Znamy wiele gwizd i sportowców, którzy bez włosów wyglądają świetnie, niestety dla wielu młodych mężczyzn łysienie bywa dużym problemem. Jakie są przyczyny tego procesu i jak sobie z nim radzić? O tym opowiedział nam dermatolog Łukasz Preibisz.
Łysienie – geny, czynniki zewnętrzne czy choroba?
Szacuje się, że co trzeci młody mężczyzna ma problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Czy ma to podłoże genetyczne, czy psychologiczne? Jak się okazuje, większość cech i przypadłości mamy zapisane w genach. Jeśli nasz ojciec lub dziadek zmagali się z utratą włosów, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w podobnej sytuacji znajdą się następne pokolenia mężczyzn.
Genów się nie oszuka. (...) To, co nam rodzice zostawili, to zostaje. Oczywiście są też choroby, które przebiegają z łysieniem, ale to jest zupełnie inna część tej medycyny
– powiedział Łukasz Preibisz.
Według American Hair Loss Association 95 proc. przypadków utraty włosów u mężczyzn dotyczy łysienia androgenowego, nazywanego też łysieniem typu męskiego. Jak zauważył dermatolog, tego typu utrata włosów postępuje partiami. Zaczyna się od przodu głowy i powoli przesuwa się w górę. Za utratę włosów odpowiadają tutaj androgeny, męskie hormony płciowe, a konkretnie dihydrotestosteron, który jest aktywną formą testosteronu. Hormon ten odpowiada m.in. za regulowanie wzrostu włosów, dlatego u mężczyzn z podwyższonym jego poziomem mieszki włosowe kurczą się i stają się coraz mniej widoczne. Warto też podkreślić, że ich wrażliwość na wpływ dihydrotestosteronu jest uwarunkowana genetycznie.
Łysienie najczęściej postępuje od przodu i idzie do góry, z tyłu rzadko widać łysienie. Dlaczego? Dlatego, że tam właśnie te włosy są odporne na działanie dihydrotestosteronu. Z punktu widzenia medycznego to jest jasne, z punktu widzenia psychologicznego, to jest druga strona medalu
– powiedział.
Czy stres zatem może także powodować łysienie? Jak przyznał dermatolog, jest to możliwe. Często pacjenci po wypadkach lub po stracie kogoś bliskiego zmagają się z problemem wypadania włosów, które z dnia na dzień stają się coraz słabsze i wrażliwe.
Nagle przestaje do tych mieszków włosowych dopływać krew i one po prostu wypadają. Po chemii stosowanej w onkologii te włosy też wypadają, ale mają kapitalną umiejętność. Ten sam mieszek, z którego wypadły, jest aktywny i produkuje następne włosy. Najgorzej, jeżeli ten włos zostaje uszkodzony w wyniku choroby
– powiedział.
Z medycznych przyczyn łysienie może być także związane m.in. z łuszczycą, problemami hormonalnymi, nowotworami, problemami psychicznymi, przyjmowaniem niektórych leków.
Jak radzić sobie z łysieniem?
Łysienie jest jednym z problemów, który wpływa na samopoczucie i samoocenę mężczyzn. Czy istnieją sposoby na zatrzymanie tego procesu? Dermatolog zdradził, że wszystko zależy od tego, jaki charakter ma łysienie, czy jest ono wczesne czy późne.
Czasami jest tak, że ktoś zaczyna łysieć w wieku 16-18 lat, to przewidujemy, że będzie to łysienie ciężkie i wtedy trzeba wkroczyć z całą armią dostępnych preparatów, czyli leków, odpowiedniego światła, ewentualnie w przyszłości przeszczepów
– powiedział Łukasz Preibisz.
Jeżeli pacjent zmaga się z łysieniem lekkim, koło czterdziestego roku życia, to wskazane są różnego rodzaju szampony wzmacniające włosy.
Niedocenionym a pomocnym elementem jest światło laserowe, którym można doprowadzić do zniszczenia dihydrotestosteronu.
Łysienie a wypadanie włosów
Wypadanie włosów nie zawsze oznacza łysienie. Każdy człowiek niezależenie od tego, czy chce, czy nie chce, dziennie gubi około stu włosów.
Jeżeli potrząsamy głowa i patrzymy, że wypadają nam włosy, to jest to normalne
- dodał Łukasz Preibisz.
Wypadające włosy to nie koniec świata. Zobacz, jak radzą sobie z tym inni mężczyźni.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Żyje na przekór chorobie. Mimo padaczki, urodziła dziecko i startuje w maratonach
- Mróz nie zabija wirusów ani bakterii. Będzie więcej zachorowań na grypę?
- Modelka Zuzanna Buchwald von Salm: "Jeszcze nie pokonałam choroby"
Autor: Nastazja Bloch