Gorące tematy

Połączyła ich choroba i... śmiech. Miłość mimo walki ze stwardnieniem rozsianym

Gorące tematy

Połączyła ich choroba i... śmiech. Miłość mimo walki ze stwardnieniem rozsianym

Jacek Noch, chory na stwardnienie rozsiane, nie ma zamiaru poddać się chorobie. Walczy z nią… śmiechem. Również na scenie jako stand-uper. W Dzień Dobry TVN dzieli się niezwykłą, osobistą historią swojej swojej znajomości z Martyną Rodzik, niezwykłą dziewczyną, z którą połączyła go miłość, choroba, ale też wielkie poczucie humoru!

Jacek Noch choruje na stwardnienie rozsiane i wokół choroby obracają się jego programy komediowe. Jeśli ktoś uważa, że perypetie związane z życiem z ciężką chorobą nie nadają się na temat do żartów to koniecznie powinien odwiedzić najbliższy występ Jacka. Jednak w dzień Dobry TVN stand-uper odsłonił swoje bardziej romantyczne oblicze! Martyna Rodzik i Jacek Noch to para, która mimo choroby potrafi żyć pełna piersią i jest dla siebie nawzajem najlepszym lekarstwem. Nam opowiedzieli o swojej miłości i nadziei na przyszłość.

Czym jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane sprawia, że organizm chorych buntuje się przeciw samemu sobie. To najczęściej spotykana choroba zapalno-demielinizacyjna w neurologii. Stwardnienie rozsiane (SM) – to schorzenie ośrodkowego układu nerwowego. W Polsce na tę przypadłość choruje około 40 tysięcy osób. Częściej na stwardnienie rozsiane chorują kobiety niż mężczyźni.

Do objawów choroby należą:

  • niedowład kończyn,
  • problemy z widzeniem (ubytki w polu widzenia i podwójne widzenie)
  • zaburzenia czucia,
  • problem z zachowaniem równowagi i koordynacji ruchów.
  • Problemy z mową

Postęp w leczeniu stwardnienia rozsianego

Wczesna diagnostyka oraz włączenie do leczenia dla pacjentów ze Stwardnieniem Rozsianym to jedyna szansa na sprawność i normalne życie. Dziś diagnoza nie jest już wyrokiem niepełnosprawności. O medycznych i psychologicznych aspektach walki z tą chorobą i nadziei na przełom w leczeniu mówili w studiu Dzień Dobry TVN doktor Wojciech Wicha, neurolog i Malina Wieczorek,bizneswoman, która od 20 lat choruje na SM.

Postęp w leczeniu stwardnienia rozsianego


Co sądzisz o tym artykule?
62
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
07.09.2019
Pa Go
Niestety na ten moment nie ma leków, które powodują wyleczenie z choroby a jedynie zagłuszają pojawiające sie symptomy. SM zdiagnozowano u mnie w 2013 r i do tej pory żaden lekarz mnie z niej nie wyleczył a proponowane leki w kosmicznych stawkach (nawet 8 tys zł miesięcznie) patrząc na innych pacjentów w klinikach jak dla mnie nie są skuteczne. Sam zmianą stylu życia doprowadziłem do zatrzymania sie choroby - robiąc rzeczy, których lekarze zabraniają.. Kiedy w końcu ktoś nam chorym pomoże i przestanie naciągać na kaszty a po rezonansie i punkcji lędźwiowej wyjdzie brak oznak SM??