Łysienie u kobiet. Jakie są jego przyczyny i jak z nim walczyć? "Pierwsza rzecz to jest diagnoza"

Dzień Dobry TVN

To problem, o którym wciąż mówi się niewiele. Łysienie dotyka także kobiet. O tym, skąd się bierze, kiedy powinno zacząć martwić i jak z nim walczyć opowiedziała Magdalena Szymczak, trycholog i psycholog.

Łysienie androgenowe i telogenowe

Na wstępie warto wyróżnić dwie główne przyczyny utraty włosów i wyjaśnić czym są. Pierwsza to łysienie androgenowe. Zaczyna się od poszerzonego przedziałka na szczycie głowy, z czasem doprowadzając do rozlanego łysienia obejmując całą część szczytową głowy (tzw. typ choinkowy). Ten typ łysienia może obejmować skronie. Druga to łysienie telogenowe, które charakteryzuje się nagłym rozpoczęciem wzmożonego wypadania włosów na skutek wystąpienia wewnątrz organizmu czynnika wywołującego, na przykład stresu metabolicznego, czy zmian hormonalnych.

Łysienie – jak z nim walczyć?

Jak się okazuje, ponad połowa kobiet na świecie doświadczyła łysienia. Powinniśmy jednak odróżniać ten problem od normalnego wypadania włosów.

Mówimy o dziennej normie wypadania włosów. I to jest rzecz normalna, fizjologiczna. Około dziesięciu procent włosów naszych na skórze jest w fazie wypadania telogenu (…) Kiedy widzimy, że ta ilość się zwiększa i to zwraca naszą uwagę, to znaczy, że nasza norma się zmienia

- tłumaczy Magdalena Szymczak, trycholog i psycholog.

Nie biegnijmy jednak do drogerii po wcierki na porost włosów, a zastanówmy się co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.

Pierwsza rzecz to jest diagnoza, wywiad. Zastanowienie się co się ostatnio w moim życiu działo

- mówi ekspertka.

Często przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być zła dieta i stres. Wyeliminowanie przyczyn może rozwiązać problem. Jeśli jednak to nie nastąpi, należy skontaktować się ze specjalistą.

Łysienie plackowate

Jeszcze inną przyczyną wypadania włosów może być przewlekła choroba zapalna, jaką jest łysienie plackowate. Cierpi na nią Magdalena Schatt-Skotak.

Znalazłam na mojej głowie takie miejsce bez włosów. Poszłam do lekarza i zostało to zdiagnozowane jako łysienie plackowate (…) Każda terapia wiązała się z nadzieją, że coś się zmieni, a każda porażka bolała jeszcze bardziej

- wyznaje.

Kobieta jest autorką książki "Łysolka i długowłosy", w której - opierając się o swoje doświadczenia - pisze o odmienności, łysieniu plackowatym i samoakceptacji. Zobaczcie materiał:

''Alopecja, czyli łysienie plackowate u kobiet''

Zobacz też:

Kaya Szulczewska o relacji z ciałem."Warto nauczyć się podejścia, w którym nie musimy oceniać siebie i innych"

Wypadanie włosów powikłaniem po koronawirusie? Aktorka Alyssa Milano opublikowała nagranie

Dzięki dobrym ludziom chora 10-latka ma perukę z naturalnych włosów: "Mogę czuć się taka sama, jak inne dziewczynki"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Arkadiusz Gdula

podziel się:

Pozostałe wiadomości