Dorosły człowiek potrzebuje dziennie około 6-8 godzin nieprzerwanego snu, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Wypoczynek nocny przyczynia się do dobrego samopoczucia, odporności na infekcje i podnosi sprawność intelektualną.
Paweł Wilczak cierpi na bezsenność
Niestety wiele osób cierpi na zaburzenia snu. Jedną z nich jest Paweł Wilczak. Jakiś czas temu aktor przyznał, że ma za sobą niezliczone ilości nieprzespanych nocy.
To jest przypadłość, która jest bardzo indywidualna. (...) Żyję już z tym tyle lat, że potrafię się z tym w lepszy czy mniejszy sposób uporać. Zawsze jestem gotowy i zawsze dobrze nastawiony
- powiedział reporterce JastrząbPost.
Paweł Wilczak dodał także, że choć bezsenność bywa dla niego uciążliwa, wierzy, że wszystko będzie dobrze.
Miejmy nadzieję, że na to się nie umiera
- stwierdził z uśmiechem.
Rodzaje zaburzeń snu – objawy
W tym miejscu warto zaznaczyć, że zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, zaburzenia snu zostały podzielone na dwa rodzaje: organiczne i nieorganiczne. Pierwsze z nich są jednym z symptomów choroby somatycznej lub psychicznej. Objawiają się jako:
- bezsenność – trudności w zasypianiu, wczesne budzenie się, wybudzanie się w trakcie snu;
- nadmierna senność (hipersomnia) – senność mimo przespania wystarczającej ilości godzin, spanie w czasie przeznaczonym na aktywność;
- narkolepsja – niekontrolowane napady snu;
- bezdech senny – epizody ustania na kilka sekund lub spłycenia oddechu w czasie snu.
Nieorganiczne zaburzenia snu stanowią odrębną jednostkę chorobową. Wywołane są najczęściej czynnikami emocjonalnymi. Należą do nich: koszmary senne, lęki nocne, bezsenność nieorganiczna, hipersomnia nieorganiczna oraz somnambulizm (obniżony poziom świadomości spowodowany przeplataniem się stanu snu i czuwania). Osoby, które cierpią na problemy ze snem są stale przemęczone, drażliwe, mają gorsze samopoczucie, obniżoną zdolność uczenia się i trudności z koncentracją.
Życzymy aktorowi dużo zdrowia.
Kiedy liczenie owiec już nie pomaga, aby zasnąć sięgamy po różnego rodzaj środki nasenne. Czy to skuteczne i zdrowe rozwiązanie? Odpowiedzi między innymi na to pytanie udzielił Mateusz Majchrzak - psycholog i ekspert snu.
>>> Zobacz także:
Jak szybko zasnąć i obudzić się wypoczętym – najlepsze sposoby na bezsenność
Co zrobić, gdy niemowlę nie chce spać? Przyczyny bezsenności u małego dziecka
Zaburzenia snu u dorosłych i dzieci. Jakie są przyczyny i sposoby leczenia?
Paweł Wilczak w serialu "Usta Usta": Sezon 1 - Odcinek 1
Autor: Iza Dorf
Źródło: JastrząbPost
Źródło zdjęcia głównego: Kamil Piklikiewicz/East News