Potwierdzona skuteczność szczepionki Novavax
Biotechnologiczna firma Novavax z Maryland w Stanach Zjednoczonych opublikowała wyniki badań klinicznych przygotowanej przez nich szczepionki przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Po podaniu dwóch dawek, uzyskano 90-procentową odporność. Naukowcy zaobserwowali również, że szczepionka powstrzymuje różne warianty wirusa, co w obliczu kolejnych mutacji może mieć kluczowe znaczenie.
U zaszczepionych osób nie wystąpiły ciężkie ani umiarkowane zachorowania na COVID-19. Nie było przypadków hospitalizacji ani śmierci wśród osób, które otrzymały szczepionkę. Preparat może być również bezpieczniejszy w stosowaniu niż wcześniej przetestowane specyfiki. A to wszystko z uwagi na łagodniejsze i rzadziej występujące skutki uboczne, które obejmowały zmęczenie, bóle głowy i bóle mięśni.
- To naprawdę imponujące – powiedział Anthony S. Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych. - Jest bardzo ważne, aby światowa populacja miała kolejną bardzo skuteczną szczepionkę, która w trakcie prób osiągnęła dobry profil bezpieczeństwa.
Kiedy kolejna szczepionka przeciw COVID-19?
Stanley C. Erck, dyrektor generalny Novavax, poinformował, że firma złoży wniosek o dopuszczenie szczepionki do obrotu w sześciu krajach. Ma się to stać w trzecim kwartale bieżącego roku. Dodał również, że istnieją zapasy dziesiątek milionów dawek i planowane jest zwiększenie skali produkcji do 100 milionów dawek miesięcznie do końca września. Novavax zapowiedział, że spodziewa się osiągnąć cel 150 milionów dawek miesięcznie w ciągu ostatnich trzech miesięcy roku.
Zarząd firmy zapowiada, że zanim szczepionka wejdzie do użytku w Stanach Zjednoczonych, gdzie Novavax musi ubiegać się o zezwolenie w trybie nadzwyczajnym, prawdopodobnie pojawi się w innych krajach. Unia Europejska planowała dopuszczenie szczepionki już czerwcu, termin jednak był wielokrotnie przekładany.
Preparat Novavax jest szczepionką białkową wykorzystującą technologię rekombinacji białka S koronawirusa SARS-CoV-2 w komórkach owadzich. To sprawia, że firma jest w stanie wyprodukować więcej dawek aniżeli w przypadku szczepionek pozyskiwanych w tradycyjny sposób.
Zobacz wideo: Czy kobiety w ciąży powinny się szczepić przeciw COVID-19? "Korzyści wynikające ze szczepienia przewyższają ryzyko ewentualnych powikłań"
Zobacz też:
Kobiety po mastektomii pozują do niezwykłych aktów. „Życie bez piersi też może być piękne”
Córka Courtney Cox skończyła 17 lat. Jest coraz bardziej podobna do gwiazdy "Przyjaciół"
Kasia Tusk pokazała ciążowe krągłości. Fani nie kryją zachwytu
Autor: Adam Barabasz
Źródło: washingtonpost.com
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision