Styl Życia

Rodzina ze wzgórza owiec. "Kiedy pojawiliśmy się tu pierwszy raz uznaliśmy, że to jest to miejsce"

Dzień Dobry TVN

Styl Życia

Rodzina ze wzgórza owiec. "Kiedy pojawiliśmy się tu pierwszy raz uznaliśmy, że to jest to miejsce"

Dzień Dobry TVN

Beata i Miłosz Jaskólscy porzucili wielkomiejskie życie i przeprowadzili się na wieś. Małżeństwo zajęło się hodowlą owiec. Obecnie ich stado liczy ponad 60 sztuk. Jak sobie radzą? Dlaczego zdecydowali się na taki ruch? Dowiecie się tego z naszego reportażu. 

Zamieszkali na wzgórzu i hodują owce

Beata i Miłosz Jaskólscy od czterech latach wraz z dwójką dzieci mieszkają na wsi, w której żyje zaledwie czternaście osób. Rodzina wybudowała dom na wzgórzu i zajęła się hodowlą owiec. - Kiedy pojawiliśmy się tu pierwszy raz uznaliśmy, że to jest to miejsce i muszą się tutaj pojawić owce. Później okazało się, że w Mostowicach faktycznie w latach 70. hodowano te zwierzęta - opowiadał w rozmowie z naszą reporterką Miłosz Jaskólski.

Mimo że przez miejscowych wciąż postrzegani są jak mieszczuchy, to prowadzą hodowle z prawdziwego zdarzenia. - Nie jest lekko. W ciągu dnia jest bardzo dużo roboty. W prostych pracach pomaga mi ośmioletni syn - mówił pan Miłosz. 

Ale opieka nad zwierzętami nie ogranicza się tylko do wypasania czy karmienia. Pani Beata przyznała, że czasem w czasie porodów zastępuje weterynarza, a także pełni funkcję zastępczej matki. - Bywają sytuacje, gdy matki odrzucają jagnięta lub nie mają mleka, wtedy trzeba stanąć na wysokości zadania i się nimi zaopiekować - tłumaczyła. 

Jak hodować owce?

Pani Beata przyznała, że ani ona, ani mąż nic nie widzieli o hodowli owiec. - Miłosz jako pierwszy poszedł na kurs małych przeżuwaczy. Od tego tak naprawdę się zaczęło. Później kupowaliśmy książki poświęcone owocom i ich hodowli - wspominała.

Swoje stado państwo Jaskólscy trzymają w specjalnie wybudowanym budynku gospodarczym. Co ciekawe, zarówno owczarnia, jak i sam dom na pierwszy rzut oka bardziej przypominają stodołę. - Nowoczesna stodoła nie za bardzo wpisuje się w architekturę okolicznych domów. Kiedy zaczynaliśmy budowę, wiele osób przychodziło z pytaniem: "ile bydła zamierza pan trzymać w tych oborach"? - mówił ze śmiechem pan Miłosz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Egipski Indiana Jones odnalazł największe starożytne miasto. "To naprawdę wielkie odkrycie"

Polka wbudowała w Iraku recyklingowy plac zabaw. "To było zaledwie kilkadziesiąt dolarów, a tyle uśmiechu i radości"

Naukowcy odkryli nowe koronawirusy u nietoperzy. Niektóre z nich są podobne do SARS-CoV-2

Reporter: Sylwia Repeła
Co sądzisz o tym artykule?
95
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
12.06.2021
Maciek
Ta historia zmieniła moje życie.