Pierwszy pacjent otrzymał szczepionkę firmy AstraZeneca. To drugi preparat dopuszczony do obrotu

STORYFUL/x-news

Brian Pinker to pierwszy pacjent w Wielkiej Brytanii, który otrzymał szczepionkę przeciwko COVID-19 opracowaną przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca. Jednocześnie jest to drugi preparat, którym szczepieni są Brytyjczycy.

82-letni Brian Pinker pochodzi z Oksfordu i od lat jest dializowany z powodu choroby nerek. Mężczyzna został zaszczepiony w poniedziałek, 4 stycznia, o godzinie 7.30 w szpitalu Churchill Hospital. Placówka mieści zaledwie kilkaset metrów od miejsca, w którym opracowano preparat przeciwko SARS-CoV-2.

Po otrzymaniu zastrzyku Pinker przyznał, że pielęgniarki, lekarze i personel byli wspaniali. Teraz może naprawdę cieszyć się z 48. rocznicy ślubu.

Oprócz Oksfordu szczepienia będą wykonywane także w dwóch placówkach w Londynie oraz w hrabstwach Sussex, Warwickshire i Lancashire. Jednak większość szczepionek opracowanych przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca trafi do przychodni oraz domów opieki.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Wielkiej Brytanii

Szczepionka opracowana przez Uniwersytet Oksfordzki i koncern farmaceutyczny AstraZeneca to drugi preparat, który został dopuszczony do szczepienia Wielkiej Brytanii. Pierwszy opracowały firmy Pfizer i BioNTech.

W obu przypadkach dla uzyskania pełnej odporności konieczne jest podanie dwóch dawek szczepionki. Mimo że mieszanie ze sobą preparatów nie jest wskazane, to można to zrobić w sytuacji, gdy szczepionka od pierwszego producenta nie byłaby dostępna albo nie wiadomo było, którą dawkę podano przy pierwszym szczepieniu.

Warto podkreślić, że szczepionka od koncernu AstraZeneca jest tańsza i łatwiejsza w dystrybucji niż preparat opracowany przez Pfizer/BioNtech. Może być przechowywana w temperaturze 2-8 st. C. przez co najmniej pół roku. Brytyjski rząd zamówił od AstraZeneki 100 milionów dawek.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

Pandemia koronawirusa w Wielkiej Brytanii nie zwalnia. Od kilku dni liczba nowych zakażeń nie spada poniżej 50 tysięcy. Brytyjski rząd ocenia, że za co najmniej 60 procent nowych zakażeń odpowiada nowa odmiana wirusa wykryta początkowo w południowo-wschodniej Anglii.

Od początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u blisko 3 milionów osób. Zmarło ponad 75 tysięcy Brytyjczyków.

Zobacz także:

Szczepienia przeciwko COVID-19. Opublikowano listę punktów. Gdzie można się zaszczepić?

Szczepienia przeciw COVID-19. Kto może się zarejestrować i jak to zrobić?

Duża zmiana w kalendarzu szczepień. Które szczepienia są obowiązkowe w 2021 roku?

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN24|PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości