Rośnie liczba zachorowań na odrę! Od początku roku ponad tysiąc przypadków

Dziecko chore na odrę, smarowane lekarstwem przez matkę
fot. South_agency/Getty Images
Dane udostępnione przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny brzmią alarmująco. Liczba zachorowań wzrosła znacząco w stosunku do lat ubiegłych. W całym 2018 r. w Polsce zarejestrowano 339 przypadków odry, w 2017 r. – 63. Tymczasem od stycznia 2019 r. już 1044 przypadki!

Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa.

Więcej: Rośnie liczba zachorowań na odrę w Polsce i na świecie. WHO bije na alarm

Dość częste są powikłania po odrze. Lżejsze to np. zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze, m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Szczepienie jest jedynym znanym sposobem ochrony przed chorobą.

Obowiązkowe szczepienia w Polsce

Szczepienia obowiązkowe w Polsce określa Program Szczepień Ochronnych. To w jego ramach ustalane są szczepienia obowiązkowe dzieci, dawki oraz okres ich podawania.

Szczepienia obowiązkowe w Polsce obejmują szczepienia przeciwko: gruźlicy, WZW typu B, błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, Hib (Haemophilus influenzae typu B), odrze, śwince, różyczce, pneumokokom (to ostatnie nie dotyczy wszystkich dzieci). Szczepienia obowiązkowe dzieci przeprowadza się od pierwszej doby po urodzeniu aż do 19. roku życia, jednak najwięcej dawek dziecko przyjmuje do 2. roku życia.

Źródło: PAP

Zobacz także:

Antyszczepionkowcy protestowali w pasiakach, wzorowanych na strojach więźniów Auschwitz

Autor: Bernadetta Jeleń

podziel się:

Pozostałe wiadomości