Zima nie jest łatwą porą roku dla najbardziej potrzebujących. Wówczas miewają oni problemy z uniknięciem chłodu, a także zapewnieniem sobie pożywienia. Z tego powodu w okolicach Rzeszowa z cykliczną pomocą przychodzi im stowarzyszenie św. Alberta. Od kilkudziesięciu lat zbierają ziemiopłody.
Na czym polega akcja "Ziemiopłody"?
Stowarzyszenie św. brata Alberta kieruje się słowami: "Ten jest dobry, kto chce być dobry". Oni co roku pomagają potrzebującym. Dzięki zbiórce warzyw, owoców oraz zbóż przeprowadzanych wśród rolników, najbiedniejsi mają co jeść.
Jak co roku organizujemy akcję zbierania ziemiopłodów rolnych. W tym roku akcja odbywa się w 37. miejscowościach w podrzeszowskich wioskach. Dlaczego zbieramy? Zbieramy dlatego, żeby pomagać wszystkim osobom, które są w potrzebie. Z tych produktów gotujemy gorące posiłki . Wydajemy tych posiłków dosyć dużo, bo 500/600 teraz, a od 15 listopada do 15 marca otwieramy trzy kolejne punkty
- wyjaśnił w Dzień Dobry TVN pan Mariusz Zacios, koordynator akcji.
Niezastąpiona pomoc
Pracownicy Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta aż do 28 października jeżdżą po wsiach i zbierają płody. W zeszłym roku udało im się zgromadzić aż 25 ton, z których gotowali przez cały okres zimowy . Niestety z biegiem lat coraz mniej produktów można zebrać. Dlaczego? To wina coraz mniejszych gospodarstw rolnych.
W Zaczerniu bardzo długo działamy, 28 lat, może nawet więcej. Wszystko rozpoczął zespół Caritas - zbieranie i odzieży i płodów rolnych. Także dopóki były gospodarstwa duże, to na każdym mostku ludzie stali i pomagali. Worki były pełne ziemniaków, kapusty, marchwi, buraków ćwikłowych... Teraz już w Zaczerniu gospodarstw jest bardzo mało. Są tylko działeczki i z tych działek, co kto może, to ofiaruje
- tłumaczyła pani Wanda, mieszkanka Zaczernia, które zamieszkuje około 3,5 tysiąca ludzi.
Tragedia w Zaczerniu
Kilkanaście dni temu w tej małej podrzeszowskiej miejscowości wydarzyła się tragedia. Rodzinie z małym dzieckiem spalił się dom i nie mieli gdzie dalej mieszkać. Mieszkańcy Zaczernia wówczas w błyskawicznym tempie skrzyknęli siły i postanowili odbudować budynek. Zorganizowali internetowe licytacje, a właściciele okolicznych firm wyciągnęli życzliwą dłoń.
Obecnie każdy owej rodzinie może pomóc. Należy wpłacać datki na ich oficjalne konto założone w Urzędzie Gminy, bądź na stronie Pomagam.pl, a także brać udział w licytacjach na grupie na Facebooku o nazwie "Zaczernie Pomaga".
Co należy zrobić w ogrodzie jesienią? To najlepszy czas na zbiór nasion. Zobacz wideo:
Zobacz też:
- Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły. Na czym polega projekt "Szkolna ulica"?
- Tydzień mody w Mediolanie. Co wielcy projektanci proponują nam na sezon wiosna/lato 2021?
- Założyciel kultowego domu mody nie żyje. Kenzo Takada miał 81 lata. Zmarł z powodu koronawirusa
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba