W obliczu strajku nauczycieli pracujący rodzice mają następujące możliwości:
- mogą zgłosić urlop na żądanie - w ciągu roku przysługują pracownikowi 4 dni, niezależnie od liczby należnych dni urlopowych. Nie są to jednak dodatkowe dni wolne, ale część przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Urlop na żądanie można wykorzystać w czterech następujących po sobie dniach lub pojedynczych dniach wziętych w różnym odstępie czasu. Urlop na żądanie trzeba zgłosić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Forma poinformowania pracodawcy jest dowolna, można to więc zrobić m.in. ustnie, mailowo, telefonicznie, czy za pośrednictwem SMS-a. Kodeks pracy nie określa także, kiedy pracownik ma poinformować pracodawcę o chęci wzięcia urlopu na żądanie, może więc zrobić to godzinę przed rozpoczęciem pracy;
>>> Zobacz także:
Trwa strajk nauczycieli. Broniarz: "W strajku uczestniczy 74,29 proc. placówek"
SONDA: Czy popierasz strajk nauczycieli
- w przypadku dziecka do lat 8 mogą złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy i oświadczenie, że z uwagi na nieoczekiwane zamknięcie szkoły muszą zająć się dzieckiem - według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły jest "nieprzewidziane", jeśli rodzic został o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem. Pracownicy zgłaszają taki wniosek i oświadczenie pracodawcy, a osoby prowadzące działalność gospodarczą - do ZUS-u. Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia i przysługuje maksymalnie przez 60 dni w roku kalendarzowym;
- mogą również wziąć dni wolne w związku z opieką nad dzieckiem - zgodnie z kodeksem pracy taka możliwość dotyczy osób, które wychowują przynajmniej jedno dziecko do 14. roku życia. Wolne może wynieść 16 godzin albo dwa dni. Przysługuje za nie pełne wynagrodzenie. Co ważne, takie zwolnienie przysługuje raz w roku kalendarzowym.
Pracownicy mogą również starać się o dzień pracy zdalnej, czyli wykonywanej poza siedzibą firmy. Prawo pracy takiej sytuacji nie reguluje i to od pracodawcy zależy, czy zgodzi się na takie rozwiązanie.
Samorządowcy zapowiadają wsparcie dla rodziców
Włodarze poszczególnych miast, m.in. Łodzi, Warszawy, Bydgoszczy, Szczecina, Gdańska czy Wrocławia, deklarują, że uruchomią inicjatywy pozwalające odciążyć rodziców w opiece nad dziećmi. Bezpłatna oferta przygotowana zostanie przez instytucje miejskie: domy kultury, biblioteki, czytelnie, ośrodki sportu i rekreacji, w których będzie można spędzić czas z dzieckiem, jeżeli szkoła lub przedszkole będzie zamknięte. Oprócz dodatkowych zajęć w placówkach kulturalnych miasta organizują pomoc wolontariuszy oraz infolinie dla rodziców.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN