarzy się też z brakiem wolności. 

Śluby są często bardzo dużymi imprezami

Jest też tak, że śluby są w tej chwili już tak wymyślnymi imprezami, że przygotowuje się je 2-3 lata wcześniej. 

Zaręczyny dziś nie znaczą tyle co kiedyś

Kiedyś było też tak, że zaręczyny były takim bardzo wyraźnym wskazaniem do tego, że bierzemy ślub. W tej chwili jest tak, że zaręczamy się, ale w ogóle nie myślimy w tym momencie o ślubie. 

Czasami w grę wchodzą kwestie ekonomiczne

Motywacje ślubne są bardzo różne. Czasami do tego, żeby zawrzeć związek małżeński skłaniają nas kwestie ekonomiczne np. kredytCo sądzisz o tym artykule?
91
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0