Ten obraz zapoczątkował polskie muzealnictwo. "Pochodnie Nerona" zjeździły Europę

„Pochodnie Nerona” – pierwszym dziełem w Muzeum Narodowym
Obraz olejny "Pochodnie Nerona" został namalowany w Rzymie w 1876 roku przez Henryka Siemiradzkiego. To dzieło sztuki odegrało kluczową rolę w historii polskiego muzealnictwa. Dlaczego jest tak ważny?

"Pochodnie Nerona" – pierwsze dzieło w Muzeum Narodowym

Obrazy Henryka Siemiradzkiego są jednymi z najbardziej poszukiwanych na aukcyjnym rynku dzieł sztuki. Bez jednego z nich nie byłoby polskiego muzealnictwa, a na pewno zaczęłoby się ono rozwijać znacznie później. Mowa o "Pochodniach Nerona". Dlaczego ten obraz jest tak ważny?

- Ma numer 1 w księgach inwentarzowych. Nie bez powodu. Był 3 października 1879 roku, kiedy Kraków fetował jubileusz 50-lecia pracy twórczej Ignacego Kraszewskiego. Na tę imprezę zjechał się, można powiedzieć, cały świat. 37-letni wtedy Siemiradzki przywiózł obraz, by go sprzedać. Cztery dni później podjął decyzję przekazania go na ręce prezydenta Krakowa, po to, by stworzyć Muzeum Narodowe - tłumaczy Katarzyna Bik, historyk sztuki z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zaledwie dwa dni później kilkudziesięciu artystów przekazało swoje dzieła, żeby otoczyły "Pochodnie Nerona".

Jedno z najważniejszych dzieł sztuki w Polsce

W swoim dziele Henryk Siemiradzki nawiązał do antycznego cesarza Nerona, który oskarżył chrześcijan o podpalenie Rzymu. Za karę kazał spalić ich na stosie. Obraz przedstawia moment przed rozpoczęciem egzekucji. W czasie malowania artysta wprowadzał zmiany kompozycyjne. Można je podejrzeć przy użyciu podczerwieni.

- Taką zmianę odkryliśmy we fragmencie przedstawiającym niewolnika podkładającego ogień. Pierwotnie jego ramię wraz z pochodnią było uniesione ku górze i płomień buchał tuż nad głową ofiary. Siemiradzki zmienił zdanie i opuścił ramię mężczyzny wraz z pochodnią w dół, czyli jakby cofnął czas. Zapewne nie chciał epatować drastycznością tej sceny - wyjaśnia dr Dominika Sarkowicz, kierowniczka pracowni konserwacji zabytków w Sukiennicach.

Obraz "Pochodnie Nerona" podróżował po Europie. W jakich krajach można było go podziwiać? Dowiesz się w materiale wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Mateusz Łysiak

Reporter: Łukasz Rawdan, Izabela Kaczyńska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!