Pluskwy atakują Polskę? Uwaga - pojawiają się nawet tam, gdzie panuje porządek

pluskwy
John Downer/Getty Images
Źródło: Stone RF
Pluskwy w domu? To pewnie znaczy, że ktoś dawno w nim nie sprzątał? Otóż niekoniecznie - pluskwy mogą pojawiać się też w czystych mieszkaniach. Co gorsza, nie dość, że są trudne do wytropienia, a pozbycie się ich zakrawa o nie lada wyczyn, to jeszcze z roku na rok mamy ich w Polsce coraz więcej.

Pluskwy - jest ich coraz więcej. Sprawdź, czy nie zamieszkały też u Ciebie

Pluskwy są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Jeśli już pojawią się w domu, bardzo trudno się ich pozbyć. Czasem do wyproszenia tych małych i - powiedzmy to sobie otwarcie - perfidnych lokatorów potrzebna jest pomoc specjalistów.

Co więcej, w Polsce jest to coraz poważniejszy problem. Od 2014 r. konsekwentnie wzrasta populacja pluskwy. Szerokim echem odbiła się w Internecie opinia prof. Stanisława Ignatowicza, entomologa, który w rozmowie z dziennikarzem "Polityki" zauważył, że takie zjawisko "lawinowego" przyrostu jest typowe "dla krajów szybko rozwijających się".

Tymczasem musimy pamiętać jeszcze o jednym - pluskwa niekoniecznie pojawi się tylko tam, gdzie brud i bałagan. Wprost przeciwnie, wszak to pasożyt. Nie do końca zależy mu więc na brudnym środowisku, a na tym, by być blisko człowieka. Portal nieruchomościowy Domiporta cytuje zresztą ciekawą opinię właściciela firmy zajmującej się likwidacją szkodników, który zauważa, iż pluskwy mogą zadomowić się nawet tam, gdzie panuje porządek.

- Nie lubią brudu, bo on utrudnia im przemieszczanie się - czytamy na stronie.

Skąd się biorą pluskwy i jak się ich pozbyć

Pluskwy do domu mogą się przedostać na wiele różnych sposobów. Wystarczy dziura w ścianie czy jakaś wąska szpara. Możemy je "przynieść" ze szkoły i pracy. Jeśli kupujemy ubrania czy meble "z drugiej ręki", również powinniśmy uważać - pluskwy czyhają nawet i na takich powierzchniach. Dlatego specjaliści odradzają zwłaszcza nabywanie używanych łóżek albo materacy.

Jak poznać, że mamy u siebie nieproszonych gości? Szukajmy śladów po ugryzieniach - nie pojedynczych, bo pluskwy zwykle działają w grupie. Niepokojące będą czerwone, piekące kropki, zwykle na barkach, brzuchu, szyi, ramionach czy klatce piersiowej. Sygnałem alarmowym będą dla nas również czerwone plamki na pościeli - czyli strawiona, wydalona przez "żerujących gości" krew.

W ciągu ostatnich kilku lat coraz częściej możemy natrafić na nagłówki o kolejnych "plagach" pluskiew. W Katowicach, w Warszawie, ale i za granicą. Od 2005 r. zwiększa się populacja pluskiew w Niemczech, a od 2016 r. we Francji. Czyżby więc te pasożyty były problemem międzynarodowym?

Co gorsza, pozbycie się pluskiew wcale nie jest łatwe. Nie pomoże nawet najbardziej skrupulatne sprzątanie. Najlepsze jest zastosowanie środków biobójczych. Uwaga - pluskwa bez żywiciela może przeżyć nawet rok.

Pluskwy - jak je zwalczyć? Zobacz wideo:

Zobacz też:

"Odpicowane mieszkanie", czyli dwupoziomowe lokum w stylu francuskim

10 rocznica ślubu Williama i Kate. Zanim się pobrali, do Middleton przylgnął nieprzyjemny przydomek

Beata Kozidrak w autobiografii zdradza powody rozwodu. "To były dramatyczne chwile"

Autor: Ola Lipecka

Źródło: Domiporta.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak urządzić salon kąpielowy w łazience na poddaszu?
Materiał promocyjny

Jak urządzić salon kąpielowy w łazience na poddaszu?