Newsy

Umowa o dzieło 2021 - od stycznia obowiązkowa rejestracja. Kto musi złożyć wniosek?

umowa, podpisanie umowy

skynesher/Getty Images

Newsy

Umowa o dzieło 2021 - od stycznia obowiązkowa rejestracja. Kto musi złożyć wniosek?

umowa, podpisanie umowy

skynesher/Getty Images

Od 1 stycznia 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji umów o dzieło. O zawarciu takiej umowy należy poinformować ZUS, przekazując specjalny wniosek. Kogo dotyczy ten obowiązek? Jak wypełnić formularz?

Umowa o dzieło 2021 - jak złożyć wniosek

Umowy zawarte od 1 stycznia 2021 r. trzeba wykazać w specjalnym formularzu RUD (zgłoszenie umowy o dzieło). Należy go złożyć w ciągu 7 dni od zawarcia umowy. Formularz można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Od 1 stycznia 2021 roku będziemy gotowi na możliwość przekazywania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informacji o zawarciu takich umów. Liczymy, że rejestr pozwoli przede wszystkim dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów o dzieło – wyjaśnia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości. 

To rozwiązanie ułatwi także weryfikację istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych – wskazuje szefowa ZUS.

W zgłoszeniu będą przekazywane wyłącznie ogólne informacje dotyczące: zamawiającego i wykonawcy, daty zawarcia, rozpoczęcia i zakończenia umowy, jak też o jej przedmiocie.

Gdy projektowaliśmy i realizowaliśmy pomoc w ramach tarczy antykryzysowej, problemem był brak wystarczających informacji o skali zawieranych w Polsce umów o dzieło. Dzięki tej zmianie od 1 stycznia będziemy we współpracy z naszymi klientami tworzyć bazę, która pozwoli na ocenę skali tego zjawiska – podkreśla prof. Uścińska.

ZUS: od stycznia 2021 r. trzeba będzie rejestrować umowy o dzieło

Do zgłoszenia zawarcia umowy o dzieło będą zobowiązani wszyscy płatnicy składek i osoby fizyczne - bez względu na to, czy są zarejestrowane w ZUS jako płatnik składek czy też nie.

Obowiązek zgłaszania nie dotyczy umów o dzieło: zawartych z własnym pracownikiem, wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem, zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

Obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS nie obejmuje tych podmiotów czy jednostek organizacyjnych (np. stowarzyszeń, fundacji, spółek prawa handlowego, itp.), które nie są płatnikami składek, tj. nie mają obowiązku rejestrować się w ZUS jako płatnicy składek, bo nie zgłaszają nikogo (w tym siebie) do ubezpieczeń społecznych.

Powrót do pracy po kwarantannie. Czy wymagane jest złożenie oświadczenia w ZUS-ie lub u pracodawcy? Zobacz wideo:

x-news 

Zobacz też:

Sylwester bez godziny policyjnej, ale zakaz przemieszania się zostaje. Jak to rozumieć? Prawnik: "Rząd sam nie jest pewny"

Ruszyły szczepienia na COVID-19. Jako pierwsi zabiegowi poddali się medycy: "Po zaszczepieniu jest taka ulga"

Egzamin ośmioklasisty. Lista lektur obowiązkowych krótsza o kilka pozycji

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
85
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0