Miniszklarnia w mieszkaniu
Daniel Penc ze światem roślin związany jest od dziecka. - Około 30 lat temu dostałem pierwszą małą monsterę. To była Monstera deliciosa, czyli ta olbrzymia. Czekałem, obserwowałem, kiedy wytworzy pierwsze dziurki w liściach. Różnorodność liści jest tak ciekawa, że wciągnęło mnie to na całego – wspomina miłośnik roślin.
Dlatego swoje życie zawodowe poświęcił właśnie im. Na co dzień pracuje bowiem w szklarni. Natomiast w domu postanowił zbudować też własną. Jednak liście zaczęły się na tyle rozrastać, że mężczyzna miał z tego powodu problemy. – Ktoś zadzwonił i byłem podejrzany o hodowlę zioła. Miałem dwie wizyty policji. Pokazałem, co mam, no ale rośliny nie zawierały takich substancji – śmieje się Daniel.
W szczytowym momencie miał ok. 30 gatunków monster i ok. 80 filodendronów. – Tych roślin ciągle przybywało. Mieszkałem w najmniejszym pokoju z psem, a pozostałe dwa duże pokoje zajmowały rośliny. Zastanawiałem się, czy to nie jest chorobliwe i czy nie powinienem zasięgnąć rady specjalisty – żartuje mężczyzna.
Serce do roślin
Anna Skorupska, architektka krajobrazu, również nie wyobraża sobie życia bez roślin. - Bardzo dużo pracuję przy komputerze i patrzenie na zieleń mnie relaksuje . Lubię dotykać liści, choć wiem, że nie każda roślina to lubi, bo przez to hamujemy jej wzrost, ale dla mnie to forma terapii - wyjaśnia.
Jeden dzień w tygodniu przeznacza na pielęgnację roślin. Tłumaczy, że nie wyjechałaby na dłużej niż dwa tygodnie, bo stresowałby się, gdyby ktoś miałby się nimi zająć podczas jej nieobecności. – Czy za dużo wody nie naleje? Czy nie podleje rośliny, która wymaga całkowitego przesuszenia podłoża? – wymienia i dodaje, że w domu ma jeszcze wiele roślin, które wymagają specjalnej opieki. Dlatego wyeksponowała je w specjalnym kąciku, by mieć na nie oko. Przyznaje, że dwa lata temu przestała liczyć swoją kolekcję. Wówczas miała 360 gatunków. – Każda roślina jest moim małym dzieckiem. Przyzwyczaiłam się do nich, to element mojego życia - deklaruje smiało.
Jak prawidłowo pielęgnować rośliny? Dowiedz się z materiału wideo zmieszczonego na górze.
Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz także:
- Jusznice deszczowe, czyli tzw. ślepaki. Jak bardzo niebezpieczne są ich ukąszenia?
- Opalanie po szczepionce przeciw COVID-19. Dermatolog: "Polecałbym unikanie słońca"
- Coraz więcej ofiar healthismu. Starania o zdrowy styl życia przybierają niebezpieczną formę
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: I. Kaczyńska, K. Abramowicz