Żyje na przekór chorobie. Mimo padaczki, urodziła dziecko i startuje w maratonach

Historia Alicji Sztygowskiej jest bardzo motywująca. Choć kobieta choruje na padaczkę od 15 lat, pokazuje, że z epilepsją można aktywnie żyć, wychowywać dziecko i cały czas iść do przodu.

Alicja Sztygowska choruje na epilepsję. Pierwszego ataku dostała w wieku 16 lat.

Mam padaczkę lekooporną, czyli pomimo brania leków ataki i tak będą występować.

- powiedziała.

Objawem występującej u niej padaczki są napady toniczno-kloniczne, podczas których Ala traci przytomność, przestaje oddychać, pojawiają się drgawki kończyn i głowy.

Po takim ataku dzień z życia mam wyjęty.

- zdradziła.

>>> Zobacz także:

Mimo choroby, Ala zdecydowała się na zajście w ciążę. Na początku była przerażona, ale instynkt macierzyński zwyciężył. Niestety po narodzinach córeczki napady padaczkowe zaczęły pojawiać się znacznie częściej. Przyczyniły się do tego nieprzespane nocy i stres. Doszło do tego, że Alicja nie mogła spełniać się jako mama i pracownik. W końcu postanowiła coś z tym zrobić. Zaczęła więc ćwiczyć i ponownie poszła do lekarza, aby - jak powiedziała - zrobić porządek z chorobą. Lekarz pochwalił ją za aktywność fizyczną, ale zastrzegł, aby z dnia na dzień nie zaczęła biegać maratonów. Nie posłuchała:

Przez trzy miesiące pobiegłam trzy półmaratony. Tak jakoś wyszło.

- powiedziała z uśmiechem.

W czerwcu tego roku Alicja świętowała dwa lata bez ataków padaczki.

To jest taki rytuał. Co roku kupuję sobie tort, wkładam świeczkę i co roku mam nadzieję, że tych świeczek na tym torcie będzie po prostu więcej.

Czy z epilepsją można normalnie funkcjonować?

Jak powiedziała neurolog Katarzyna Toruńska, padaczka nakłada na pacjentka pewne ograniczenia, co związane jest z minimalizacją ryzyka napadu padaczkowego. Niektórzy chorzy na padaczkę nie mogą długo pracować przy komputerze, oglądać telewizji, być narażeni na działanie świateł stroboskopowych czy wpatrywać się w słońce. Niezwykle istotną kwestią dla chorych na padaczkę jest wybór zawodu. Wykonywanie pewnych zawodów jest bezwzględnie zakazane. Zaliczamy do nich m.in.: zawodowego kierowcę, operatora ciężkiego sprzętu oraz spawacza. Ponadto pacjenci nie powinni pracować z materiałami niebezpiecznymi, na wysokości oraz w nocy i z bronią.

Padaczka niesie ze sobą także ograniczenia dotyczące aktywności fizycznej. Istnieją dyscypliny sportowe, których powinna unikać osoba chora, a wśród nich należy wymienić tzw. sporty ekstremalne, wyczynowe oraz takie, w których nawet krótkotrwała utrata świadomości może spowodować tragiczne konsekwencje dla pacjenta lub otoczenia. Zalecane jest, aby pacjent uprawiał sport w towarzystwie innych osób i stosował zabezpieczenia ochronne, np. kask i ochraniacze przy jeździe na rolkach czy rowerze.

Ograniczenia życia codziennego dla chorych cierpiących na epilepsję sprowadzają się do bardzo systematycznego brania leków, kontroli lekarskiej, zakazu picia alkoholu i przestrzegania higieny snu.

Co prowokuje napady epilepsji?

