Egzaminy gimnazjalne odbyły się bez zakłóceń. Problemy tylko w trzech szkołach w Polsce

"Za nami pierwsza część dzisiejszego egzaminu, odbyły się egzaminy z historii i wiedzy o społeczeństwie. W całej Polsce tylko w trzech szkołach doszło do nieprzewidzianych sytuacji. w pozostałych szkołach egzaminy odbyły się bez zakłóceń" - powiedziała na konferencji prasowej minister Zalewska.

Czytaj też: Ostatni egzamin gimnazjalny. Co warto o nim wiedzieć?

W zdecydowanej większości szkół odbędą się egzaminy - powiedział w środę dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Zaapelował do gimnazjalistów, aby do szkoły poszli i przystąpili do egzaminu, jeśli będzie przeprowadzany.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w środę przed rozpoczęciem egzaminu gimnazjalnego powiedział, że:

 Na tę chwile nie mam żadnych sygnałów o jakichkolwiek nieprawidłowościach, wszystkie paczki (z arkuszami egzaminacyjnymi ) zostały do szkół dostarczone.
Dokładne informacje będziemy mieli około godziny 11, gdy wszyscy dyrektorzy prześlą nam informacje.

- dodał.

Dla ponad 350 tys. uczniów III klas gimnazjalnych z 7 tysięcy szkół w całym kraju w środę po godzinie 9 rozpoczął się egzamin, który ma sprawdzić ich wiedzę humanistyczną. W czwartek uczniowie będą mieli egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a w piątek - test z języka obcego.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w środę, czwartek i piątek, to będzie go pisał w drugim terminie - 3,4 i 5 czerwca.

Rozmowy między strajkującymi i rządem - bez porozumienia

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli strony rządowej i dwóch central związkowych: Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych na temat sytuacji w oświacie.

Strona związkowa odrzuciła nasze propozycje. 

- poinformowała wicepremier Beata Szydło po wtorkowych rozmowach z ZNP i FZZ. 

Powiedziała, że rząd zaproponował skrócenie w nowym kontrakcie społecznym okresu dochodzenia do maksymalnych wynagrodzeń - z 2023 r. do 2022 r. lub 2021 r.

Tak jak powiedziałam, najważniejsze są w tej chwili egzaminy . Oferta podpisania porozumienia ze stroną rządową jest wciąż aktualna. Jesteśmy też otwarci na rozmowę na temat zmiany systemu wynagradzania.

 - dodała wicepremier.

ZNP kontynuuje strajk

Zaproponowaliśmy kolejne rozwiązanie, które jest wyjściem naprzeciw propozycjom rządu.

 – powiedział we wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz po spotkaniu ze stroną rządową w CPS "Dialog". Dodał, że ZNP i FZZ podtrzymują swoją decyzje o kontynuacji strajku. Podziękował wszystkim pracownikom oświaty, którzy przyłączyli się do strajku za "poświęcenie i gest odwagi".

MEN zapewnia: egzaminy się odbędą

MEN zwrócił się zaś do rodziców, których dzieci jutro będą zdawały egzamin gimnazjalny, aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości kontaktowali się z dyrektorami szkół, a ewentualne problemy zgłaszali do kuratorium oświaty.

Kilka tysięcy osób z kwalifikacjami pedagogicznymi zgłosiło się już do pomocy w zespołach egzaminacyjnych i nadzorujących . Do kuratorów oświaty wciąż napływają kolejne zgłoszenia od osób, które pozytywnie zareagowały na apel ministerstwa. Osoby z kwalifikacjami pedagogicznymi czekają w gotowości do przydzielenia ich do konkretnych komisji egzaminacyjnych, jeśli dyrektorzy szkół będą mieli taką potrzebę.

Przypominamy, już jutro 350 tys. uczniów przystąpi do egzaminu gimnazjalnego z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Centralna Komisja Egzaminacyjna jest gotowa do jego przeprowadzenia.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/edukacja/zespoly-egzaminacyjne-moga-byc-poszerzone

Zobacz też: Co mogą zrobić rodzice w czasie strajku nauczycieli? Kilka możliwości

Strajk nauczycieli 2019

Wtorek jest drugim dniem bezterminowego strajku nauczycieli. Strajkujący przychodzą do pracy: do szkół i przedszkoli, ale nie wykonują żadnych czynności związanych z zawodem czy z opieką nad dziećmi.

SONDA: Czy popierasz strajk nauczycieli?

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności", m.in. z województw: wielkopolskiego, pomorskiego, śląskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Według ZNP w strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków.

10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury. 

(PAP)

Autor: Monika Kartowicz

podziel się:

Pozostałe wiadomości