28 września 2020 r. startuje VI odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Diagnostyka Jajnika", organizowana przez "Kwiat Kobiecości". Rak jajnika, potocznie nazywany "cichym zabójcą" nie daje wyraźnych symptomów. Jak wobec tego wygląda diagnostyka? Czy przez pandemię koronawirusa przybyło pacjentek w zaawansowanym stadium choroby? Porozmawialiśmy na ten temat z ambasadorką kampanii, Anną Dereszowską, prezesem "Kwiatu Kobiecości", Idą Karpińską i prof. dr hab. n. med. Mariuszem Bidzińskim.
Anna Dereszowska walczy o zdrowie Polek
Hasło przewodnie tegorocznej kampanii brzmi: "DUBLA NIE BĘDZIE". Anna Dereszowska jako ambasadorka akcji najlepiej wie, jak szybko rozwija się nowotwór jajnika. To właśnie on odebrał aktorce mamę, kiedy miała zaledwie 9 lat. Niestety, w walce z chorobą nie pomógł nawet fakt, że tata Ani jest ginekologiem.
Lekarze często myślą, że choroba ich nie dotknie. U mamy wykryto tego raka jajnika zbyt późno (...) Niestety, mimo, że medycyna poszła bardzo do przodu, w wielu wypadkach nowotwór, szczególnie jajnika, to jest taka podstępna bestia. Często daje przerzuty. I u mamy tak było – przerzuty do mózgu, do płuc
- wyznała Anna Dereszowska.
Regularna profilaktyka oraz diagnostyka są niezwykle ważne, aby jak najszybciej wykryć nowotwór. Przynajmniej raz w roku każda kobieta powinna wykonać USG dopochwowe w gabinecie ginekologicznym. W szczególności, jeżeli ma jakiekolwiek obciążenia genetyczne związane z rakiem.
Pamiętaj, badaj się
W tym roku organizacja "Kwiat Kobiecości" kieruje swoje słowa głównie do lekarzy pierwszego kontaktu. Rak jajnika to choroba, która nie ma typowych objawów. Jeżeli jakiekolwiek się pojawiają, trudno od razu skojarzyć je z nowotworem.
Bardzo istotną rzeczą jest przede wszystkim uświadomienie kobiet, jakie objawy mogą być rzeczywiście niepokojące. Mogę powiedzieć rzeczywiście, że objawy nie są specyficzne. Często wynikają z zaburzeń przewodu pokarmowego
- poinformował prof. Bidziński.
Ginekolog przyznał, że interniści i lekarze rodzinni często podczas wizyty nie patrzą na sprawy ginekologiczne. Kluczową kwestią jest przeprowadzenie odpowiedniego wywiadu z pacjentem, który może natchnąć ku właściwej diagnozie.
Rak jajnika zazwyczaj daje o sobie znać poprzez układ pokarmowy. Pojawiają się silne bóle brzucha oraz wzdęcia. Jeżeli w przeciągu kilku dni leczenia farmakologicznego objawy niestrawności nie mijają, należy szukać innej przyczyny.
Nowotwór jajnika - diagnostyka
"Kwiat kobiecości" co roku przypomina o KONIECZNOŚCI DIAGNOSTYKI. Najważniejszym badaniem jest USG dopochwowe, które należy wykonać przynajmniej raz w roku.
W dzisiejszych czasach, przy Covidzie, kobiety jeszcze bardziej wycofały się od chodzenia do ginekologa. Telemedycyna to nie wszystko. Dziewczyny, musicie się znaleźć w gabinecie ginekologicznym face-to-face z lekarzem. To jest bardzo ważne. To, że pogadamy przez telefon, nic nie da, to nie jest badanie
- mówi Ida Karpińska.
Na stronie internetowej diagnostykajajnika.pl istnieje zakładka, w której znajdziesz informacje na temat darmowych badań USG w wielu polskich miastach.
Rak piersi – męskie wsparcie czyni cuda. Zobacz rozmowę w Dzień Dobry TVN:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz także:
- Zaburzenia miesiączkowania - przyczyny, objawy, leczenie
- Łysienie u kobiet. Jakie są jego przyczyny i jak z nim walczyć? "Pierwsza rzecz to jest diagnoza"
- Podawali leki bez wiedzy pacjentów. Prokuratura bada okoliczności zgonu kilkudziesięciu pacjentów
Autor: Aleksandra Lewandowska