- Prawie co trzeci zatrudniony na umowę-zlecenie lub o dzieło w czasie pandemii zmienił miejsce pracy, lub zawód – wynika z badań IBRiS dla Business Insider Polska. Sprawdziliśmy, jakie motywacje kierowały pracownikami. Czy zmusiła ich do tego pandemia?
Od 1 stycznia 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji umów o dzieło. O zawarciu takiej umowy należy poinformować ZUS, przekazując specjalny wniosek. Kogo dotyczy ten obowiązek? Jak wypełnić formularz?
Od początku 2021 roku przedsiębiorcy będą zobowiązani do zgłaszania ZUS-owi wszystkie umowy o dzieło po to, by Zakład mógł ich skontrolować. Czy to pierwszy krok do oskładkowania tych umów? Obecnie - w przeciwieństwie do zleceń - są one zwolnione z jakichkolwiek składek ubezpieczeniowych.
Powraca pomysł na oskładkowanie umowy o dzieło. Kto straci, a kto zyska na ozusowaniu tych umów? Zastanawialiśmy się nad tym z gościem Dzień Dobry TVN dziennikarką TVN24 BIS Katarzyną Karpą-Świderek.
Ze względu na obniżenie wieku emerytalnego, 500+ i inne świadczenia socjalne rząd szuka pieniędzy w kieszeniach podatników. W ramach uszczelniania systemu podatkowego pojawił się pomysł, by osoby pracujące na umowę o dzieło płaciły składkę ZUS, a osoby będące na emeryturze nie mogły dorabiać. W Dzień Dobry TVN Paweł Blajer wyjaśnił, jakie świadczenie dostanie 60-latka przechodząca na emeryturę i jak będą wyglądały zarobki "śmieciówkowców".
Umowa o dzieło jest coraz częstszą formą zatrudnienia. Na szczęście, osoby zatrudnione na umowę śmieciową nie są już wykluczone z ubiegania się o kredyt hipoteczny. By go dostać, trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki. Jakie? Zapytaliśmy o to naszego eksperta Marcina Iwucia, ekonomistę.