Newsy

Polak nominowany do Oscara. Kim jest Dariusz Wolski?

Dzień Dobry TVN

Newsy

Polak nominowany do Oscara. Kim jest Dariusz Wolski?

Dzień Dobry TVN

Dariusz Wolski ma szansę na Oscara w kategorii "Najlepsze zdjęcia". Mimo że polski operator od lat z sukcesami działa w Stanach Zjednoczonych, jest to jego pierwsza nominacja oscarowa. Tego, do kogo trafią prestiżowe statuetki, dowiemy się 25 kwietnia. 

Polski operator Dariusz Wolski otrzymał nominację do Oscarów 2021 za film "Nowiny ze świata" w reżyserii Paula Greengrassa. Główną rolę w tej produkcji zagrał Tom Hanks.

Oscary 2021 - kim jest Dariusz Wolski?

Dariusz Wolski pracuje w Stanach Zjednoczonych od lat 80. XX wieku. Był operatorem na planie takich filmów, jak "Kruk", "Karmazynowy przypływ", "Mexican", "Eagle Eye", "Dziennik zakrapiany rumem", "The Walk. Sięgając chmur" czy "Sicario 2: Soldado" oraz czterech z pięciu części "Piratów z Karaibów". 

Polak współpracował z Timem Burtonem przy "Alicji w Krainie Czarów" oraz "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street", a także tworzy odnoszący sukcesy duet z Ridleyem Scottem. Spod ich rąk wyszły takie filmowe hity jak m.in. "Marsjanin", "Exodus: Bogowie i królowie" oraz "Wszystkie pieniądze świata". Wkrótce swoje premiery będą miały kolejne ich dzieła - "The last duel" i "House of Gucci". 

Wolski pracuje również jako operator na planach teledysków. Współpracował m.in. z Eminemem, Aerosmith, Stingiem, Davidem Bowiem i Eltonem Johnem.

Oscary 2021 - kiedy rozdanie nagród?

Ze względu na pandemię koronawirusa, gala rozdania Oscarów została przełożona z lutego na kwiecień. 93. ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku w Dolby Theatre w Los Angeles.

Zobacz wideo: Nominacje do Oscarów ogłoszone!

Źródło: Cover Video/x-news

Zobacz także:

Co sądzisz o tym artykule?
55
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0