Hiszpania jest światowym liderem w dziedzinie transplantologii. Mimo to niemowlęta czekające na przeszczep są szczególnie narażone na ryzyko śmierci. Są za małe, by korzystać z urządzeń wspomagających pracę komór serca. Trudno też znaleźć dla nich dawcę – operacja Naiary nie byłaby możliwa, gdyby nie odwaga i zdecydowanie rodziców, którzy stracili swoje dziecko.
Wcześniak z wadą serca
Wadę serca u Naiary zdiagnozowano przed narodzinami.
– Wraz z upływem czasu i rozwojem pozostałych narządów, podczas badań USG, uznaliśmy, że dziecko kwalifikuje się do przeszczepu – wyjaśnia doktor Manuela Camino ze szpitala im. Gregoria Marañóna w Madrycie.
Dziewczynka przyszła na świat jako wcześniak, ważyła mniej niż dwa kilogramy. Przeszczep serca był jedyną szansą na uratowanie jej życia. Udało się je pozyskać dosłownie w ostatniej chwili. - Dobę przed operacją jej stan bardzo się pogorszył. Gdyby serce nie dotarło na czas, możliwe, że już by jej z nami nie było – mówi doktor Manuela Camino.
Hiszpańscy lekarz przeszczepili serce dwumiesięcznej dziewczynce
Hiszpańscy chirurdzy mieli do pokonania poważne przeszkody jeszcze przed rozpoczęciem operacji. Dawca przebywał w szpitalu w innej części kraju i serce zostało dostarczone drogą lotniczą. Nietypową w przypadku transplantacji sytuacją było to, że przestało bić na co najmniej kilka minut. Lekarze musieli dwukrotnie pobudzać organ pozaustrojowo, a przeznaczona do tego aparatura została specjalnie dostosowana do podłączenia tak małego serca.
– Różnica polega na tym, że w przypadku konwencjonalnych przeszczepów serce cały czas bije. W przypadku, gdy akcja zostaje zatrzymana na kilka minut, musimy to serce reanimować, by ponownie zaczęło bić – tłumaczy doktor Juan Miguel Gil Jaurena ze szpitala im. Gregoria Marañóna w Madrycie.
Specjaliści z Madrytu jeszcze nigdy nie przeszczepiali serca tak małemu dziecku. Musieli zmierzyć się również z ty, że dawca miał inną grupę krwi . – W tym przypadku magia zadziałała dwukrotnie. Po raz pierwszy, gdy zatrzymane serce udało się pobudzić, a po raz drugi, gdy zabiło ono w ciele Naiary – mówi doktor Juan Miguel Gil Jaurena.
Szpital nie podał daty przeprowadzenia operacji. Wiadomo, że dziewczynka kilka tygodni spędziła na oddziale intensywnej terapii i powoli wraca do zdrowia.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz wideo: Koronawirus uszkodził serce 25-latka. "Nie sądziłem, że przeszczep mnie tak naprawi"
Zobacz także:
Podarował bratu nerkę i nowe życie. "W Polsce ciągle wykonuje się za mało rodzinnych przeszczepów"
Twoje dziecko walczy z nadwagą? Przyczyną mogą być emocje rodziców
Autor: Magdalena Zamkutowicz
Źródło: TVN24