Poduszka z pierza a poduszka z gryki - właściwości

Poduszki
Frank Rothe/GettyImages

Poduszki z pierza i poduszki z gryki należą do jednych z najbardziej popularnych rodzajów poduszek. Jeśli szukasz dobrej jakości produktów z naturalnym wypełnieniem w przystępnej cenie, będą one dobrym rozwiązaniem. Czym wyróżniają się poduszki z takim właśnie wypełnieniem?

Dawniej, kiedy nie wynaleziono jeszcze syntetycznych wypełnień, poduszki z wypełnieniem naturalnym były jedynym dostępnym rodzajem poduszek. Dzisiaj mimo szerokiego wyboru wypełnień wciąż mają wielu zwolenników. Należy przy tym wspomnieć, że należą do najdroższych i najbardziej ekskluzywnych. Popularne przykłady naturalnego wypełnienia poduszek to pierze i gryka. Jaką mają właściwości i zastosowanie?

Poduszki z wypełnieniem z pierza

Pierze to pióra wymieszane z puchem. Jest to surowiec, który pochodzi od wodnego ptactwa, kaczego lub gęsiego. Poduszki wykonane z pierza dartego mają podobne właściwości do wyrobów puchowych, jednak są nieco mniej ciepłe oraz bardziej ciężkie. Największą zaletą tego rodzaju poduszki jest miękkość i dopasowywanie się do kształtu ciała. Poduszka z pierza oferuje dobre podparcie dla szyi, ale pod naciskiem stara się zachować swój kształt. Ponadto jest przewiewna, znakomicie utrzymuje ciepło, absorbuje wilgoć i jest też lekka - zdecydowanie wygrywa z syntetykami. Dostępne są też poduszki ze 100-procentowym puchem, które są lepsze jakościowo, jeszcze bardziej miękkie i lżejsze, ale droższe. Inną możliwą opcją jest poduszka z półpuchu - specjalny rodzaj pióra, który składa się częściowo z twardszego pióra oraz puchu, który znajduje się w jego dolnej części. Dzięki takiemu połączeniu kołdra czy poduszka z półpuchu nabiera właściwości charakterystycznych dla produktów z pierza dartego i puchu.

Uwaga! Warto pamiętać o tym, że pierze cięte nie są tym samym co pierze darte. Pierze cięte posiadają często wyczuwalne kłącza.

Poduszki z wypełnieniem z gryki

Wiele osób poszukuje innych naturalnych produktów, którymi można wypełniać poduszki, takich które nie wiążą się z wykorzystywaniem zwierząt. Alternatywą dla poduszek z pierza są na przykład poduszki z gryki, a dokładnie z wypełnieniem z gryczanych łusek. Gryka jest rośliną należąca do rodziny rdestowatych, spokrewnioną z rabarbarem. Początkowo wykorzystywano przede wszystkim środki nasion, z których wytwarzano mąkę i kaszę. Potem łuska gryczana została doceniona jako wypełnienie, głównie materacy i poduszek. Według podań w tej roli gryka stosowana była już dwa tysiące lat temu.

Poduszki z gryką mają wiele zalet. Przede wszystkim łuski gryki posiadają kształt trójkąta, który nie pozwala im się regularnie układać i zbijać w całość, co zapobiega przegrzewaniu głowy, a także zaburzeniom snu, chrapaniu, bólowi głowy, szyi czy szczęki. Poduszki, których wypełnieniem jest łuska gryki, mają korzystne działanie na układ stawowo-kostny, leczą bóle kręgów szyjnych. Podobnie jak inne poduszki z naturalnym wypełnieniem, są przewiewne i znakomicie odprowadzają wilgoć, co zapewnia o wiele lepsze wentylowanie głowy w czasie snu w stosunku do syntetycznych odpowiedników wypełnień (pomiędzy łuskami znajdują się szczeliny, które zapewniają dobrą cyrkulację powietrza). Doskonale dopasowują się do kształtu ciała i stanowią dobre podparcie dla karku.

Poduszki z gryki idealnie sprawdzają się jako poduszki dla alergików. Do tego przesuwane wydają charakterystyczny szelest, łagodny i odprężający dźwięk, który pomaga zasnąć. Ponadto do łusek można dodać suszoną lawendę, która działa relaksująco i udrażnia drogi oddechowe, a w efekcie przynosi skuteczniejszy odpoczynek. Cenione są również poduszki wypełnione łuskami orkiszowymi, a także z łuskami z prosa lub lnu.

Jak dbać o poduszki z pierzem i poduszki z łuskami?

Pamiętaj, aby ścieląc łóżko, poduszki porządnie wstrząsnąć, by zachować sprężystość wsadu i równomierne wypełnienie. Trzeba je też wietrzyć - najlepiej w chłodne, suche, a nawet mroźne dni, z dala od słońca. Poduszki i kołdry należy czyścić zgodnie z zaleceniami producenta. Naturalne poduszki powinno się wymieniać co 5 lat, a kołdry co 5-10 lat.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości