Trawa dla kota – naturalny sposób na niestrawność i inne bolączki. Kompendium wiedzy o domowej uprawie

Kot gryzący trawę
Capelle.r/Getty Images
Kot i trawa to z pozoru niedorzeczne połączenie. Jednak nasi mięsożercy lubią czasami skubnąć sobie odrobinę zielska. Ma ono zbawienny wpływ nie tylko na koci układ pokarmowy, ale i cały organizm. Jeżeli jeszcze nie wiesz, dlaczego trawa dla kota jest tak bardzo ważna, przeczytaj nasz artykuł. A później zabierz się za wysiew i stwórz wspaniały ziołowy kącik dla swojego mruczącego przyjaciela.

Trawa dla kota to bardzo zdrowe rozwiązanie. Może też stanowić ciekawą dekorację domu czy mieszkania.

Kot je trawę – czy to powód do niepokoju?

To, że kot je trawę, nie powinno wzbudzać u Ciebie wątpliwości. Każdy zdrowy kot robi to raz na jakiś czas. Wychodzące koty mają do niej łatwiejszy dostęp – należy jednak zwracać uwagę, by zwierzak nie jadł trawy rosnącej w pobliżu szosy lub spryskanej pestycydami. Lepiej, aby trawka dla kota była wyhodowana przez nas w domu. Takie rozwiązanie to także must have dla kotów niewychodzących.

Dlaczego koty jedzą trawę?

Koty znane są ze złośliwego charakteru. Jednak jedzą trawę nie dlatego, że chcą ostentacyjnie zwymiotować na Twoich oczach. Trawa bowiem działa na nie oczyszczająco – powodując wymioty, sprawia, że kot pozbywa się kłaczków, które mogą zaplątać się w jego żołądku po dokładnym umyciu się. Pozwala także zwrócić nadmiar śluzu, żółci i zanieczyszczeń.

Trawa pomaga także pozbyć się... trawy. Koty nie mają enzymów niezbędnych do trawienia roślin, dlatego jeżeli w układzie pokarmowym zjedzonej przez nie myszy znajdowała się trawa, muszą się jej pozbyć z własnego organizmu. Takie działanie trawy pozwala kotu uniknąć niestrawności i problemów gastrycznych. Zawiera ona także mnóstwo błonnika, który dodatkowo reguluje pracę układu pokarmowego. Trawa jest także suplementem diety – ma szereg witamin i minerałów (A, D, niacynę, kwas foliowy, białko) niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia. Ponadto ma właściwości oczyszczające krew, uśmierzające ból, pomaga leczyć infekcje i owrzodzenia oraz zapobiega anemii. Trawa dla kota powinna być podawana po 4. miesiącu życia.

Warto zaznaczyć, że tego typu rozwiązanie pozwala także ocalić Twoje ulubione rośliny domowe – koty mają silną instynktowną potrzebę skubania zielonego, dlatego jeżeli nie zapewnisz im trawy, mogą ucierpieć na tym kwiaty, a także kot, jeżeli okażą się one trujące.

Jaka trawa dla kota?

Jak zaznaczono wcześniej, koty wychodzące mogą jeść trawę rosnącą na podwórkach i skwerach. Z myślą o futrzakach niewychodzących i tych, które nie mają dostępu do niezanieczyszczonej trawy, można wyhodować ją samodzielnie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że trawa dla kota, która rośnie w domu, na niewiele wspólnego z tą, która rośnie w parkach i na łąkach – nie należy zrywać tej rosnącej na zewnątrz i podawać kotu. W skład hodowanej w domu trawy wchodzą nasiona owsa, pszenicy, jęczmienia lub mieszanki tych zbóż. Wszystko dlatego, że trawka dla kota powinna mieć miękkie źdźbła. Ważne jest też, aby była łatwa w uprawie i szybko rosła. Jeżeli zastanawiasz się, jaką trawę zasiać dla kota, wybierz nasiona ekologiczne, które są wolne od oprysków.

Gdzie kupić trawę dla kota?

Trawę dla kota można kupić w większości sklepów zoologicznych. Oferują one nie tylko nasiona do samodzielnego wysiewu, ale i gotowe zestawy z pojemnikiem, specjalnym podłożem i pokrywką. Jeśli przerasta Cię samodzielna hodowla trawy dla kota, możesz zakupić wyrośnięte, gotowe do spożycia źdźbła. Wiele sklepów ogrodniczych ma w swojej ofercie wyselekcjonowane nasiona, które mogą posłużyć kotom. Warto zwrócić uwagę na to, że tego typu produkty są dostępne również w sklepach budowlanych. Niestety, bardzo często jest to papirus, który może poranić pysk i przełyk kota. Trawa dla kota powinna być kupowana w przeznaczonych do tego miejscach.

Jak sadzić trawę dla kota?

Trawa dla kota w doniczce sprawdza się świetnie. Wysiane do niej i przykryte nasiona szybko kiełkują i rosną, gdy zapewni im się ciepło i odpowiedni poziom wilgoci. Po kilku dniach należy ją odkryć, by źdźbła mogły dalej rosnąć do około 5-6 cm wysokości. Tutaj pojawia się jednak problem z ciekawskimi kotami, które z chęcią będą rozgrzebywać ziemię, niszcząc przy tym uprawę. Najlepiej odstawiać doniczkę na kilka dni w miejsce niedostępne dla zwierzaka. Jeżeli nie masz takiej możliwości, możesz wykorzystać w doniczce żelowe podłoże, na którym również wyrośnie piękna trawa dla kota.

A może drażetki z trawą dla kota?

Nie wszystkie koty lubią smak trawy lub zbóż. Warto jednak dostarczać kotu niezbędnych do funkcjonowania składników, które zawierają. W tym celu można wykorzystać drażetki z trawą. Są one bardzo tanie i łatwo dostępne, a dostarczają wszystkich koniecznych do życia witamin i minerałów. Z reguły składają się z białka, tłuszczu i suszonej trawy. Doskonale sprawdzają się jako przekąski lub nagrody dla futrzaka. Dobrym rozwiązaniem jest także trawa dla kota w formie pasty, którą można podawać przed posiłkiem lub w jego trakcie, wzbogacając go o składniki odżywcze.

Zobacz video: Kotka Lukrecja zwiedziła 15 krajów świata

Zobacz też:

Karma dla kota – bez zbóż, z dużą ilością mięsa. Jakie ma zalety?

Potrawy z chwastu? Poznaj przepisy i właściwości komosy białej (lebiody)

Jaka ryba dla kota jest najzdrowsza?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości