Newsy

Polscy naukowcy wyizolowali koronawirusa z próbki pacjenta zero

Badania koronawirus

Predrag Popovski/GettyImages

Newsy

Polscy naukowcy wyizolowali koronawirusa z próbki pacjenta zero

Badania koronawirus

Predrag Popovski/GettyImages

Zespół Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - we współpracy z zespołem NIZP-PZH w Warszawie - wyizolował i scharakteryzował wirusa SARS-CoV-2 z próbki pobranej od pierwszego pacjenta z Polski, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem.

Naukowcy wyizolowali wirusa SARS-CoV-2

Takie badania są bardzo ważne dla celów śledzenia rozwijania się epidemii, jak również mają ogromną wartość naukową

– podkreśla w informacji dla PAP dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie Grzegorz Juszczyk.

Charakterystyka szczepów wirusa pojawiających się na terenie naszego kraju umożliwi śledzenie rozprzestrzeniania się epidemii oraz identyfikację zmian wirusa w czasie i szybką reakcję na takie zmiany.

Ważna informacja dla dalszej diagnostyki

Grzegorz Juszczyk podkreśla, że obserwacja zmian może mieć istotne znaczenie w trakcie opracowywania leków, schematów leczenia oraz diagnostyki zakażeń.

Wyizolowanie wirusa pozwoli także lepiej poznać jego biologię

– podkreśla Juszczyk i zapowiedział, że sekwencja genomu zostanie udostępniona w najbliższym czasie w publicznych bazach danych.

Badacze z wielu krajów dzielą się swoją wiedzą z innymi, aby jak najszybciej opracować leki, szczepionki i lepsze testy diagnostyczne na koronawirusa. Ustalono już np., że włoski szczep wirusa, różni się nieco od pierwotnej odmiany patogenu z Chin.

Sekwencja uzyskanego izolatu wskazuje, że wirus przybył do nas z Niemiec. Ma jednak pewne unikatowe cechy, które wskazują na dalsze zmiany i konieczność dalszych badan próbek od osób zakażonych

- dodał Juszczyk.

Badania w celu izolacji wirusa SARS-CoV-2 od kolejnych pacjentów są w toku.

Zobacz też:

Źródło: pap |
Co sądzisz o tym artykule?
99
11
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0