Newsy

Włochy. Wybuch wulkanu Stromboli. Ludzie musieli uciekać z wyspy

Wybuch wulkanu Stromboli

fot. mmac72/Getty Images

Newsy

Włochy. Wybuch wulkanu Stromboli. Ludzie musieli uciekać z wyspy

Wybuch wulkanu Stromboli

fot. mmac72/Getty Images

W środę doszło do erupcji włoskiego wulkanu Stromboli, który znajduje się w archipelagu Wysp Liparyjskich na Morzu Tyrreńskim. Wybuch był bardzo głośny, a chmura dymu i popiołu unosiła się na wysokości dwóch kilometrów. Do Internetu trafiły nagrania oraz zdjęcia, na których widać erupcję i jej skutki.

Wulkan Stromboli wybuchł z dużą mocą w środę o godzinie 12:17 czasu lokalnego. Spływające ze szczytu strumienie lawy podpaliły część roślinności na wyspie, co zmusiło strażaków do pobierania wody z morza i zrzucania jej w zagrożonych strefach. Podano również, że obszar wokół niebezpiecznego obszaru został zabezpieczony, a żadna z osób na lądzie i morzu nie odniosła obrażeń.

Chmura popiołu sięgała 2 kilometrów

Jak podaje Instytut Geofizyki i Wulkanologii chmura dymu i popiołu unosiła się na wysokości dwóch kilometrów. Mieszkańcy wyspy i turyści uciekali przed pyłem i kamieniami.

Wulkan Stromboli to aktywny wulkan, choć do tej pory uruchamiał się rzadko. Jednak to już jego druga erupcja w tym roku: w lipcu w wyniku wybuchu śmierć poniosła jedna osoba. Wyspa Stromboli zamieszkana jest na stałe przez zaledwie sześćset osób, ale w sezonie letnim przebywa na niej wielu turystów.

Zdjęcia i filmy ukazujące erupcję Stromboli

Do internetu trafiło wiele zdjęć i filmów nakręconych przez przebywających na wyspie turystów, którzy byli świadkami tak groźnego zdarzenia.

Zobacz także:

Grzegorz Gawlik - pogromca wulkanów


Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
67
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0