Padaczka jest zespołem objawów somatycznych, wegetatywnych i psychicznych, które powstają na podłożu zmian morfologicznych i metabolicznych w mózgu. Napady padaczkowe stanowią niejednorodną grupę i mają bardzo różną symptomatologię, ale nie każdy napad drgawkowy, zaburzenie zachowania czy świadomości ma charakter padaczkowy. Napad padaczkowy jest wyrazem zmienionej reaktywności lub zmienionego stanu fizjologicznego dotyczącego części lub całości mózgu. Co ważne – każdy człowiek może mieć napad drgawek, i to nie oznacza, że choruje na padaczkę. Wywołać go może m.in. alkohol, brak snu, duże zmęczenie, wysiłek fizyczny i psychiczny, a także infekcje. U dzieci zdarzają się napady drgawek w sytuacjach, gdy mają wysoką, powyżej 38 st. C, gorączkę.

Napady padaczkowe mogą prowokować: infekcje - szczególnie gorączkowe, nieprzespane noce, duży wysiłek fizyczny z hiperwentylacją, niesystematyczne przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych (ominięcie dawki), fotostymulacja, alkohol, środki psychoaktywne, inne leki (SSRI), hipoglikemia, hiperglikemia, zaburzenia wodno-elektrolitowe.

Czy epilepsja jest przeciwwskazaniem do założenia rodziny?

Padaczka absolutnie nie jest przeciwwskazaniem do założenia rodziny. Padaczka u ludzi dorosłych nie jest genetycznie uwarunkowana, dlatego nie ma obaw o przeniesienie genu na potomstwo. Pacjentki z padaczką mogą zachodzić w ciążę (oczywiście są wtedy pod stałym nadzorem prowadzącego neurologa i ginekologa położnika), rodzić dzieci i nawet te dzieci karmić. Nie ma też przeciwwskazań, aby chorujący na padaczkę mężczyźni zakładali rodziny.

Podczas trwania ciąży kobieta musi być pod opieką lekarza, by ryzyko wystąpienia powikłać było jak najmniejsze, zarówno dla matki, jak i dziecka. Kobieta powinna przyjmować zalecane leki w dawkach, jakie zostały ustalone przez lekarza. Poza tym ważne jest, aby jeszcze przed ciążą odżywiała się zdrowo, przyjmowała witaminy (czasami lekarz zaleca kobiecie przyjmowanie większych dawek kwasu foliowego, ponieważ leki przeciwpadaczkowe mogą wpływać na sposób przyswajania leku przez organizm), podejmowała aktywność fizyczną, wysypiała się i zrezygnowała z używek. Trzeba zaznaczyć jednak, że niektóre kobiety chorujące na epilepsję mają nieregularne cykle miesiączkowe lub inne problemy ginekologiczne, które mogą utrudniać zapłodnienie. Leki również mogą się do tego przyczyniać.

Każdą ciążę należy traktować indywidualnie, dlatego nie można powiedzieć, że zmiany jakie ona przyniesienie u każdej kobiety będą jednakowe. Czasami u ciężarnych z epilepsją choroba pozostaje bez zmian, dla niektórych jej objawy słabną, a dla innych, szczególnie tych u których leczenie jest słabo kontrolowane liczba ataków może się nasilić.

Wszystkie leki jakie matka przyjmuje podczas ciąży mogą wpływać na dziecko. Wady takie jak rozszczep podniebienia, wady cewy nerwowej, nieprawidłowości związane z układem kostnym i sercem, wrodzone wady układu moczowego i pokarmowego mogą wiązać się z lekami przeciwpadaczkowymi. Podczas ciąży kobieta może być poddawana większej liczbie badań ultrasonograficznych, by sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. W zależności od sytuacji lekarz może zaproponować wykonanie badań w ciąży. Większość chorych na epilepsję kobiet rodzi w sposób naturalny bez żadnych komplikacji. U takich rodzących można stosować te same środki znieczulające, co i u zdrowych kobiet. Jeśli do napadu padaczkowego dojdzie podczas porodu, może być on opanowany przez podanie odpowiednich leków. Jeśli atak przedłuża się lub poród nie przebiega prawidłowo, lekarz decyduje o wykonaniu cesarskiego cięcia. Kobieta z padaczką może karmić swoje dziecko piersią, nawet jeśli zażywa leki.

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!